iPhone 1'den iPhone 6S'e tüm iPhone'lar!

Apple'ın akıllı cepleri değiştiren iPhone'u, ilk tanıtıldığı tarihten bu yana nasıl değişti?

  • Zeynel A. Öztürk
iPhone 1'den iPhone 6S'e tüm iPhone'lar!

iPhone ile ilk defa Ocak 2007'de Steve Jobs'un San Francisco'daki Moscone Center'da sahneye çıkarak yaptığı tanıtımda tanıştık. Aynı sene içerisinde tüm dünyada satışa sunulan iPhone, dokunmatik ekranı, uygulamaları ve medya özellikleriyle akıllı telefonları baştan aşağı değiştirdi.

İşte 2007'den bugüne iPhone'un değişimi.

iPhone 1 (ilk nesil)

Çıkış tarihi: Haziran 2007 (ABD)

3.5 inç ekrana 320x480 piksel çözünürlüğe sahip ekran, piyasanın en iyilerinden bir tanesiydi. Üçüncü parti uygulamalar, "iPhone OS" üzerinde henüz çalıştırılmıyordu, ancak cihazın dokunmatik ekranı ve dijital medya oynatma özellikleri harikaydı.

iPhone 3G (ikinci nesil)

Çıkış tarihi: Haziran 2008

Yüksek hızlı bağlantı, 2008'in en önemli olaylarındandı. Bu yüzden iPhone'un ikinci neslinde 3G'ye yer verildi. Yeni iPhone aynı zamanda daha inceydi ve plastik arka yüze sahipti. En önemlisi ise artık bir uygulama mağazası vardı.

iPhone 3GS (üçüncü nesil)

Çıkış tarihi: Haziran 2009

iPhone 3GS, zamanında yeteri kadar yenilik getirmemekle eleştirildi. Ancak yakından baktığımızda 3GS'nin daha iyi performans sunduğunu, 3.2MP'lik daha iyi kamerasının artık video kaydedebildiğini ve sesle kontrole izin verdiğini görüyoruz.

Yine 3.5 inç 320x480 ekranla gelen cihazın görünümünde ise büyük bir değişiklik yoktu.

iPhone 4 (dördüncü nesil)

Çıkış tarihi: Haziran 2010

iPhone 4, 3GS'e göre çok daha önemli bir yükseltmeydi. Yeni, düz tasarıma sahip telefon entegre antene sahipti (ancak cihazı "tutma şeklinizle" ilgili yeni tartışmalar başlamıştı). Çözünürlük artık Retina'ya yükselmiş (640x960), kamera ise üstün bir 5MP sensörle değiştirilmişti. Apple, yaklaşan rakiplere iPhone 4 ile çok güzel bir cevap vermişti.

Devamı, sonraki sayfamızda.

iPhone 4S (beşinci nesil)

Çıkış tarihi: Ekim 2011

Beşinci nesil telefon için "S" harfini tekrar kullanan Apple, bu telefonundaki yeniliklerin daha küçük olduğunu söylüyordu. iPhone 4S'in tasarımı aynıydı, ancak içerisinde Apple'ın yeni A5 işlemcisine sahipti. 8MP'lik kamera 1080p video kaydedebiliyordu. Bu sırada iOS, donanımla aynı hıza gelişiyor ve Siri, iPhone 4S'e özel bir işlev olarak sunulmaya başlanıyordu.

iPhone 5 (altıncı nesil)

Çıkış tarihi: Eylül 2012

Apple, altıncı telefonunda popüler cihazının boyutlarını değiştirmenin zamanının geldiğine karar verdi. Selefinden yüzde 20 daha hafif olan iPhone 5, 4 inç'lik 640x1136 piksel çözünürlüklü bir ekrana sahipti.

iPhone 5'in en önemli eksilerinden bir tanesi, eskimeye başlayan bir iOS'la gelmesiydi ancak bir sene sonra 18 Eylül'de çıkan iOS 7'yle bu sorun çözüldü.

iPhone 5S / 5C (yedinci nesil)

Çıkış tarihi: Eylül 2013

iPhone'un evriminin yedinci adımında önemli bir değişiklik yapıldı ve iPhone'un daha ucuz, plastik gövdeli ikinci bir modeli, yani iPhone 5C ortaya çıkarıldı. iPhone 5C, plastik gövdesi ve daha büyük pili dışında iPhone 5'in birebir kopyasıydı.

iPhone 5S ise daha güçlü işlemci, daha iyi kamera ve home tuşuna gizli yeni parmak izi tarayıcısı gibi arka plan geliştirmeleriyle geliyordu. 2008'de App Store ortaya çıktığından bu yana en büyük güncelleme olan iOS 7 ise, önemli değişiklikler getiriyordu.

iPhone 6 / 6 Plus (sekizinci nesil)

iPhone 4S'ten iPhone 5'e geçişte olan büyük değişiklikler, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'ta da yaşandı. En önemli değişiklik, şüphesiz iPhone'un ekranının 4 inç'ten 4.7 inç'e yükseltilmiş olmasıydı. Bu sırada çözünürlük de 1136x640'tan 1334 x 750'e yükseltilmişti. Yani yüksek piksel yoğunluğu, büyütülen ekran boyutuna karşın korunmuştu.

iPhone 6 Plus ise daha da büyük, 5.5 inç'lik bir ekranla geliyordu. Telefon, çözünürlüğü de 1920 x 1080 piksele yükseltmişti.

Her iki cihaz da iPad Air'i andıran metal arka yüze sahiplerdi ve son derece kaliteli ve eşsiz bir görünüm sunuyorlardı. Bir başka önemli değişiklik, güç düğmesinin büyüyen ekran boyutu nedeniyle üstten sağ tarafa taşınmış olmasıydı.

iPhone 6S / 6S Plus (dokuzuncu nesil)

"S" harfinden de anlayacağınız üzere iPhone 6S ve 6S Plus, 2014'ün iPhone 6 ve 6 Plus'ının oluşturduğu sağlam temeli geliştirmeye odaklanıyor. Telefonlar, aynı ekran boyutuna ve görünüme sahipken renk seçeneklerinin arasında Rose Gold eklendi.

Bununla birlikte Apple, telefonlarının gövdesinde 7000 serisi alüminyuma geçerek bükülme sorunlarını çözmeyi umuyor. Cihazlar, Apple'ın yeni A9 işlemcisiyle gelirken kamera, artık 12MP'e yükseltilmiş buluyor.

Apple'ın yeni telefonlarına eklediği en önemli özelliklerden biri ise, ekrana ne kadar bastırdığınızı anlayabilen 3D Touch teknolojisi. Yeni iPhone'lar bu sayede hafif ve sert dokunuşlar arasındaki farkı algılayarak, size farklı işlevler sunabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Apple cihazlarında en çok beğendiğim şey stabiliteleri. Ayrıca uzun süre güncellemelerle destekliyorlar.

@18 Eylül 2015 02:12 Isletim sisteminden kurtariyor zaten. Donanim cop.

@18 Eylül 2015 09:39 o donanıma android yüklenemeyeceğine göre gayet güzel mühendislik yapmışlar işte. işletim sistemine para harcayıp donanımdan kıstıklarından kar ediyorlar... aslında her şeyden kar ediyolar ya neyse:)

sakız kasa 6 sağlam mı? stabilite ve Apple mı? saçmalamayın yazı komple Apple reklamı olmuş...

yalnız ilk çıkan iPhone un adı 1 değil iPhone 2G olacak.

@18 Eylül 2015 13:45 İlk duyurulduğunda iPhone diye duyuruldu direkt. ( Steve Jobs iPhone 2G diye duyurmadı yani ) Sonra ( tahminimce ) insanlar iPhone 3G çıkında ilk iPhone'a iPhone 2G demek istediler ve bu yaygınlaştı. Tabii resmi adı cidden iPhone 2G ise bilmiyordum...

@18 Eylül 2015 13:45 doğru..benimde dikkatimi çekti

Haklısın , 1 diye bir İphone yok.(Yani İphone 1 diye bir şey yok)Olsaydı Apple , 2g' yi atlamış olurdu.Aslında böyle düşünenler de var: O zaman (şimdiki zamanda)neden İphone 1 yok ? Açıkçası bunu bende anlayamadım/bilmiyorum , bilen var mı ?

Apple Dünya da bir numara

iphone 6s e uygulayacağı özellikleri 6 yada uygulayabilirdi.

Sen de yorum yaz