iPad: Almalı mı, almamalı mı?

iPad alalım mı? Veya yerine bir bilgisayar mı alalım? Farklı bir tablete ne dersiniz? İşte cevaplar!

Hüseyin Cem Köylü

2008 yılında netbook piyasası büyük bir patlamayla yükselişe geçtiğinde Apple'ın bu pazardaki tek ürünü olan MacBook Air yüksek fiyatından dolayı ilgi görmüyordu, herkes Apple'ın bir hamle yapmasını beklerken Steve Jobs her zamanki rahat ve kendinden emin tavrıyla "Henüz çok yeni bir pazar, nasıl olacağını bekleyip göreceğiz." demişti. Uzun bir sessizlikten sonra ise iPad'i piyasaya sürerek Jobs'un "Post-PC" dediği çağı başlattı ve kimse netbook'lardan bahsetmez oldu. Öyle ki şu anda tabletlerin ve ultrabook'ların da yükselişiyle çoğu üretici artık netbook piyasasından çekilme kararı aldı.

Bugünlerde artık herkes bir tablet bilgisayar sahibi olmak istiyor ve Appleinsider.com'un yaptığı araştırma 2011 yılı sonunda toplamda 45 milyon iPad satılmış olacağı tahminiyle bu düşünceyi ispatlar nitelikte. Analist Brain White "Apple 2010 yılında piyasadaki boşluğu iPad ile doldurarak çok akıllıca bir hamle yaptı, yeni bir notebook veya netbook almak konusunda kararsız kalan büyük çoğunluk tercihini iPad'den yana kullandı. Bu sene 3. çeyrekte notebook satışları düşüşe geçerken, iPad'in satışları rekor düzeye ulaştı. Sektördeki büyüme genellikle tek haneli rakamlarla olur, iPad ise 3 haneli büyüme rakamları yakaladı, PC satışları %2 düzeyinde gerilerken, MAC ve iPad satışları %272 artış gösterdi, üstelik bu rakamların içinde iPhone ve iPod touch dâhil değil." diyerek iPad'in başarını dile getiriyor.

Peki, Steve Jobs'un "Post-PC" dönemini başlatan iPad'ini bu kadar ilgi çekici kılan ne? Hala bir iPad'iniz yoksa bir tane almalı mısınız?

Milyonlarca sattı ve durmaya niyeti yok...

İlk bakışta, bir MacBook ile kıyaslandığında iPad'in ne kadar yetersiz bir cihaz olduğunu görüyorsunuz. USB, firewire, bellek kartı girişi gibi başlıca soketlerden yoksun, OSX'in gücünden yararlanamayan, Flash bile desteklemeyen, fiziksel klavyeden yoksun ve hiçbir parçasını upgrade etme olanağınız olmayan kapalı kasa bir ürün. Fakat her şeye rağmen, elinize alıp 5 dakika kurcaladığınızda büyülü dünyasında kayboluyorsunuz. Ekrandaki objelere dokunmak tamamen içgüdüsel bir duygu ve yaptığınız hareketlerin tepkileri de tamamen doğal bir şekilde dönüyor size... Ekranın görüntü kalitesi tüm fotoğraflarınızı harika gösteriyor ve tabii ki uygulamalar... AppStore'daki yüzbinlerce seçenek içinden seçtiğiniz her bir uygulama iPad'i farklı bir alete dönüştürüyor.

Aslında iPad'i iPad yapan şey uygulamaları. Boş bir ekran ve siz hangi uygulamayı çalıştırırsanız, bir anda o konu için üretilmiş bir alet haline geliyor. Mail'i açın ve posta kutunuz olsun, Safari'yi açın ve interneti parmaklarınızın ucuna taşısın, Infinity Blade'i açın ve bir oyun konsolunuz olsun ve aklınıza gelemeyecek daha yüzbinlerce seçenek AppStore'da indirilmeyi bekliyor.

iPad neden çok başarılı oldu?

iPad başarılı oldu, çünkü Apple bu ürünü çıkarmadan önce üzerinde çok fazla düşündü ve gerek yazılım gerekse donanım olarak en doğru ürünü piyasaya sürdü. 4:3 oranlı 10" ekran hem yatay hem de dikey olarak rahat kullanım sağlıyor, işlemci tepkilerin akıcı olmasını sağlayacak kadar hızlı, multi-touch hareketleri doğal, ekran klavyesinin tuşları uygun aralıklarla yerleştirilmiş ve pil ömrü size gün boyunca piriz aratmayacak kadar uzun. Ve bir gerçek var ki çoğumuz akşamüstü eve geldiğimizde kendimizi koltuğa bırakıyoruz ve bu durumda notebook kullanmak rahatsız olabiliyor. iPad ise koltuğa uzandığınızda kullanmak için en ideal alet ve gerektiğinde çantanıza atıp rahatça taşıyabileceğiniz kadar hafif ve kompakt.

iPad'in kullanımı o kadar doğal ki daha okuma bilmeyen bir bebek bile tamamen içgüdüsel olarak rahatlıkla kullanabiliyor. Tabi çocuklar için de özel tasarlanmış binlerce uygulamayı eklemeden geçmemek lazım.

iPad 2'nin tanıtımında Steve Jobs "teknoloji tek başına yeterli değil" demişti ve haklı da... iPad 2, teknolojiyi estetik ve rahat kullanım ile harmanlayarak bize sunuyor. Fakat hal böyleyken bile Mac yerine iPad almak sorusu biraz saçma kaçıyor, çünkü hala iPad'inizi kullanmak için bir PC veya MAC ile eşlemeniz gerekiyor. Aktive etmek için, yedeklemek için ve dosya transferi yapmak için iTunes yüklü bir PC veya MAC sahibi olmak zorundasınız ve bu da iPad'i ayrı bir bilgisayar olmaktan ayırıp bir çevre birimi olmaktan öteye götüremiyor.

Hangi iPad size uygun?

iPad 2 daha hızlı, daha ince ve daha hafif. Üstelik ön kamerasıyla FaceTime Chat yapmanıza da olanak sağlıyor. Peki, hali hazırda iPad'iniz varsa bu özellikler iPad 2'ye geçmenize değer mi? Açıkçası hayır, çünkü bugün bile iPad çok güçlü bir tablet... Peki bu yeni özellikler ilginizi çekiyor ve en güncel modele sahip olmak istiyorsanız hangisini seçmelisiniz?

16, 32 ve 64 GB olmak üzere üç depolama seçeneği; Wi-Fi ve Wi-Fi + 3G olmak üzere iki bağlantı seçeneği sunuyor bize iPad 2. Fiyat-performansı göz önünde bulundurursak en mantıklı hafıza seçeneği 32 GB olarak gözüküyor. Peki ya 3G bağlantıya verdiğimiz farka değer mi? Eğer sürekli hareket halindeyseniz ve bu sırada iPad'inize ihtiyaç duyacaksanız size sürekli internet bağlantısı sağlayan 3G'li model lazım demektir. Fakat unutmayın ki her ay operatöre vereceğiniz internet parası da cabası. Bunun yerine daha ucuz olan Wi-Fi'lı modeli alıp telefonunuzdan Wi-Fi hot spot kurarak internete her yerde bağlanabilirsiniz. Ama tabii ki bu size 3G'li iPad'in verdiği gibi bir internet deneyimi veremeyecektir.

Asıl sorumuza dönecek olursak, iPad'i kullanmak için hala bir MAC ya da PC'ye mahkum olmanız maalesef iPad'in en büyük eksisi. Fakat iMovie, GarageBand gibi komplike uygulamalar da iPad'e taşındıkça bu durum ortadan kalkacak gibi görünüyor. Ancak şu açık bir gerçek ki iPad'i kullanmak gerçek bir eğlence ve aslında istediğimiz iş yapmanın yanında daha çok eğlenebilmek.

iPad 2 yerine başka bir tablet mi almalı?

TechRadar.com'un inceleme editörü James Rivington, iPad yerine Android'li bir tableti tercih edenlerden ve ona neden diye sorulduğunda şunları söylüyor: "iPad 2'im de var ve onu seviyorum. Fakat 2 hafta önce elime geçen Android 3'lü tableti daha çok sevdim. Çünkü eğer bir tablete hatırı sayılır bir para veriyorsam, onun tamamen benim olmasını isterim. Farklı ve canlı arka planlar, farklı klavye şekilleri, ara yüzler, modifiyeler ve daha nicesi... Bana bu basit özelleştirmeleri yapıp yapamayacağımı ya da hangi medya formatlarını çalıştırıp çalıştıramayacağımı söyleyemez tabletim. Ama iPad'imle olan bu, benim olduğunu hissetmiyorum, aslında o Steve'in iPad'i. Tabii ki Android 3'ün müthiş multitasking yeteneğini ve sd kartı slotuyla artırılabilen hafızayı da es geçmemek lazım. Android'in en güzel yanı ise onu kullanmak için iTunes yüklü bir bilgisayar aramak zorunda kalmıyorum."

Rivington aslında çok doğru noktalara parmak basıyor, Apple'ın oynatabileceğiniz medyalar veya yükleyebileceğiniz üzerindeki yoğun kontrolü onun güvenli olmasını sağlıyor ama güvenlik için özgürlükten ödün vermek zorunda kalıyoruz.

iPad 2'ye rakip olabilen en iyi tabletler...

Rakiplerinin kimi daha kaliteli kamerayla, kimi daha fazla hafızayla, kimi daha hızlı işlemciyle geliyor. İşte Rivington'ın bizlere önerdiği alternatif tabletler...

BlackBerry Playbook
RIM'in 7inç'lik tableti, BlackBerry Tablet OS işletim sistemiyle çalışıyor. 1GHz çift çekirdekli işlemciden ve 1GB RAM'den güç alan tablet, yüksek çözünürlüklü kamerasıyla da göz dolduruyor. Flash desteği de var. Fakat uygulama sayısı az ve BlackBerry telefonunuzla eşlemediğiniz sürece mail alamıyorsunuz.

Motorola Xoom
4G destekli ve Android 3.0 işletim sistemiyle çalışan tablet, 1 GHz çift-çekirdekli işlemciye sahip. 10.1inç ekranı 1280x800 çözünürlük sunuyor. HDMI çıkışı ve 5MP kamerası olan tablet, 720p kalitede video çekebiliyor. Video görüşme için ise 2MP ön kameraya sahip.

iPad'in karşısındaki en güçlü rakiplerden biri olan Xoom, uygulama dükkanının zengin olmaması yüzünden puan kaybediyor.

2 iPad 2 alternatifi daha...

Galaxy Tab 10.1
iPad 2'den daha ince ve daha hafif olan Samsung Galaxy Tab 10.1, Android 3.0 işletim sistemini kullanıyor. 10.1inç 1280x800 çözünürlüklü ekrana, 1GHz çift-çekirdekli NVidia Tegra 2 işlemciye, 1GB RAM'e ve 16GB dahili hafızaya sahip olan tabletin 720p kayıt yapabilen 8MP arka ve görüntülü görüşmeler için 2MP ön kamerası var. 9 saate kadar kullanım sunuyor ve Flash destekliyor.

iPad'in karşısındaki en güçlü rakip olan Galaxy Tab 10.1 uzun süre Avrupa'da ve Avustralya'da davalarla boğuşuyordu ve geçtiğimiz hafta satış yasağı kalktı. Bakalım şimdi tehditi gerçek bir tehlike yaratabilecek mi...

Dell Streak 7
Eğer daha ufak bir tablet arıyorsanız 7inç'lik ekranı, 800x480 çözünürlüğü, çift-çekirdekli işlemcisi, 16 ve 32GB hafıza seçeneğiyle Dell Streak çıkıyor karşımıza. Görüntülü görüşmeler için 1.3MP ön kamerası ve 5MP arka kamerası olan tabletin kötü yanı ise Android 2.2 kullanıyor olması.

Okuyucu Yorumları

Toplam 41 Yorum

playbook mu yok artık =P

İpad'in tablet bilgisayarlara göre benim gördüğüm artıları.
*Bir netbook ve notebooklar açma tuşuna bastığınızda hatırı sayılır bir bekleme yaşıyorsunuz. Oysa ipad açma tuşuna bastığınızda ekran anında kullanıma hazır.
*Ayrıca uygulamalar ilk günkü kadar hızlı, netbooklarda zamanla programlar güncellendikçe beklemeler artıyor.
*Appstore büyük yenilik. CD arama devri bitiyor. İstediğin programı anında buluyorsun, anında siliyorsun. Install derdi yok, uninstall derdi yok.
*Görünüm hep ilk günkü gibi. Ipad tasarımında girinti çıkıntı yok. ipad'i yarım saat kullanıp ışık altında baktığınızda ne derece kirlendiğini görüyorsunuz, bir bez alıp 1 dakikada ilk günkü gibi temizliyorsunuz. *Oysa bir pc'nin ne kadar kirlendiğini ancak aylar sonra fark ediyorsunuz ve ilk günkü gibi temizlemeniz ne 1 saatte ne de 1 haftada mümkün olmuyor.
*Bir pc aldığınızda değeri alır almaz düşüyor, bir sene sonunda yarı fiyatına kadar geriliyorsunuz. 2 sene sonra yüzüne bakan olmuyor.
Ama bir ipad değerini her zaman koruyor. Sıfır fiyatı kadar olmasa da satışından hatırı sayılır bir geri dönüş alıyorsunuz.

Ipad IOS 5.0 dan sonra kendi başına kurulabiliyor.

sadece Apple funboyları ve satıcı tarafından yolunan saf kazlardır yoksa kim alacak ki? tekno karo... 3 dahada kötü olacak darbe testlerinde yine çakacak...

İpad'in tablet bilgisayarlara göre benim gördüğüm artıları.
*Bir netbook ve notebooklar açma tuşuna bastığınızda hatırı sayılır bir bekleme yaşıyorsunuz. Oysa ipad açma tuşuna bastığınızda ekran anında kullanıma hazır.

NOTEBOOK U AÇTIĞINDA HATRI SAYILIR SÜRE BEKLEME YAŞAMAN LAF OLSUN DİYE DEĞİL, İŞLETİM SİSTEMİ, PROGRAMLARIN BÜYÜKLÜĞÜVE BÜYÜKLÜKLE DOĞRU ORANTILI OLARAK İŞLEVLERİ İ PAD UYGULAMALARINDAN ÇOK DAHA PROFOSYONEL OLDUĞU İÇİN

*Ayrıca uygulamalar ilk günkü kadar hızlı, netbooklarda zamanla programlar güncellendikçe beklemeler artıyor.

ÇÜNKÜ BİRİ UYGULAMA, DİĞERİ PROGRAM.. RAM BÜYÜKLÜKLERİNE BAKARSAN ANLARSIN

*Appstore büyük yenilik. CD arama devri bitiyor. İstediğin programı anında buluyorsun, anında siliyorsun. Install derdi yok, uninstall derdi yok.

ANDROİD, NOTEBOOK VEYA NETBOOK TAN İNTERNET ÜZERİNDEN BİR ÇOK ŞEYİ BEDAVA İNDİREBİLİYORSUN.. APPLE DA 10 UYGULAMANIN 9 U PARALI.. ANINDA YÜKLE SİL SEN, AY SONUNDA KAÇ TL ÖDİYCEN GÖRELİM

*Görünüm hep ilk günkü gibi. Ipad tasarımında girinti çıkıntı yok. ipad'i yarım saat kullanıp ışık altında baktığınızda ne derece kirlendiğini görüyorsunuz, bir bez alıp 1 dakikada ilk günkü gibi temizliyorsunuz. *Oysa bir pc'nin ne kadar kirlendiğini ancak aylar sonra fark ediyorsunuz ve ilk günkü gibi temizlemeniz ne 1 saatte ne de 1 haftada mümkün olmuyor.

NE DEMEK İSTEDİĞİNİ KENDİN ANLADIN MI, İPAD DOKUNMATİ EKRAN TABİKİ EKRANI HEMEN KİRLENİCEK.. ŞAKA MISIN SEN

*Bir pc aldığınızda değeri alır almaz düşüyor, bir sene sonunda yarı fiyatına kadar geriliyorsunuz. 2 sene sonra yüzüne bakan olmuyor.
Ama bir ipad değerini her zaman koruyor. Sıfır fiyatı kadar olmasa da satışından hatırı sayılır bir geri dönüş alıyorsunuz.

Bİ İNTERNETTEN ARAŞTIR BAKALIM 2. EL NOTEBOOK NETBOOK BİDE İPAD FİYATLARINI

UZUN LAFIN KISASI FANBOY LUK YAPIP BURADA ÇOK BİŞEYDEN ANLIYOMUŞ GİBİ AHKAM KESMEYİN, BİLMİYOSAN SUS CAHİL OLDUĞUNU ANLAMASINLAR DİYE BİR SÖZ VARDIR HATIRLATIRIM

en iyi açıklama burada yapılmış:

"iPad 2'im de var ve onu seviyorum. Fakat 2 hafta önce elime geçen Android 3'lü tableti daha çok sevdim. Çünkü eğer bir tablete hatırı sayılır bir para veriyorsam, onun tamamen benim olmasını isterim. Farklı ve canlı arka planlar, farklı klavye şekilleri, ara yüzler, modifiyeler ve daha nicesi... Bana bu basit özelleştirmeleri yapıp yapamayacağımı ya da hangi medya formatlarını çalıştırıp çalıştıramayacağımı söyleyemez tabletim. Ama iPad'imle olan bu, benim olduğunu hissetmiyorum, aslında o Steve'in iPad'i. Tabii ki Android 3'ün müthiş multitasking yeteneğini ve sd kartı slotuyla artırılabilen hafızayı da es geçmemek lazım. Android'in en güzel yanı ise onu kullanmak için iTunes yüklü bir bilgisayar aramak zorunda kalmıyorum."

NOTEBOOK U AÇTIĞINDA HATRI SAYILIR SÜRE BEKLEME YAŞAMAN LAF OLSUN DİYE DEĞİL, İŞLETİM SİSTEMİ, PROGRAMLARIN BÜYÜKLÜĞÜVE BÜYÜKLÜKLE DOĞRU ORANTILI OLARAK İŞLEVLERİ İ PAD UYGULAMALARINDAN ÇOK DAHA PROFOSYONEL OLDUĞU İÇİN
Çok daha profesyonel olsunda gerekmiyorsa daha profesyonel uygulama niye boşa bekleyeceksin. Beklemeyi seviyorsan o ayrı tabi sen beklemeye devam et. :)

ÇÜNKÜ BİRİ UYGULAMA, DİĞERİ PROGRAM.. RAM BÜYÜKLÜKLERİNE BAKARSAN ANLARSIN
Ram büyüklüklerine meraklıysan netbook kullan tabi ipad de ram büyüklüğünü göstermiyor zaten. Belki appstore da ram miktarı seyretme merakı olanlar için bir uygulama vardır. :)

ANDROİD, NOTEBOOK VEYA NETBOOK TAN İNTERNET ÜZERİNDEN BİR ÇOK ŞEYİ BEDAVA İNDİREBİLİYORSUN.. APPLE DA 10 UYGULAMANIN 9 U PARALI.. ANINDA YÜKLE SİL SEN, AY SONUNDA KAÇ TL ÖDİYCEN GÖRELİM
Ben aldığım günden beri hiç para ödemedim, sen pc de devamlı para ödüyorsun demek ki. Ya da bir kere ödeyip devamlı aynı programı seyrediyorsun. :)

NE DEMEK İSTEDİĞİNİ KENDİN ANLADIN MI, İPAD DOKUNMATİ EKRAN TABİKİ EKRANI HEMEN KİRLENİCEK.. ŞAKA MISIN SEN
Sen bilgisayarları dokunmadan beyin gücünle kullanıyorsun heralde. ipad dokunmatik ekransa pc de dokunmatik klavyedir. Dokunmasan da pc ekranı kirlenebildiğini anlaman içinse gözlük muayeneni yenilemen gerekiyor olabilir. :)
Bİ İNTERNETTEN ARAŞTIR BAKALIM 2. EL NOTEBOOK NETBOOK BİDE İPAD FİYATLARINI
Ben ipad 2 yi geçen yıl 950'e aldım ikinci el olarak. Şimdide satmak istesem 850 desem onlarca mesaj gelir. Halbuki geçen yıl bir netbook alsaydım 900 liralık şimdi 500 liraya sana satayım desem şakamısın sen derdin. :)

UZUN LAFIN KISASI FANBOY LUK YAPIP BURADA ÇOK BİŞEYDEN ANLIYOMUŞ GİBİ AHKAM KESMEYİN, BİLMİYOSAN SUS CAHİL OLDUĞUNU ANLAMASINLAR DİYE BİR SÖZ VARDIR HATIRLATIRIM

Sana netbook ekranına uzun uzun bakmalı yıllar dilerim. En azından uygulama değil program. Doya doya seyret. Ama 2 saat sonra şarja takmayı unutma. Beyin bedava. :)

Birkaç artı daha yazayım.
*Ipad de ses yok. Sessizlik herkes için önemli değil ama kıymetini bilen için bulunmaz nimet.
*Ipad de ısınma diye birşeye ben rastlamadım. Ne şarj olurken ne saatlerce kullanırken ılık bile olmuyor.
*Bir netbook ekranına bakmakla ipad ekranına bakmak arasında dünyalar kadar fark var. apple kullanıcılarının gözlerine değer veriyor. Sadece bu günü değil yaşlılığı da düşünmek lazım.
*2 yaşındaki çocuklar yüzlerce uygulama arasından kafasına göre kullanabiliyor.
Eksileri de çok mutlaka ama ben yazımda artılarından bahsettim. Gelecekte tablet bilgisayarlar her zaman yer bulacak kadar sağlam temeller üzerinde yükseliyor.

ÇÜNKÜ BİRİ UYGULAMA, DİĞERİ PROGRAM..
------------
Bu yorumu yazmak icin cok dusundun mu :)) Aradaki tek fark birisi Turkce digeri Latince'den gelme.(Belli bir duzene göre yapilacak isleri anlatmak icin kullanilan terim. Turkce'deki uygulama bu anlamda en guzel karsilik oluyor uygunluguna gore yapilacak isler anlaminda)
Ingilizce Application(Turkce = Uygulama) programlarin dagitim surumleri icin kullanilir. Program ise bilgisayar kodu anlaminda ama iki sozcukce es anlamli olup senin dedigin gibi bellek miktari ile alakali bir kisitlama da soz konusu degildir. Sonucta PHOTOSHOP bir uygulamadir. Angry Birds de.

iPad için çok daha profesyonel programlar yazilacaktir. Şunun şurasında kaç yıllık gecmisi var. iPad gelecekte varolacagini ispatladiginda, şimdiden 100 kat fazla yazılım gelmeye başlayacak. Mouse gelecek, klavye gelecek. Bir sürü donanim gelecek. Aradaki farklar giderek azalacak. Şu anki seviyede aldığı paranin hakkını veriyor. iPad bir pc değil ama doğru yazilimlarla bir pc yi terletecek potansiyeli var.
insan hayatının bir döneminde apple ürünü kullanmalı. Hem windows un kıymetini daha iyi anlıyor, hemde nasıl bir Windows olması gerektiğini gösteriyor.
Microsoftun karşısında bir kaç rakip olmalı ki kullanıcıları ayakta uyutmasınlar.

Kullanıcı gözüyle, bir cihaza ben 2000 TL vermem internete giriyor müzik açıyor diye. Bilmem kaç saniyede açılıyormuş. Yav ben pcde açma tuşuna basıyorum yüzümü yıkayıp ayılana kadar pcde kendine gelmiş oluyor. Sonra banamısın demiyor.

@24 Aralık 2011 19:58 Kesinlikle çok haklısınız. Aynı görüşteyim.

iPad degil genel anlamda tabletler bugun kullanilan netbook dizustlerinin 90%'unun yerine gecebilecek bir aygit. Windows 8 ciktiktan sonra bu surek daha da hizlanacaktir. Sonucta herkes Photoshop 3Dmax'i dizustunde kullanmiyor ki geri kalan isler icin tabletler bence netbooklardan cok daha avantajli aygitlar oluyor. Ozellikle merkezi uygulama magazasi bilgisayardan cok iyi anlamayan kisiler icin bile bir kolaylik durumuna geliyor. Sonucta bugun kullanilan dizustulerinin 75% yalnizca e-posta ve interneti gezmek icin kullaniliyor ki bu anlamda tabletler hali hazirda cok yol katetti. Geri kalan ticari uygualamar icin bile tabletler dizustlerinden cok daha avantaj sagladigini dusunuyorum. Örnek vermek gerekirse tablet icin yazilim gelistirip bunu bir doktora , veterinere yada ögretmene verdiginizde ticari uygulamanizla para kazanma sansiniz bilgisayarlara gore cok daha fazla olacaktir diye dusunuyorum.

ben size söyleyeyim ipad'in rakibi yok. olamaz da.

"NE DEMEK İSTEDİĞİNİ KENDİN ANLADIN MI, İPAD DOKUNMATİ EKRAN TABİKİ EKRANI HEMEN KİRLENİCEK.. ŞAKA MISIN SEN"

asıl sen şakamısın kardeşim haha :D:D dokunmatik ekran kirlenir diye karşımısın :D o değil de çok komiksin :D

"UZUN LAFIN KISASI FANBOY LUK YAPIP BURADA ÇOK BİŞEYDEN ANLIYOMUŞ GİBİ AHKAM KESMEYİN, BİLMİYOSAN SUS CAHİL OLDUĞUNU ANLAMASINLAR DİYE BİR SÖZ VARDIR HATIRLATIRIM"

yani sana susmak düşüyor :D

"Android'in en güzel yanı ise onu kullanmak için iTunes yüklü bir bilgisayar aramak zorunda kalmıyorum"

diğerlerine kısmen katılıyorum ama buna ios5 te gerek yok zaten. ama bazıları özelleştirmek ister bazıları da hazır olarak kullanmak ister (benim gibi).

"sadece Apple funboyları ve satıcı tarafından yolunan saf kazlardır yoksa kim alacak ki? tekno karo... 3 dahada kötü olacak darbe testlerinde yine çakacak..."

hıhı öyle. hayatında ipad 2 veya ipad kullandınmı diye sormak lazım. ondaki ekran ve dokunma hassasiyeti ve tepki süresi hangi aygıtta var? android çok yavaş ve oturmamış hep hatalı. hiç de oturamaz.

samsung tercihim applea karşı hiç sempati duymuyorum :)

Mac yerine iPad almak sorusu biraz saçma kaçıyor, çünkü hala iPad'inizi kullanmak için bir PC veya MAC ile eşlemeniz gerekiyor. Aktive etmek için, yedeklemek için ve dosya transferi yapmak için iTunes yüklü bir PC veya MAC sahibi olmak zorundasınız ve bu da iPad'i ayrı bir bilgisayar olmaktan ayırıp bir çevre birimi olmaktan öteye götüremiyor.
--------------------------------------------------------------------------------
Şaka mı yapıyorsunuz? iOS 5 ile artık bilgisayara falan bağlamak zorunda değilsiniz! Tüm backup'ınız iCloud'a otomatik olarak yapılıyor! Hiç bir şekilde iPad'i bir bilgisayar ile eşlemek zorunda değilsiniz!

Yüzümü yıkayıp gelene kadar açılır diyorsun da bir otobüste giderken 10 saniyelik bir şeye bakman gerekti diyelim. ipad'i çıkarıyorsun bakıp kapıyorsun. Bazı böyle 10 saniyelik işler oluyor bilgisayara ihtiyacın olduğu. 10 saniyelik iş için 2 dakika bilgisayarı bekleyeceğime hiç bakmam diyorsun. Oysa tabletlerde böyle sorunlar olmuyor. Çıkarması kolay, açması kolay, kapaması kolay, taşıması kolay.
Zaten o boyutta bir navigasyon almaya kalksan 600-700 lira istiyorlar ki ipad donanımının çeyreği bile olamaz navigasyonun içeriği.

Ben iş amaçlı ipad 2 samsung ve sony tablet aldım şimdi çok net söylüyorum Sony tablet kesinlikle her bakımdan bakıldığında en iyisi ve bir numara.

çocuğunuz da kullanacaksa kesinlikle iPad en güzel oyun ve uygulamalar onda. ilköğretime başlamış çocuğunuz varsa http://tabletliegitim.com ilkokul 1. sınıflara el yazısı öğreten uygulamayla hemen öğreniyorlar

Yüzümü yıkayıp gelene kadar açılır diyorsun da bir otobüste giderken 10 saniyelik bir şeye bakman gerekti diyelim. ipad'i çıkarıyorsun bakıp kapıyorsun. Bazı böyle 10 saniyelik işler oluyor bilgisayara ihtiyacın olduğu. 10 saniyelik iş için 2 dakika bilgisayarı bekleyeceğime hiç bakmam diyorsun. Oysa tabletlerde böyle sorunlar olmuyor. Çıkarması kolay, açması kolay, kapaması kolay, taşıması kolay.
Zaten o boyutta bir navigasyon almaya kalksan 600-700 lira istiyorlar ki ipad donanımının çeyreği bile olamaz navigasyonun içeriği.
------------------------------------------------------------------
iyide açma kapamayla ne uğraşıyosun.. cep telefonları senin o 10 sn lik işini her türlü görüyor, sırf bunun için i pad mi alınır

***
İyide açma kapamayla ne uğraşıyosun.. cep telefonları senin o 10 sn lik işini her türlü görüyor, sırf bunun için i pad mi alınır
***
Ben telefon yerine tablete yatırım yapmayı tercih ettim. Telefon ekranı bana ufak geliyor.
300 hücreli bir tabloyu cep telefonu ekranından incelemek ve düzenlemek ile ipad ekranı ile düzenlemek arasında dünyalar kadar fark var.

siz eğer hem iş ve eğlenceyi amaçlıyorsanız ben derim ki kesinlikle sony tablet s alın..PlayStation™ Onaylı ilk tablet olan bu tabletle ek bir ayar yapmadan favori PlayStation oyunları Crash Bandicoot ve Pinball Heroes'u oynayabilir, ayrıca orjinal PlayStation oyunlarını çevrimiçi indirme** fırsatına sahip olabilirsiniz.

***
İyide açma kapamayla ne uğraşıyosun.. cep telefonları senin o 10 sn lik işini her türlü görüyor, sırf bunun için i pad mi alınır
***
Ben telefon yerine tablete yatırım yapmayı tercih ettim. Telefon ekranı bana ufak geliyor.
300 hücreli bir tabloyu cep telefonu ekranından incelemek ve düzenlemek ile ipad ekranı ile düzenlemek arasında dünyalar kadar fark var.
-----------------------------------------------------------------------
300 hücreli bir tabloyu otobüste 10 sn de nasıl düzenliyorsun bu bir
o işler için netbook denen bir alet var, ipad 2 nin yarı fiyatına alabiliyorsun buda 2

siz eğer hem iş ve eğlenceyi amaçlıyorsanız ben derim ki kesinlikle sony tablet s alın..PlayStation™ Onaylı ilk tablet olan bu tabletle ek bir ayar yapmadan favori PlayStation oyunları Crash Bandicoot ve Pinball Heroes'u oynayabilir, ayrıca orjinal PlayStation oyunlarını çevrimiçi indirme** fırsatına sahip olabilirsiniz.
------------------------------------------------------------------
sony de çalışıyosun sanırım

IOS 5 ile artik hem guncelleme hem aktivasyon direk IPad uzerinden yapilabiliyor. Buda sizi pc veya mac gibi birimlere bagimliliktan kurtariyor. Muziklerinizide Itunes uzerinden alip indirebilirsiniz direk Ipadinize. Icloud uzerindende yedekleme yapabilirsiniz 5Gb bedava ve yillik olarak daha buyuk bir depolama alani alabilirsiniz.

---300 hücreli bir tabloyu otobüste 10 sn de nasıl düzenliyorsun bu bir
o işler için netbook denen bir alet var, ipad 2 nin yarı fiyatına alabiliyorsun buda 2---
300 hücrenin hepsini aynı anda düzenleyip, incelemiyorum, icinden herhangilerini üzerinde çalışıyorum.
Bir yazı yazmak, bir video, resim izlemek, navigasyon kullanmak için büyük ekran avantaj sağlıyor.
Benim evde masa üstü, notebook, iPad 2 var. Ekran kalitesi ve kullanımını sevdiğim için iPad kullanıyorum. Ama karmaşık bir tablo düzenleyeceksem pc kullanıyorum.
Tablet kullanmaya alışma hedefimde var. Basta yabancılık çektiğim bazı işlemler artık daha rahat olmaya başladı. Ve su kesin ki tablet tasarımı gelecekteki bilgisayarların yerine geçecek. Bu duruma çabuk alışan digerlerinden bir adım onde olacak.
Suan klavye ve mouse arıyor ellerim ama gelecekte mouse ve klavye olmayacak. Tabletlerin gelecekteki tasarımları mouse ve klavyeyi aratmayacak sekilde tasarlanacak. Suan yolun basindayiz ve ben gelecegi şimdiden yasamayı seven biriyim. Tabletlerin eksikleri her yıl hızla kapanacak. 3-5 seneye vazgeçilmez özelliklere sahip olacaklar.

Yazılardan etkilenip tablet almayı düşünenlere sunu diyeyim. Yeniliklere çok meraklı degilseniz pc yerine iPad almak bayağı hayal kırıklığı yaratacaktir. Nitekim aldığım iPad başka birinin alip pişman olduğu için bana sattığı bir alet. Ben çok gayret sarf ederek kendime yararlı hale getiriyorum.
Sunu bilin ki pc deki kullanım rahatlığını ipad de bulamayacaksiniz.
Ben 10 parmak yazan biri olarak iPad de 2 parmak yazmak zorunda kalıyorum. Normalden 10 kat yavaş yazıyorum.
Türkce klavye olmaması aşırı sorun yaratıyor. Tuşları hissedememek klavyeye bakmadan yazmayı imkansız hale getiriyor.
Mouse olmaması geçişleri çok zorlaştırıyor.
Office progrmlarinin bazı özelliklerini bulamamak çok büyük fedakarlıklara gitmeyi doğuruyor.
Web sitelerinde uyumluluk sorunlarını sık sık yasıyorsunuz.
Koskoca bir windows pc evrenine sırtını dönmek bayağı bir sizi huzursuz ediyor. Eliniz kolunuz bağlı kalıyor cogu durumda.
Yazıcıyı direk baglayamamak ugrastirici oluyor.
Ama her seye rağmen tablet tasarımının gelecegine güvendiğim için kahrını da sefasını da çekiyorum.
Suan odada tum isiklar kapalı ve karanlık, iPad ışığı yüzümü ve parmaklarımı aydınlatıyor. Cidden bir zeka parçası. Allarımda büyük zevk alıyorsunuz kullanımından.
İPad den sonra pc açılışı hava alanından uçak kalkışını andıran gürültü gibi geliyor.
Not: ekrana 45 derecelik açı ile bakarsanız zifiri karanlıkta en ufak göz yorgunluğu yaratmıyor.

---300 hücreli bir tabloyu otobüste 10 sn de nasıl düzenliyorsun bu bir
o işler için netbook denen bir alet var, ipad 2 nin yarı fiyatına alabiliyorsun buda 2---
300 hücrenin hepsini aynı anda düzenleyip, incelemiyorum, icinden herhangilerini üzerinde çalışıyorum.
Bir yazı yazmak, bir video, resim izlemek, navigasyon kullanmak için büyük ekran avantaj sağlıyor.
Benim evde masa üstü, notebook, iPad 2 var. Ekran kalitesi ve kullanımını sevdiğim için iPad kullanıyorum. Ama karmaşık bir tablo düzenleyeceksem pc kullanıyorum.
Tablet kullanmaya alışma hedefimde var. Basta yabancılık çektiğim bazı işlemler artık daha rahat olmaya başladı. Ve su kesin ki tablet tasarımı gelecekteki bilgisayarların yerine geçecek. Bu duruma çabuk alışan digerlerinden bir adım onde olacak.
Suan klavye ve mouse arıyor ellerim ama gelecekte mouse ve klavye olmayacak. Tabletlerin gelecekteki tasarımları mouse ve klavyeyi aratmayacak sekilde tasarlanacak. Suan yolun basindayiz ve ben gelecegi şimdiden yasamayı seven biriyim. Tabletlerin eksikleri her yıl hızla kapanacak. 3-5 seneye vazgeçilmez özelliklere sahip olacaklar.
------------------------------------------------------------------------
tabletlerin geleceği prtaik pc lerden öteye geçemeyecek.. günlük kullanımlarda rahatlık sağlayacaklar.. bak ben IT mühendisiyim, bu işin okulunu amerikada okudum.. ben pc yi maillerime bakayım, office kullanayım, oyun oynayayım diye klullanmıyorum.. bizde pc kullanımı çok daha geniştir.. server lar, network kurulumları DNS, active directorysi vs.. sanırım demek istediğim daha iyi anlaşılıyor.. tablet sadece kısıtlı işleri kullananlar için belki kullanılışlı olabilir.. ama pek çok da dez avantajı var.. yani netbook lar prtaik kullanım için herzaman tabletlerden önce gelir.. gelecektede tabletler pc lerin yerini alacak diye birşey söz konusu olamaz.. sadece kısıtlı kullnıcılar için popüler hale gelirler..bak bir arkadaşımız çok güzel ve ayrıntılı şekilde hepsini anlatmış benim daha bişey söylememe gerek bile kalmadı.. Hakkı Sert arkadaşımızın 22:50 de yazdıklarını bir okumanı tavsiye ederim.. o zaman beni daha da iyi anlayacaksın.. kolay gelsin

---300 hücreli bir tabloyu otobüste 10 sn de nasıl düzenliyorsun bu bir
o işler için netbook denen bir alet var, ipad 2 nin yarı fiyatına alabiliyorsun buda 2---
300 hücrenin hepsini aynı anda düzenleyip, incelemiyorum, icinden herhangilerini üzerinde çalışıyorum.
Bir yazı yazmak, bir video, resim izlemek, navigasyon kullanmak için büyük ekran avantaj sağlıyor.
Benim evde masa üstü, notebook, iPad 2 var. Ekran kalitesi ve kullanımını sevdiğim için iPad kullanıyorum. Ama karmaşık bir tablo düzenleyeceksem pc kullanıyorum.
Tablet kullanmaya alışma hedefimde var. Basta yabancılık çektiğim bazı işlemler artık daha rahat olmaya başladı. Ve su kesin ki tablet tasarımı gelecekteki bilgisayarların yerine geçecek. Bu duruma çabuk alışan digerlerinden bir adım onde olacak.
Suan klavye ve mouse arıyor ellerim ama gelecekte mouse ve klavye olmayacak. Tabletlerin gelecekteki tasarımları mouse ve klavyeyi aratmayacak sekilde tasarlanacak. Suan yolun basindayiz ve ben gelecegi şimdiden yasamayı seven biriyim. Tabletlerin eksikleri her yıl hızla kapanacak. 3-5 seneye vazgeçilmez özelliklere sahip olacaklar.
---------------------------------------------
hoca ben seni başkası sandım ya.. senin lafını sana okutturuyorum :)))) ama seninde ilk yazdığınla 2. yazdığını birbirini tutmuyo be hocam.. bu yazdığına katılmazken 22:50 yazdığın gayet mantıklı, bende başkasıdır diye isme bakmadan yazdım.. komik oldu :)))

MÜZİK insan yada çalgı seslerinin birleşerek bir melodi olarak seslendirilir.Bu düzenleme kültürlere göre belirlenmiş ayrı melodi ve ritimdir.buda standarda göre uygun gerçekleşir.Ayrıca müzik içimizi rahatlatmamıza yardımcı olur.
SON..

Klavye ile araba kullanımı neden yaygın değilse iPad tarzı aletler de bu yüzden PC ler kadar yaygın olamayacak.

İpad'ı çok met ediyorlar ama o met edenler de sadece dışarıdan bakanlar
pc den dönenler için zor olur. ilk defa kullananlar da zor olur
zaten ilk çalıştırıp kullandığınızda hiç bişey yok 1-2 saat bakarsınız sonra bişey yüklermek istersiniz apple a kaydol der başka bişey indirirsin
parayla.böyle böyle insanın hevesi geçer ipad alıp pişman olanlar ya Windows xp, Windows 7 Windows 8 kursunlar (garantisi geçince geçmeden kurmayın !)

&&&tabletlerin geleceği prtaik pc lerden öteye geçemeyecek.. günlük kullanımlarda rahatlık sağlayacaklar.. bak ben IT mühendisiyim, bu işin okulunu amerikada okudum.. ben pc yi maillerime bakayım, office kullanayım, oyun oynayayım diye klullanmıyorum.. bizde pc kullanımı çok daha geniştir.. server lar, network kurulumları DNS, active directorysi vs.. sanırım demek istediğim daha iyi anlaşılıyor.. tablet sadece kısıtlı işleri kullananlar için belki kullanılışlı olabilir.. ama pek çok da dez avantajı var.. yani netbook lar prtaik kullanım için herzaman tabletlerden önce gelir.. gelecektede tabletler pc lerin yerini alacak diye birşey söz konusu olamaz.. sadece kısıtlı kullnıcılar için popüler hale gelirler..bak bir arkadaşımız çok güzel ve ayrıntılı şekilde hepsini anlatmış benim daha bişey söylememe gerek bile kalmadı.. Hakkı Sert arkadaşımızın 22:50 de yazdıklarını bir okumanı tavsiye ederim.. o zaman beni daha da iyi anlayacaksın.. kolay gelsin &&&&&&&
Tabletler, bilgisayarların yerini neden alamasın ki. İşlemcisi yavaş derseniz daha hizlisini takarlar, windowsu yok derseniz yüklerler. Klavyesi yok derseniz eklerler. Bence gelecekteki pc tasarımı tabletler gibi olacak.

İpad 2 yi alali 1 ay oldu , bir it yoneticisi olarak mükemmel hızlı bir eğlence ve yarı Pro is cihazı diyebilirim. Kesinlikle çok hızlı ve çok stabil. İPad söyle böyle diyen arkadaslar ben fan falan değilim hatta almadan önce androidde kararlılık ama yok kimse kusura bakmasın , muhteşem bir cihaz. Oyun pc im , güçlü bir notebook um var ama ipad2 kullanıyorum daha çok artık. Tabiimi tasarım ve sistem yönetimimi yine wın üzerinden yapıyorum o ayrı. Ama tablet alsaydım yine ipad2 derim. Zira tegra3 lu asus prime bile bundan yavaş. Cihaza alıştıkta daha seri kullanıyorsunuz. İtunesa gerek yok artık geçiniz. Pc me bağlı ext hdd imdeki filmleri ipadimdeki bir programla stream yaparak direkt izleyebiliyorum Altyazilari da sorunsuz. Bunu androidde nasıl yapabilirler merak ediyorum.

"bak ben IT mühendisiyim, bu işin okulunu amerikada okudum" diyen genç arkadaşımıza tebessüm ettim. bu kadar basit şeyi öğrenmek, kendisini pek yormuş ve kolay olmamış zihni için ta nerelerde bulmuş kendisini. üslubu kendini belli ediyor zaten. üzüldüm ne diyelim. konuya gelince; iPad almamalı.

(02 Oca 2012 18:04 it yoneticisi)
ip cambazı gibi birşeymi? tamamen falso

Bu yorumu ipad 4 ten yazıyorum kesinlekle almaya değer .

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play