iPad iyi mi, kötü mü oldu?

Apple iPad'in satış rakamıyla övünüyor ama bu büyük başarı, bakın arka planda neye mal oluyor...

  • Gökay Özbudak
iPad etkisi!
İyisi kötüsü tartışılır ama popüler olduğu bir gerçek...

RBC Capital Markets'tan analist Mike Abransky'nin, Perşembe günü yatırımcılara gönderdiği not iPad'in Mac satışlarına toz yutturduğuna dair iddialı açıklamalar içeriyordu. iPad, satış sırasında Birleşmiş Milletler'de haftada 110 bin satış rakamıyla Mac'in önüne geçti ancak 2010'un ilk çeyreğinde haftada 246 bin satan iPhone 3GS'nin arkasında kaldı.

Abramsky'e göre ayrıca Apple mağazaları iPad'ler için bekleme listesi oluşturuyor. Şu an için iPad'in yokluğundan dolayı mı yoksa Apple'ın dünya piyasasına girişi için iPad'leri depoladığı için mi böyle bir liste hazırlanıyor, bilinmiyor.

Ayrıca analistçinin bir açıklaması da iPad'in diğer Apple ürünlerinden %25'lik bir pay aldığı yönünde. Ancak bu payların Mac'lerden mi yoksa iPad ya da iPod'lardan mı olduğu bilinmiyor. Başka bir deyişle, iPad iyi satıyor ama diğer yandan bazı Apple ürünlerinin önünü tıkıyor.

Öte yandan reklam firması Chitka'nın verilerine göre de Mac OS'un internet trafiğinde geçen ay %3'lük bir artış oldu. Bu artışın sebebi de iPad'in yaygınlaşması olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

ya iste adamlarin tek rakibi kendileri xD

Abim geçen hafta satın aldı, pratik hoş bir ürün ama internetten dosya indirmenize bile izin vermiyor, PDF leri kendi programıyla açıyor, kaydettirmiyor, video yüklemeniz için önce mp4 e çevirmeniz gerekiyor vb sırf herşeyi Apple Store dan satmak için çok fazla sınırlama konulmuş. Öte yandan Windows 7 yüklenen yeni model tablet PC ler IPad in yaptığı herşeyi yaparken hiçbir sınırlaması da yok, klasik PC şeklinde, fiyat olarak da çok daha ucuz. Apple pazarlama yapmayı iyi biliyor, yoksa piyasada çok daha iyileri var.

sayın Bugün 03:14
kesinlikle çok doğru bir anatımda bulunmuşsunuz...!!!
bende söylüyorum pis ıssırıklı çürük aptal elma ürünleri alınmazzz...!!!
ama ne yazık ki yanılanlar oluyor...!!!

ama yanılanların da bir faydası var...!!! yanılanlar yanılmasa bizler doğruları göremeyiz... öyle değilmi...

saygılarımla...!!!

Abisi geçen hafta ipad alan arkadaş, o bahsettiğin bütün şeyleri yapabiliyosun. Biraz araştırın ondan sonra yazın. Bir adet program yükleyerek dosyada indirebiliyosun, kaydedebiliyosunda.

"Abisi geçen hafta ipad alan arkadaş, o bahsettiğin bütün şeyleri yapabiliyosun. Biraz araştırın ondan sonra yazın. Bir adet program yükleyerek dosyada indirebiliyosun, kaydedebiliyosunda."

Depolama amaçlı kaydedebiliyorsun fakat indirip de bir program kurman gibi bir durum yok, hepsini ITunes store dan satın alman gerekiyor.

Satın al o zaman, tabi yazılım'a para vermek boşa masraf di mi?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play