iOS uygulamalarınız hakkınızda neler biliyor?

iPhone ve iPad'de kullandığınız uygulamaların hangisi, hangi bilgilerinizi "aşırıyor?"

iPhone uygulamalarınız hakkınızda ne biliyor

iOS 6'daki gizlilik ayarları kişisel bilgilerinizin her ne kadar daha güvende olmasını sağlasa da, hangi uygulamanın hakkınızda neler bildiğini öğrenmenin hala bir yolu yok. Ancak BitDefender'ın Clueful adındaki hizmeti sayesinde her iOS uygulamasını yakından inceleyebilirsiniz.

Basit bir web uygulaması olan Clueful, BitDefender'ın uygulama analizlerine ulaşmanıza izin veriyor. Clueful'un tasarımı iPhone arayüzünü anımsatsa da onu farenizle kullanmanız gerekecek. Clueful'da herhangi bir uygulamanın adını aratarak onun telefonuz ve verilerinizle nasıl etkileşimde bulunduğunu görebilirsiniz. Hizmet size uygulamanın adres defterinize erişip onu bir sunucuya gönderip göndermediğini, gerçek kimliğinizi sorgulayıp sorgulamadığını, arka plan hizmetleri çalıştırıp çalıştırmadığını ve çok daha fazlasını bildiriyor.

Clueful'da her uygulama belirli sayıda "clue" adı verilen ipuçlarına sahip ve bu ipuçlarının sayısı arttıkça, gizliliğinizin o kadar açığa çıkma ihtimali bulunuyor. Şimdilik ücretsiz uygulamaların yoğunlukta olduğu Clueful veritabanı, ücretli uygulamalarla her geçen gün genişliyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Apple sizi 7/24 izler kayıt altına alır...

Aynı şey android için de var mı acaba?

sadece Apple izler... birde MS...

Sırf bunun için bile jailbreak yapılır. Jailbreak sayesinde sunuculara sahte adres defteri bile gönderebiliyorsunuz. Ayrıca ergen fanboylara lafım olsun, bu takip sistemleri her yerde, girdiğiniz her sitede. İnternette kimsenin gizliliği yoktur. Şükredin iOS'ta bunu rahatça engelliyorsunuz, ya diğer işletim sistemleri? Özellikle bu konuda sınırlama olmayanlar...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir