iPhone 4S yeni ne sunuyor?

iPhone 5'i beklerken sadece bir iPhone 4S ile yetineceğiz. Peki iPhone 4S neler sunuyor?

  • Zeynel A. Öztürk

iPhone 4S, Apple'ın Cupertino, Kaliforniya kampüsündeki basın etkinliğinde resmen tanıtıldı. Apple, iPhone 3GS'de izlediği yolu takip ederek bir iPhone 5 yerine yenilenmiş bir iPhone 4 ile karşımıza çıktı. iPhone 5'in gelmeyişi şüphesiz birçoğumuzu hayal kırıklığına uğrattı, ama isterseniz gelin şimdi iPhone 4S'in neler vaadettiğine beraber bakalım.

iPhone 4S'teki belki de en önemli özellik, cebin yeni çift çekirdekli A5 işlemcisi (iPad 2 gibi) ile geliyor olması. iPhone 4'teki A4 işlemcinin iki katı daha hızlı olan A5 işlemci, aynı zamanda yedi kat daha iyi grafik performansı vaadediyor.

Cihaz 8MP kameraya veya 1GB belleğe (iPhone 4, 512MB belleğe sahipti) sahip; 16GB, 32GB modellerinin yanında 64GB'lık bir modeli de bulunacak. iPhone 4S, iPhone 4 ile aynı görünüme sahip, dolayısıyla ekran boyutunda bir değişiklik yok. NFC, LTE gibi özellikler ise desteklenmiyor.

Telefonun İngiltere'de piyasaya sürüleceği tarih 14 Ekim. iPhone 4S'in Türkiye'ye ne zaman geleceği ise henüz belli değil.

iPhone 4S'in yeni kamerası ve fazlası

iPhone 4S'in 8MP kamerası, 3264x2448 piksel boyutunda fotoğraflar çekebiliyor ve bu iPhone 4'ün 5MP'lik kamerasından yüzde 60 daha fazla piksel anlamına geliyor. Yeni aydınlatma özelliği sayesinde ise ışık seviyesi düşük ortamlarda daha iyi fotoğraflar çekilebiliyor.

Apple ilk fotoğrafı çekmenin 1.1 saniye, sonrakileri çekmenin ise sadece yarım saniye sürdüğünü söylüyor. Kameranın içerdiği son teknoloji kızılötesi filtreler ve 5 katmanlı lens, Apple'a göre fotoğrafların keskinliğini yüzde 30 artırıyor.

iPhone 4S, artık 1080p çözünürlüğünde videolar da kaydedebiliyor. AirPlay mirroring ise Apple TV'nize kablosuz olarak akış yapmanızı sağlıyor.

Görüşme kalitesinin daha iyi olacağı söylenen iPhone 4S, görüşme sırasında sahip olduğu iki anten arasında geçiş yapabiliyor; GSM ve CDMA'yı destekliyor. HSDPA üzerindeyse 14.4mbps indirme hızı vaadediliyor.

Cihazın 3G bağlantısında 8 saat konuşma süresi, 10 saat video ve 40 saat video süresi sunduğu açıklandı.

Kişisel yardımcı "Siri", fazlası

Henüz beta aşamasında olan Siri teknolojisi sayesinde ise uyarılar gibi birçok metni sesli olarak duymanız ve daha önemlisi iPhone'u sesli olarak yönetmeniz mümkün hale gelecek. Telefona sorular sorarak akıllıca cevaplar alabileceksiniz (hava durumunu sormak gibi).

200 yeni özellikle gelecek iOS 5'in yurtdışı yayınlanma tarihi ise 12 Ekim. iPhone 4, iPhone 3GS, iPad, iPad 2, üçüncü ve dördüncü jenerasyon iPod Touch, güncellemeden faydalanabilecek. iOS 5'deki en önemli yenilikleri bu yazımızda inceleyebilirsiniz.

iPhone 4S'den ve bugünkü tanıtımdan kareleri galerimizde bulabilirsiniz! Tıklayın

Okuyucu Yorumları

Toplam 44 Yorum

Olmadi apple olmadi :(

kısacası, iphone 4'ü olan birinin kesinlikle para harcamaması gereken bir telefon :)

Sakın kamerasını ön plana çıkarmayın. Bu büyük bir hayal kırıklığı yaratır.

Neyin inadını yapıyor apple anlamıyorum,piyasada o kadar 4 inç ekran cirit atarken sen hala kafanın dikine gitmeye devam ediyorsun,anladık prensiplerin var ama kullanıcılarını hiçe saymakla neyi ispatlamaya çalışıyorsun anlamış değilim. (suya yazılan yazılar 1)!!!

Bu kadar çok reklam yapıp da piyasada olmayan bir yenilik getirmeyen Apple ı kutlamak lazım. Herkesi kandırdı. Siz daha Apple fanboyu olmaya devam edin.

Yarım elma gönül alma :) Tabi bu eklenen özelliklerin çoğu, bir önceki versiyonun hatalarını kapatmaktan öteye geçmediği aşikar. Ne diyelim, hayırlı olsun...

iphone sadece kendine yapmadı yapacagını? artık iphonunun teknolojik olarak geti kaldıgını gören samsung ve htc daha yenilikçi ve teknolojik telefonlarına yatırımı kesip artık kar güdelim tamamen mantıgına giderler. zira artık karşılarında eskisinden çok daha geride kalan bir apple firması var!!!!!!!!"

büyük hayal kırıklığı apple adına..

büyük hayal kırıklığı apple adına..

Applecilar haydi konusun. galaxy s 2de bunlar hali hazirda var....

4S demek yerine 5 deselerdi, apple fanboylar dükkanlara akın edebilirdi...

PUHAHAHAH :)))))))))) nooldu apple cılar konuşup duruyodunuz 5 çıkıcak 5 çıkıcak diye.. alın size 5 güle güle kullanın :)))))))))))))))

------Applecilar haydi konusun. galaxy s 2de bunlar hali hazirda var....------

mesele sadece yüksek işlemciyi, belleği telefon kasasının içine atmakla bitmiyor. tasarım, kullanım kolaylığı...vs birçok etken işin içinde. Şu unutulmamalıdır ki Apple bir ürün çıkarıyorsa o ürün sorunsuz çalışacak demektir. PC ile mac arasındaki fark da bu zaten. bir mac, kendinden daha iyi sistem bileşenlerine sahip bir bilgisayardan neden daha iyi çalışıyor.

i5 olsaydı daha iyiydi bunla elmacıların satış rakamları düşecek; bu durum samsung ve sony ericsson a yaradı, onlar şimdi bundan sonra hünerlerini gösterecek...hadi bakalım.....

galaksinin her yönden apple den üstün telefon olduğunu tespit etmiş oldum

3 modelinde yaptığını 4 de de yaptı bence 5 te de yapacak 5 s çıkacak. Bunlar hep ticari deha CEO su na borçlu. Herkez hayal kırıklığı dese de bilinki çok satacak 6 aylık satış grafiklerine hep birlikte bekliyelim görelim..

PUHAHAHAH :)))))))))) nooldu apple cılar konuşup duruyodunuz 5 çıkıcak 5 çıkıcak diye.. alın size 5 güle güle kullanın :)))))))))))))))

Rakipler o kadar hızlı teknoloji geliştirdiler ki, adamlar (Apple) iPhone 5 tasarlayana kadar teknoloji eskidi (rakipler çift çekirdeği bırakın, gözlüksüz 3 boyut bile çıkardılar, şimdi 4 çekirdek (çitlemek :)) peşindeler..). Bundan dolayı utanıp ismini iPhone 4s'e çevirmek zorunda kaldılar herhalde. Eee bu özelliklerle iPhone 5 gibi büyük yenilikler vadeden bir isim sizce de fazla kaçmaz mıydı? Böyle düşündülerse, bence pazarlama açısından doğru bir davranış olmuş (Sonradan rezil olmaktan iyidir).
En azından şimdi bu özellikler Apple tarafından da alelade kabul ediliyorsa (sadece 4 yerine 4s'lik bir fark) bu da iyi birşey, demek ki artık daha büyük yenilikler için gün sayabiliriz, bana uyar, yaşasın rekabet!

İndirme hızının 2 katına çıkarılmış olması hakarettir 4 kullanıcılarına,ekran aynı kalmış,ve unutulmamalı ki indirme hızı Türkiye sınırlarında zaten sınırlı :D

Buyrun bakın Samsung Galaxy S2 21MBps hızında. İphone dava açsın insanlar S2 kopyaladı desin,bakın benchmark performanslarına kim kimi kopyalamış S2 kopya olsa bu kadar performans olmazdı :D

Üzüldüm. Şimdi soru şu: Kim iphone 4'ünü satıp 4s alır? Bence 4s almak enayilik.

tam bir fiyasko. Hiç bir yenilik yok. Galaxy s2 de çok daha fazlası var. üstelik tüm uygulamala ücretsiz.

Veee meşhuuur Elmamız da pörsüdü nihayet. Taze mahsül kalmadığından dolayı soğuk hava depolarında aylarca bekletilmiş bir ürün çıktı karşımıza. Yerseniz... ;)

3G'den sonra 3GS'ye neyse dedik ama 4'ten sonra 4S çok çok büyük bir hayal kırıklığı oldu gerçekten.5 çıksaydı büyük bir hazla alacaktım telefonu fakat gerek bile kalmadı artık 4'ü 1600 gibi bir fiyata satıyorlar S modelini kim bilir kaça satarlar.5'i düşünemiyorum bile... 300-500 TL'lik bir telefon bile işimi rahatlıkla görür artık.Elveda İphone

alehte yorumlar bence bi kere daha event i apple in sitesinden izlesinler .akşam bende olumsuzdum ama ciddi eklemeler yapılmış şu an ki teknoloji zaten daha fazlasına müsade etmiyoki beklenti ne bende anlamadım...sesli asistan iyi çalışırsa bence harika bişey olacak .1080p kamera kayıt .çift çekirdekli işlemci ee daha beklenti neydi de karşılanmadı ?

Apple 1,5 yılda sadece 8Mp kamerayı mı buldu?

bu bir satış stratejisi olduğunun farkındamısınız bilmiyorum, apple elindeki teknolojiyi hemen satışa sunmuyor, bu yüzden apple için çok normal, sadece borsa sıkıntılı,,

Hayal kırıklığına gerek yok. Ekranı büyümedi ve adı İ5 olmadı o kadar. Kamera, işlemci, ram ve hafızadaki gelişmeler tatminkar bence. Her yıl kasa değiştirmesini beklememek lazım.

siri söyle bana iphone 5 nerde:):)

PUHAHAHAH :)))))))))) nooldu apple cılar konuşup duruyodunuz 5 çıkıcak 5 çıkıcak diye.. alın size 5 güle güle kullanın :)))))))))))))))

Cihazın 3G bağlantısında 8 saat konuşma süresi, 10 saat video ve 40 saat video süresi sunduğu açıklandı.

Adamlar ciddi bir yenilik yapmadı ama ciddi fiyat kırdılar. 4S 199$ dan başlayan fiyatlarla satılacak ve 8gblık 4 ün fiyatı da 99$ olacak. Herkes iPhone kullansın diyorlar yani. Bu politika bile tek başına şirketin başında Jobsın olmadığının kanıtı...

Samsung Galaxy S sahibi biri olarak büyük bir iştahla Galaxy S2'yi sollayacak özellikler beklerken hayal kırıklığı oldu.Galaxy s'i satıp galaxy s2 alıcaktım ama apple atağını bekledim.Güzel birşey gelir rekabette bana yarar diye apple'ı beklerken gerçekten sağlam hayal kırıklığı oldu.

Bazıları yine atmış tutmuş herhalde hiç biriniz 199$ olduğuna inanmadınız ona bakarsan aynı sayfada 3GS 'de bedava diyor :) Ancak durum teahatüt den ibaret...

işte çöküşün başlangıcı sürümden kazanma mantığına geçtiler... kurtlu elma 2050'i göremeden batacak :p

niye bu kadar hayal kırıklığı özellikleri çok sağlam fiyatı uygun sadece 5 yerine 4s gelmiş

o kadar abartılar insanlar heyeceanla beklerken herkesin heyecanı suya düştü bu satten sonra en iyiisi galaxy 2

SAMSUNG SAMSUNG SAMSUNG VE HTC HTC HTC

BU ALEMİN KIRALLARI APPLE REKLAMLARLA BİR YERE KADAR
GELİNEBİLECEĞİNİN FARKINA VARMIŞ Kİ ÇÖKÜŞ BAYRAGINI ÇEKMEYE BAŞLADI

Millet harbiden görüntü istiyor...

Ya turk halkina budurumda gercekten ne diyecegimi sasirdim cidden sizin icin hersey goruntuymus demekki ya dunyanin en iyi donanimli telefonu ile cikdi 4s siri denen mukemmel
Bisey cikti huhuuu farkindamisiniz zeki insanlar size neremle
Gulecegimi SASİRİYORUM!!!!!

Niye zaten guzel Ben demisdim iPhone 5 cikmasina 1 yil var.
Hem iPhone 4 cok guzel dizayni var tez deyisilemez.
Apple akilli brend.hem CEO pazarinda ondan dizayni guzel ele uyumlu
Retna display hem arkasi hem onu cizilmeyen telefon yok...
Herkesin firkine saygi duyarim benim fikrim iPhone 4 s.

iPhone 4 s 1 numara

abartmayalım çok çok iyi diye.. hiçte öyle aman aman birşeyi yok...

Arkadaşlar bende samsung s2 var s2yi satip apple 4s almayi duşunyorum sizce hata mi yapyom bi yardimci olurmusunuz lutfen

Vay be sene 2016 olmuş şunları okuyunca duygulandim :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost