iOS ve Android kullananlar çok farklı!

iOS ve Android kullanıcıları arasında bir önemli fark daha ortaya çıktı!

  • Levent Öztürk
Android ve iOS'un bulutlardaki karşılaşması...

Mahremiyet ve güvenliğin biraz da platformlara bağlı olduğunu pek düşünmeyebilirsiniz. Ama bulut depo hizmeti iDrive tarafından yayınlanan verilere göre, iPhone ve Android kullanıcıları bu alanda da, diğer pek çok alanda olduğu gibi farklılık gösteriyor.

iDrive, her platform için yedeklenmiş olan fotoğraf ve videoların boyutlarını ve kaç kullanıcının daha yüksek bir güvenlik için özel şifreleme anahtarı kullanmayı tercih ettiğini kontrol etti. Android'in kullanıcı tabanının iOS'a göre çok daha büyük olması nedeniyle de eşitlik olması için iDrive tarafından her iki platformdan toplam 20.000 kişinin verileri kontrol edildi.

Ortaya çıkan veriler, iOS kullanıcılarının veri güvenliğine daha büyük önem verdiğini, ve Android kullanıcılarına göre daha sık yedekleme yaptıklarını gösteriyor. Yayınlanan rakamlar tam olarak şu şekilde: iOS kullanıcıları Android kullanıcılarına göre yüzde 33 daha fazla fotoğraf ve yaklaşık yüzde 20 daha fazla video yedekliyor. Ayrıca iOS kullanıcılarının bulut üzerindeki verileri Android kullanıcılarına göre yüzde 25 oranında daha güvenli tutmaya çalışıyor.

Tabii ki bu oranların platformların kendilerinin sağladığı özelliklerle alakaları olmadığını belirtmek lazım. iDrive'ın verileri, aynı sorularla karşılaşan kullanıcıların yaptıkları seçimleri göstermekte. Ancak bu sayılarla beraber önemli bir soru da ortaya çıkıyor: iDrive'ın verileri rastlantısal bir sonuç mu yoksa her platformun arkasında bulunan daha geniş bir kültürün yansıması olarak mı karşımıza çıkıyor? Kaspersky Lab'ın Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Patrik Nielsen'in söylediğine göre, her iki platformda da güvenlik söz konusu olduğunda "umursamayan" ve "çok fazla önem veren" kullanıcılar bulunmakta ancak iOS kullanıcılarının güvenliğe daha fazla önem vermesi bir rastlantı değil. Özellikle iCloud hack'inden sonra, iOS kullanıcılarının bulutta yedekledikleri veriler konusunda daha dikkatli davranması çok da garipsenecek bir durum olmasa gerek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Yahu ondan değil SD kart yeri yok içi hemen dolmasın diye yedekliyorlar :D

Bunun tek nedeninin IOS lu cihazların kapasite sınırlaması olmasın sakın ?

icloud ? ahaha

eee biri elma diğeri armudun dibi fark olsun o kadar :)

@02 Mar 2015 22:14 Armudun Sd card hafıza bollugu olduğu için olmasın? )) Itunes bağımlısı :Ddd :D

Olaya birde su yonden baksaniz aslinda cozulecek! Android platformu sd kart ile desteklenebilen olmadi usb kablosunu takip cok kolay pc ye aktarilabilen bir işletim sistemi ama ios kesinlikle yedekleme ve hafiza konusunda yuksek kapasiteli bir cihaz almadiysaniz sıkıntının tavan yaptığı bir isletim sistemi. Olaya bu yonden baksalar herşeyi cozecekler ama illa android ve ios bir sekilde kiyaslanacak, yok hani ben yillardir iki yazilimi da kullanmakta olan biri olarak birine yüklediğim herseyi digerine de yüklerim ve hoc sikinti yaşamadım çok şükür.

tablet bakıyordum, ipad air'i elime alır almaz aniden bırakıp bir adım geri attım. sonra farkettim ki, o kadar dişi bir tableti tutacak kadar metroseksuel ipeksi narin ellere sahip değildim. Kısaca, o kadar zengin olunca benim de güvenlik meselesinde takıntım olurdu herhalde :)

@02 Mar 2015 22:47 ayın en saçma yorumu :)

Hafıza olmayınca mecburen yedekliyorlar. Flaş takılabiliyormuydu ya buna belki PC yede bağlanmıyordur. Nasıl bir mantık kendi elini kolunu bağlattırır insana. Özgürlük gibisi varmı para verdiğim aletle istediğimi yapmalıyım.

kardeş SD kartla alakası yok. hemen dolmasın diye yedeklemek ne demek? oraya yedekleyince biz burdan silmiyoruz ki verileri. sen galiba olayı anlamamışsın ya da ne dediğini bilmiyosun.

Cunku depolama icin android kullanicilarinin sd karti var.

genişletilemeyen Hafıza sebebi ile, her anda veriyi bilgisyarlara atamadıkları için kullanıyorlar icloudu. Sizde teknoloji dergisi olarak bunu akıl edemiyorsunuz..Güzel işler çıkartıyorsunuz.

bizim dönerci de iPhon 6 almış adamın uçan kuşa borcu var gibi ... biz hala takoz nokia devam

Önemli olan yedekledikten sonra ne olduğu öhm iCloud sızıntısı - 2014 öhm.

Kapasitesi ne alaka ya 128 gb lik iPhone 6 var ve Her zaman hem yandex diske hem de iclouda yedekleme yapıyorum yedekleğim dosyaları da cihazımdan silmiyorum

Bunun tek nedeni, cihazı iTunes'a her bağlayışımızda iTunes tarafından yedeklenmesi :-)

Fakirler 16 alırsa öyle olur tabi 64 gb kullanıyorum kafam rahat ;)

bence çok daha belirgin bir nedeni android cihazların çok daha büyük fiyat aralığına sahip olması.

5 gb tan sonra paralı yedekleme pehlivan. ..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play