iPad Apple'ın kabusu oldu!

Apple'a büyük paralar kazandıran iPad'in bir gün Apple'ın başına bela olacağı aklınıza gelir miydi?

iPad ismi yüzünden Çin'de mahkemelik olan Apple, 1.6 milyar dolarını kaybedebilir. Çin merkezli şirket Proview Electronics, iPad'i isim hakkını haksız yere kullandığı için dava etti. Dava sonucunda Apple'ın 1.6 milyar doları kaybetmesi söz konusu...

Apple, tablet bilgisayarını satışa sunmadan evvel Çinli şirketten "iPad" ismini 55 bin dolara satın aldı ve o gün bugündür Apple, tablet bilgisayarlarında bu ismi kullanıyor . Ancak Çinli şirket, Apple ile yaptıkları sözleşmeyi hatırlatıyor ve şunu savunuyor: "Apple ile yaptığımız sözleşmede iPad ismini Çin sınırları içinde kullanabileceği yer almıyordu." Kavga da, Apple'ın, iPad'i, iPad ismi ile Çin'de satması yüzünden çıkmış durumda.

Çinli mahkemeler Çinli şirketten yana tavır alırken, Apple ise kararı kendi lehine sonuçlandırmak için mücadelesini sürdürüyor.

Çinli şirketin avukatı Xiao Caiyuan, Apple'ın davayı kaybedeceğine inandığını kaydetti ve ekledi: "Biz uzun vadeli legal savaşa sonuna kadar hazırız."

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

umarım apple kendi tuzağına düşer ve abartılmış patent trolluğu yapmanın cezasını çeker.

iyide o ismi çin sınırları içinde de kullanamayacağı yazmıyorsa ne alaka ? Anlamadım ...

iiide çinlilerin kopyaladıkları nolcak?çin mahkemeleri milyonlarca dava açılmış durumda.Mercedes-benz bile otobüalerini kopyaladı diye davalık olmuş.sonuç hep çinli şirketlerden yana zaten.

cinde satamaz dye bi yasa olmadgna gore davayi kazanamaz cinliler duz mantik;))

tez zamanda bu tarz davalarını kaybedip iflas ederde Apple belasından kurtuluruz inşAllAh... ârıza Apple Fanboyları hemen kızarlar onlarda bir yerlerine buz soksun...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play