iPad mini 3 vs. iPad mini 2!

7.9 inç'lik iPad mini 3, bir önceki nesil mini'nin üzerine neler getiriyor? Karşılaştırdık...

iPad mini 3 vs. iPad mini 2!

Apple'ın sadece birkaç hafta önce tanıttığı iPhone 6 Plus, bazılarımıza göre Apple'ın kendine zarar vermesiyle sonuçlanacaktı, çünkü çoğu Apple hayranı hem iPhone'a, hem de 7.9 inç'lik bir iPad'e sahip olmak istemeyecekti. Ancak Apple'a bağlı olmayıp, Nexus 7 gibi 7 inç'lik tabletleri çok seven, işletim sistemine çok fazla bağlı kalmayan kullanıcılar da var. iPad mini 3, bu kullanıcıların ilgisini çekmeyi başarabilir.

Peki iPad mini 3, iPad mini 2'nin üzerine neler getiriyor?

Tasarım

iPad mini 3, geçen seneki modeline göre çok küçük bir yükseltme olduğundan tasarımda neredeyse hiçbir değişiklik yok. Cihaz yine 200 x 134.7 x 7.5 mm boyutlarında ve 331 gram ağırlığında (4G modeli 341 gram).

iPad mini'nin tasarımını çok beğendiğimiz için burada bir sorun yok, ancak yine de Apple'dan küçük birkaç değişiklik bekliyorduk.

TouchID

iPad mini 3'ü iPad mini 2'den ayırt eden en önemli özelliklerinden bir tanesi, giriş düğmesine entegre edilmiş olan TouchID.

Ekran, kamera, bağlantı...

Ekran

Bu alanda herhangi bir değişiklik yok, 7.9 inç boyutlu, 2.048 x 1.536 çözünürlüklü ekran yerini koruyor. Bu çözünürlük, 326 ppi'ye denk geliyor, dolayısıyla Nexus 9 gibi bazı tabletler ona rakip olacak kadar iyi ekranlara sahipler.

Kamera

iPad mini 3'ün kamerasından büyük bir beklentiniz olmasın. Apple, iPad mini 3'ün 5MP'lik iSight kamerasını güncellemek için hiç zahmet etmemiş bile. Ön yüzdeki 1.2MP'lik FaceTime HD kamerası ise iPad mini 2'dekiyle aynı.

Bağlantı

iPad mini 3, yine 802.11a/b/g/n çift kanallı Wi-Fi, 3G / HSDPA, CDMA, geniş bir LTE desteğiyle geliyor. Dolayısıyla hangi ağda olursanız olun, iPad mini 2 ve iPad mini 3, en hızlı ağ ile bağlantı kurmanıza olanak tanıyor.

İşlemci gücü

iPhone 6'nın A8, yeni iPad Air 2'nin ise A8X işlemciyle geldiğini düşündüğümüzde, iPad mini 3'te de A8X'in olmasını bekleyebilirsiniz. Ancak Apple, iPad mini 2'de yine 64-bit mimariye sahip A7 yongasına ve M7 hareket işlemcisine yer vermiş.

Pil

İki tabletteki pil, muhtemelen birbirinin aynısı. Apple, pil kapasitesinden bahsetmese de yeni mini 3'ün "10 saat Wi-Fi ile web'de sörf, video izleme veya müzik dinleme" performansı sunduğunu, "mobil ağ üzerinden web'de 9 saat boyunca gezmeye izin verdiğini" söylüyor.

Fiyatları

Apple, iPad mini 2'yi çöpe atmayarak onun fiyatını düşürüyor. iPad mini 3'ün 16GB'lık Wi-Fi modelinin fiyatı 399 dolar, 64GB'lık modeli 499 dolar, 128GB'lık modeli ise 599 dolar.

iPad mini 2'nin 16GB'lık Wi-Fi modeli ise artık sadece 299 dolar.

iPad mini 3'e LTE yeteneğini eklemek isterseniz, 16GB'lık model için 529 dolar, 64GBlık model için 629 dolar, 128GB'lık model için ise 729 dolar ödemeniz gerekiyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Mini 2 varken alınmaz

bu lansmanda alınabilecek yegane ürün bence imac

ne yaptıklarını şaşırdılar yahu laf olsun günü geldi bir cihaz çıkaralım diye mi çıkarmışlar ? bu nedir Allah aşkına...

@17 Eki 2014 17:09 ben de aynısını yazacaktım, gülünç bişey yaptıkları

yeni diye isim değiştirip sürüyolar piyasaya

iPad Mini 3'ün çıkmasının tek güzel yanı 2'yi ucuzlatmış olması.

haber yapmaya gerek yokmuş çünkü değişiklik yok ki))))

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir