iPhone 4'ün gerçek maliyeti ne kadar?

iPhone 4'ün fiyatını bir kenara bırakın; şimdi gelin, iPhone 4'ün maliyetini birlikte hesaplayalım.

Hali hazırda bir iPhone'nun fiyatından hepimiz haberdarız. Peki, yeni çıkan iPhone 4 için ne yapacağız?

iSuppli firması yaptığı açıklamada ve iPhone 4'ün bütün parçalarının toplamının 188 Dolar gibi fiyata geldiğini belirtti. Bu bileşenler arasında en pahalı parça 29 Dolarlık fiyatıyla 960 X 480 çözünürlüğündeki 3,5'lik ekran oluyor. Hemen ardından 11 Dolarlık fiyatıyla A4 işlemci geliyor.

iSuppli'nin değindiği bir başka noktaysa; yazılımdan tutun, her bir ürünün kutulanmasına kadar geçen aşamada ve reklam faaliyetlerinde harcanan paranın, bu parça maliyetinden bağımsız olarak hesaplanması gerektiği oldu.

Yani iPhone 4'ün gerçek maliyeti sadece parçaların fiyatlarının toplamı ve ucuz Çinli işçi ücretlerinden oluşmuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

işte 250, 300 gibi ekstraları olsa her halde 400 ila 500 dolar arası bir maliyeti var...

yine de; vuracaklar voleyi diyebiliriz.

Bu mantıkla bakarsa olaya , bütün elektronik cihazların maliyeti bu oranda artmıyor mu zaten... Yani bu yazı iphone 4 e özgü birşey demek yanlış olmaz mı ?

edip yorum yazmamış uyudu herhalde biri kaldırsın hemen kabus görecek yoksa...

inceleyen firma güzel noktaya parmak basmış, parçadan çok üretim ve arge hesaplarıda katılırsa tahmini 400-500 dolar arası birşey

Microsoft windows 250 dolar, bu mantikla hesaplarsak maliyeti sadece bir adet DVD... 1 dolar bile dgil!!!

iyide adam o aletleri birleştirmeye kafa yoruyor bisürü mühendisi var işletim sistemi var onlar kendiliginden bi araya gelmiyor pazarlamasida var daha

Dünyada sol elle konuşturmayan (zira anteni sol alt köşededir ve o elinizle tuttuğunuzda anteni kapatırsınız) yegane telefonu yapan Apple'yi kutlarım, herkesi solaklıktan kurtarıp(!) sa(ğ)lak yapma çabasından ötürü.

Burada 1500 Tl olur. Yani 300 Tl değerindeki ürüne 5 kat fazlasını veririz

yorumlarıda okudum özaelliklede apple hayranları açık sözle kazıklandıklarını kabul edip üstüne onda emek var demezlermi birleştirmişler sanki el yapımı meret, ve aslolarak bunu savunanlara sorarım 3000 tl cik olan ( sizlere göre ) bir iphone 188 dolar veya tl olan maliyeti adama adetten nasıl para kazandırıyorki bunun satıcısı kesinlikle en baba 100 tl kar alabiliyor (çakal değilse ). şimdi bir notebook unda bu şekilde parça maliyetini çıkarsalarda birde satışını görsek arada bukadar fark olan ne ???????? benim gördügüm sadece cebi kalın olan ve chip in "Sinirlerimizi bozan 10 tip!" konusundanda anlaşılacağı gibi kendini bişey gibi göstermek amacı ile kullanılan bir tel. ( sanamı kalmış diyende olacak savunma için senin veya sizin paranız beni ırgalamaz sen çok "cömertsen" ben ne yapim )

chip.com.tr en sonunda maliyet nasıl hesaplanır çok güzel izah etmiş, öyle 188 dolar ver iphone yapayım olmuyor işte, ar-ge den gireriz maliyete , kiralardan, sigortalardan , araçlardan , bunun gibi yaklaşık , 50-60 kalem den bahsetmek mümkün, hele bu apple olunca maliyet giderleri daha da artabilir, üretime yönelik firmalarda çok fazladır bu giderler, özellikle ar-ge ye para yetiştirmek çok zordur, ver 188 doları iphone yap , böyle birşey yok :) inanmayana vereyim 500 dolar 1 tane iphone 4 yapsın görelim :)

tamam hadi öyle diyelim 1500 tl lik ıphone ve onun ayarında başka bir ürünü karşılaştıralım eminim ki diğeri daha ucuza ülkemize gelecektir. Üstelik aynhı kutulama,mühendislik,taşıma,vergi,tanıtım,reklam ücretleri diğer firma içinde geçerli olacaktır sonuçta Apple bu ürünler uzaydan getirtmiyor ki yani bir ürünün diğer giderleri ürünün 4 veya 5 katı ise piyasadaki ürünlerin çoğu bedavadan biraz ucuza gelir bu sadece apple'nin kendisini yükseklerde görme çabası ve bizim gibi müşterilerin saflığından ileri geliyor

bu ürüne şu anda 8 kat fazla para veriliyor...!!! jobtirik, bu uyduruk telefon ile milletin cebini boşaltırken, pankreas' tan sonra midesini de değiştirmeyi düşünüyor. Sebebi ise, yıprandığını düşünüyor olması...!!!

saygılar

edipciftci yazmış:
bu ürüne şu anda 8 kat fazla para veriliyor...!!! jobtirik, bu uyduruk telefon ile milletin cebini boşaltırken, pankreas' tan sonra midesini de değiştirmeyi düşünüyor. Sebebi ise, yıprandığını düşünüyor olması...!!!

-----------------------------------------------------------------------

sizin windows 7 dvd nize kaç kat fazla veriliyor, 1 dvd 1 tl etmez, ama gel gör ki , windows 7 ultimate 390 tl :)

390 kat fazla :) ufkunuzu biraz geniş tutun, sizin değerlendirmenize göre en büyük kazıkçı, çok değer verdiğiniz microsoft olmuş oluyor.

ben demiyorum bunu, siz diyorsunuz :)

bir dediğiniz bir dediğinizi tutmuyor, hangi söylediğinize inanalım !

microsoft 390 kat fazlayla bizim cebimizi boşaltıyor :) apple 8 kat fazlayla , sizin bakış açınıza göre apple daha iyi firma olmuş oluyor, ama apple ı kötülüyorsunuz, söyledikleriniz birbiriyle çelişiyor şuanda.

Apple alanların hiçbiri bunun maliyeti ne kadar ki bu kadar para veriyoruz diye düşünmüyorlar öncelikle...

Zaten burada verilen para maliyete değil, hatta ar-ge'ye falanda değil Apple'ın markasına gidiyor. Aldığımız marka kıyafetlerdeki aynı olay buradada geçerli.

Eğer Apple telefonu ucuza satsaydı herkesin elinde I-Phone görürdük (Aslında zaten görüyoruz lakin teorim bozulmasın :P) buda Apple'ın çok sevdiği biz elit kesime hitap ederiz mantığına karşı.

Apple'ın ürünlerini kullanmıyorum, kullanmayı düşünmüyorum lakin felsefelerine, yenilikçi olmalarına ve en önemlisi pazarlama yeteneklerine saygım çok.

Böyle maliyet mi hesaplanır yaa..püfff.. çakmak mı alıyonuz..?? Arkasında dev gibi bir EMEK var.. Yazılım ve elektronik tasarım olmasa 188 dolarlık boş kutu alırsınız.. Adam pankreasını boşa mı kaybetti yani...!! 10 kat para kazanıpta strese girer mi insan..???

gene bir apple ve iphone polemigi
bende katilmadan edemedim 2ciftde ben soylim dedim
neyse
iphone lux kesime filan hitab ettigi yok

kaldiki luks kesim ventura ferrari telefonlar kulaniyor tanesi 10bin usd civarinda daha pahalilarida muhakkak varidir

is maliyet belirlemeye gelincede
mahalle pazarda don,ic camaisri 10 tl 15 tl iken,mazada da olsun en kalitelisi 50 tl musteri bulurken
victoria secret'ta kanatli 90-60-90 mankenlerin sergiledigi, "cok afedersiniz o donlar" 2...,3000 dolara musteri buluyor
alttarafi don hepsinin maliyeti 30cm dantelli kumas
ve her ikiside don

arkadaşlar parçalarının fiyatı 188 dolar olabilir ama sadece parçayla olmuyo o işler emek harcıyolar o işe emek lerinin karşılığını apple alıyor.ve 1500tl dediğiniz türkiye fiyatı bunun içinde 500tl ye yakın vergisi yaklaşık ve 1 dvd 1 dolar microsoft cdsi 375tl düşünün artık

yaa o arkadas ne yazmıs bi dvd 1 tl :):) yürü Allah'ını seversen bu kadar saçma bi benzetme olamaz :):):) işin ne senin acaba merak ettim ciddi :):):):)

unutmayalim arkadaslar son musteri fiayati, urun ueticisini belirledigi fiyat degildir

iyide çinliler aylık 30-60-100 dolara çalışan insanlar :)bu yüzden çin malları ucuzdur.hadi eğitimli oldukları için 500dolar alsalar iphone 100tanetelefon satsa 1000dolardan 100.000dolar eder.100.000/500eşittir200 çalışan kaç çalışan varki sonuçta apple yüzbinlerce telefon satıyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play