iPad'in Surface'i geçtiği 4 şey!

"iPad mi alayım; Surface mi?" Eğer bu 4 şey sizin için önemliyse, almanız gereken...

  • Zeynel A. Öztürk
Surface yerine iPad'i tercih etmek için 4 neden

Windows RT ile çalışan bir Surface tablet yerine iPad almaya mı karar verdiniz? Eğer aşağıdaki maddeler sizin için önem taşıyorsa, doğru karar verdiğinizi söyleyebiliriz. İşte Apple iPad'in Surface'e göre 4 avantajı.

Ağırlık

iPad ve Surface RT arasında ciddi bir kalınlık ve ağırlık farkı yok. Ancak Surface'i bir süre kullandıktan sonra iPad'in daha ince olduğunu düşünmeye başlıyorsunuz. Bunun nedeni iPad'in kavisli kenarlarının ona daha ince bir his vermesi.

Ayrıca Surface'i dik olarak kullandığınızda iPad'den daha ağır olduğunu hissetmeye başlıyorsunuz. Bunun nedeni ise cihazlar ağırlığının yüzeyi üzerinde dağılımındaki farklılık.

VPN

VPN bağlantısı tüketiciler için çok önemli olmayabilir, ancak Surface RT'yi işyerinde kullanacaksanız bu durum sizi etkileyebilir. Windows RT temel VPN özelliklerine sahip olsa da varsayılan Windows RT VPN'si Cisco AnyConnect gibi daha popüler ve daha güvenli VPN platformlarını algılayamıyor.

Kamera ve uygulamalar

Kamera

Tabletle fotoğraf çekerken çok da şık durmayacağınızı düşünebilirsiniz. Ancak bunu yapmayı düşünüyorsanız, Surface RT yerine bir iPad'i tercih etmeniz gerekiyor. İki cihazın da ön yüzündeki kameralar oldukça benzer. Ancak Surface RT'nin arka yüz kamerası, iPad'inkinin gerisinde kalıyor. iPad 5MP'lik 1080p video kaydı yapabilen bir kamerayla gelirken, Surface RT 720p video kaydı yapan 1MP'lik bir kameraya sahip.

Bununla birlikte Surface'in ön yüz kamerası on yan tuttuğunuzda ortada kaldığı için Skype, Lync gibi video konferans araçlarında daha rahat kullanılıyor. iPad'in ön yüz kamerası, onu dik tuttuğunuzda ortada kalıyor; dolayısıyla yan tuttuğunuzda ortalama sorunu meydana geliyor.

Uygulamalar

Birkaç sene önce başlamanın avantajını taşıyan Apple'ın uygulama mağazası çok daha zengin. Dolayısıyla bu farklılık hem kullanıcıları de şirketleri bir kez daha düşünmeye sevkedebilir.

Windows RT'de Kindle, Netflix, Evernote, Box, Skype, Angry Birds gibi sıkça kullanılan uygulamalar mevcut. Ancak Facebook ve Twitter gibi önemli eksikler de var. Microsoft'un Apple'ın uygulama sayısını ve kalitesini yakalaması çok uzun bir zaman alabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

bunlarmıdır koca ıpadi surface in önüne getirebilecek 4 fark eğer sadece bunlarsa kusura bakmayın ama surface ipad'i şamar oglanına çevirmiş demektir

@02 Ara 2012 12:06 ipadciler - lemiş nedense

Zamanla olur oda ilk tecrübe için gayet iyi surface. uygulama konusunda biraz daha çılışırsa Ipadi kolay geçer diye düşünüyorum

niye note 10.1 ile karşılaştırmıyosunuz bence note'da en az ipad kadar iyi

Bana göre uygulama mağazası eksik onun dışında bir eksiklik göremedim

@02 Ara 2012 13:57 surface rt sadece Windows storedaki uygulamaları çalıştıracak değil mi evet peki Windows store'un çok çok hızlı ilerlediği ile ilgili haberi okudun mu yok.

win8 pro lu surface leri beklemek lazım

@02 Ara 2012 13:59 Onun da kamerası ve ekranı iPad'den geride. Tabi fiyatı da iPad'in 2 katına yakın olacak.

Surface iPadi şarj edebiliyor. Bitmiştir

@02 Ara 2012 14:11 zaten Surface başka bir işe de yaramaz :)

@02 Ara 2012 14:11 olay bitmiştir .

bu ipad in kamerası hiç de söylendiği kadar iyi değil. surface in kamerasını bilmem ama ipad 2 kullandım ve kamerası yapay ışık altında vga kamera gibi nerdeyse. surface pro ipad i geçer..

@02 Ara 2012 15:56 istersen ilk iPad'le karşılaşır :) iPad4 değil iPad3'ün kamerası bile çok daha iyi. Kamera dışında iPad 2 bile Surface RT'den daha iyidir.

@02 Ara 2012 15:56 ipad 2 mi kaldı zaten o vga çözürlüğünde çünkü 2010 da falan çıktı bi alemsiniz

Bence bugün veya ilerde birgün Surface'in iPad'i teknik özellikler ve pazar payı konusunda geçmesi imkansız ve saçmalık :)

iPad Mini bile Surface'ten dah iyi. Satış rakamlarında tahminen 10'a katladı. Detayları Ocak'ta öğreniriz.

Win 8 uygulamaları nasıl olsa hızla artacak. Programcılar zaten bu konuda çok antrenmanlı son yıllarda. Surface rt masaüstü uygulamalarını çalıştırmadığı için bir tablet gibi algılanıyor ama usb girişi, office, flash desteği ve daha bir çok üstünlüğü ile ipad'e nal toplatır. Ayrıca tüm uygulamaların windows 8 sürümleri çıktığında tekrar bir pc gibi kullanılabilir hale gelecektir. Hatta uygulamalar dokunmatik versiyonlarla geleceği için bir pc'den çok daha pratik ve hızlı da olacaktır. Bu durumda ilginç bir durum ortaya çıkıyor. Surface rt şu haliyle bile ipad'e nal toplatır. Surface pro ipad'i zaten kaale bile almaz. Surface pro ve Surface rt ancak birbiriyle karşılaştırılabilir

ipad en fazla bir ayda sıkılıp kenara atacağınız bir oyuncaktan başka birşey deil şahsen ben yüzüne bile bakmıyorum şuan ama surface pro tanıtımında resmen büyülendim dedikleri kadar varsa farklı bi soluk gelicektir tablet piyasasına

iPad ve diğerleri var diyorum hala iPad mi bilemlemi.

Surface Pro'yla yarışamaz iPad.

Kardeşim ben Amerika'dan surface RT aldım, yerlerde sürünüyordu, eminim Pro' da aynıdır. Paramı çöpe attığımı düşündüm ve 2 gün sonra geri verdim ve iPad 2 retina display aldım.bir daha surface'deki windows 8'in normdan laptop veya pc ile alakası yok, son derece güdük Windows Store gideceksiniz oradan olmayan app'leri indireceksiniz. Performans olarak da çok zayıf, internette salyangoz hızıyla geziyorsunuz. Flash uygulaması gerektiren bazı sayfaları açmıyor.avi formatı gibi bazı videoları oynatmıyor. Windows Store dışında biryerden program indirip çalıştıramazsınız. Apple'ında sınırlamaları çok ama neden ? Tek cevabı var; güvenlik, büyünden virüs bulaşmaz. Birçok uygulama paralı, inanın adamlara helal olsun, kalite ucuz olmaz, sonuna kadar aldıkları para helal bence. Forever apple diyorum, paranızı çöpe atmayın lütfen. Android düşünenlere saygı duyarım, surface düşünenler üzülürüm.microsoft'ta teşekkür ederiz, burda yolumuz ayrılıyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play