iPad düşüyor, Windows çıkıyor

Gelen rapora göre "yorgun düşen" iPad, Windows'a teslim olma tehlikesiyle karşı karşıya!

iPad düşüyor, Windows çıkıyor

Gelen yeni raporlara göre kullanıcılar artık tablet pazarındaki tercihlerini farklı noktalara kaydırmaya başlamış durumda. Bu da özellikle iPad'i vuruyor gibi görünüyor. Zira iPad'in satış rakamlarında düşüş göze çarparken, Windows'lu hibrit modeller atağa kalkıyor.

IDC'nin raporuna göre son çeyrekte tablet marketinde satış rakamlarında genel bir düşüş kendini göstermiş durumda. Elbette Apple'ın iPad serisi de bundan nasibini alıyor. Aslında bu iPad için bir sürpriz değil, zira büyüyen iPhone ekranı ve hatta phablet olarak ortaya çıkan iPhone 6 Plus'la birlikte tablet ihtiyacı da bir nevi ortadan kalmış durumda. Genel tablet piyasasında ise son çeyrekte yaşanan düşüş 2'si 1 arada hibrit PC'lere bağlanıyor.

Yıldan yıla tablet marketinde yüzde 5.9'luk bir düşüş görülürken, bu çeyrekte 47.1 milyon ünite tablet sevk edilmiş durumda. Her ne kadar genel tablet pazarıyla birlikte Apple da kan kaybetse de halen liderliğini koruyor. Tablet satışında 12.6 milyon iPad'le birlikte yüzde 26.8'lik bir payın sahibi olan Apple, yine de geçtiğimiz yıla göre daha zayıf durumda. 2'si 1 arada tablet PC modellerinde ise elbette Windows işletim sisteminin atağını görüyoruz. Muhtemelen tablet pazarındaki düşüş bu yıl da devam ederken, hibrit modeller tercih edilebilirliğini arttıracak.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Microsoft Surface'ten başka cihaz almam ben şu sıralar. Bir Dell XPS var değebilecek ama kalem olduktan sonra Surface ile yarışılmaz.

İkisinin de yeri ayrı.

Core M de geldi artık. Tablet formunda bilgisayar almak varken niye eğlence tableti alalım. Core M kullanan bir surface çıkarsa almayı düşünüyorum.

16:9 film istediğin özgürlük varken apple kazanamaz ama tabi kalite için bile alınabilir oda ayrı bir durum

Tabletler hiç bir zaman bir pc kullanışlılığı vermiyor tablet aldık ama laptopdan vazgeçemedik e ms de geçde olsa windows rt saçmalığını bir tarafa bırakıp normal Windows tabletlere destek vermeyi başlattı yani hem pc hem tablet ne yapayım ipadı zaten akıllı teller tablet gibi. Birde bu tabletler çoluk çocuğun elinde ve ders çalışmaya mani olmaya başladı aileler çok sıkıntılı memur olunca tabletle çalışmıyorsun bir pc kullanmayı öğrenmeli.

iPad hiçbir yenilik sunmuyor ki...büyük bir iPhone sadece...iPhone Um da var, ee napim iPad i ???

core m li fansız daha ince bir surface mükemmel olur elimdeki laptopu satıp üzerine koyup alabilirim

iPad düşüyor ha? peki :)

Windows Phone dada yakında bu olabilir.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir