iPad'i şarj etmek yılda bu kadara maloluyor

Elektronik cihazlarınızı şarj etmeniz, size yılda ne kadara maloluyor? İşte ilginç bir araştırma...

iPad'i şarj etmek yılda bu kadara maloluyor

ABD Elektrik Gücü Araştırma Enstitüsü (EPRI), iki günde bir şarj edilen iPad'in kullanıcılara yılda 12 kWh karşılığında 1.36 dolara malolduğunu hesapladı.

EPRI, dünyada toplam 67 milyon iPad bulunduğunu düşünüyor. Buna göre EPRI, tüm iPad'lerin toplamda 590 gigawatt saat harcadığını söylüyor. EPRI'ya göre önümüzdeki iki senede iPad sayısı üçe katlanırsa, bu cihazları çalıştırabilmek için yüzde 50 ile çalışan 250 megawatt gücünde iki enerji santraline eş güç gerekecek. EPRI'nın araştırmasının önemli sonuçlarından bir tanesi de iPad'in video, oyun, web'de gezinme gibi amaçlar için daha çok kullanıldıkça daha yüksek enerji tüketen cihazların kullanımının azaldığı.

Ancak EPRI, kullanıcı davranışlarını tahmin etmenin güç olduğunu düşünüyor ve iPad'in enerji tasarrufu sağlayacağı konusunda çok fazla şey söylemek istemiyor. EPRI, laptop'ların her sene yaklaşık 72.3 kWh elektrik tükettiğini ve bunun 8.31 dolara malolduğunu notunu da düşüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

ne saçma bir hesaplama. yılda 2 dolar harcayan bir cihazın böyle bir şey ile karşılaşmasını beynim almıyor. neyse bi dahaki sefere EPRI'nin araştırmalarının boş olduğunu anlarız.

Bence çok dikkat çekici bir araştırma.

Anlamlı bir arastırma olmus..Yalnız cep telefonları masaüstü pcler ve televizyonların da aylık/yıllık neye mal oldugunu öğrenmek isteriz.

EPRI'cilere söyleyin: o adaptör 100 W çekiyor hergün 5 saatlik şarj ile yılda 180.000 W (180 kW) yapıyor. Bunlar neyin kafasında.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir