iPad yokken, onlar vardı!

Daha ortalarda iPad diye bir şey yokken, bu 4 tablet çoktan piyasaya çıkmıştı bile...

Palm Pilot

Palm Pilot

iPad'den önce başarılı olan yegane tablet varsa o da PalmOS işletim sistemli avuçiçi bilgisayarlardı. 90'ların sonunda, 2000'lerin başında, kısa bir süre için popüler olan bu cihazlar, bazı eklentiler ile biraz zorlama da olsa kablolu olarak internete bağlanabiliyor, ofis yazılımlarını çalıştırabiliyor hatta eğlenceli mobil oyunlarla insanların ilgisini çekmeyi başarıyordu. 

Fakat özellikle laptopların ucuzladığı 2000'lerin ortasına doğru artık popülerliklerini kaybederek tahtlarını çok daha güçlü mobil cihazlar olan laptoplara bıraktılar. Netbook'ların ortaya çıkması ise avuçiçi bilgisayar kavramının tam anlamı ile ölüm fermanı oldu. Zaten bu cihazları üreten iki lider şirket Palm ve Handspring de iflas bayrağını çekip yarışı bırakarak sahneden çekilmişlerdi.

Bu cihazlar, avuç içinde ofis belgeleri ile çalışma yaptıktan sonra PC ile fiziksel bağlantı kurmak suretiyle senkronizasyon yaparak dosyaları PC'ye veya  avuçiçi cihaza aktarmaya izin verdiği için özellikle "masa başından nasıl kurtulur da mobil çalışma düzenine geçeriz?" sorusuyla boğuşan dönemin "özgürlük arayışı içindeki" ofis çalışanlarının çok büyük beğenisini kazanmıştı. Ama olmadı. Olamadı. Palm'in nefesi mobilite yarışına dayanamadı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Vay be yanlış zamanda doğmuşum bu gün bile android telefonuma Microsoft yazılımı yüklemeye çalışmam ondandır Microsoft tapletini ilk defa burda gördüm ama bence bir şeyin en iyisini her zaman Microsoft yapar not:Xp den sonraki pc yazılımları hariç

Belgesel kıvamındaydı. Teşekkürler.

xp yüklü tablet way demekki ilk ipad buymuş :)

Samsung'a hırsız diyenler okusun bunları

@02 Oca 2014 18:09 windowsun apple ın macintosh işletim sisteminden çalıntı olduğunu bilmiyorsun heralde

Microsoft'un hayalleri ve patentleri cidden çok güzel, yaratıcı ve teknolojiyi ilerletmeye çok yardım etmiş. Ancak Microsoft bu hayallerini hep yanlış zamanlarda ve yanlış şekillerde gerçekleştirmeye çalıştı ve başarılı olma şansını başka şirketlere kendi eliyle verdi.

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir