iPhone 5 çok daha büyük bir pil ile gelebilir

iPhone 5'in pili nasıl olacak? Bu söylentilere göre Apple, şimdiye dek yapamadığını yapmaya hazır!

iPhone 5 çok daha büyük bir pile sahip olabilir

Taşınabilir cihazlarımızın işlem gücü arttıkça gerek duydukları pil gücü de artıyor. Apple'ın iPhone 5'de kullanacağı yeni teknolojilerin önündeki en önemli kısıtlayıcı etkenin pil olacağı düşünülüyor.

Merkezi Kaliforniya'da bulunan pil üreticisi Leyden Energy'den pazarlama müdür yardımcısı Noam Kedem'e göre iPhone 5, önceki iPhone'lara göre çok daha büyük bir pile sahip olacak. Bununla birlikte bu pil, telefonu şu anki iPhone'lar kadar açık tutmaya yetmeyecek. Kedem'e göre daha büyük ekran, pilin X ve Y ölçülerinin büyütülmesine izin verecek. Bununla birlikte şarj başına süre ve pilin yaşam süresi olarak ömrü uzamayacak.

Pillerde yaşanan sorunu kısaca özetlemek gerekirse, lityum iyon pillerin yoğunluğu, piyasaya sürüldüğü 1991'den beri sadece 3'e katlanırken bu sürede cihazlarda kullanılan transistör yoğunluğu 100'e katlanmış bulunuyor. Pil teknolojisindeki sorunun en iyi örneklerinden bir tanesi, üçüncü iPad'de gözlenebiliyor. Cihaz, iPad 2'dekinden yüzde 70 daha büyük bir pile sahip, ancak pil ömrü yine de ondan daha kısa. Bir başka sorun ise büyük bir pil için daha güçlü bir şarj cihazının gerekmesi ve bunun daha çok ısı anlamına gelmesi. Isı ise pil ömrünü azaltan etkenler arasında bulunuyor.

Buradaki olumlu bir gelişme ise elektronik parçaların giderek küçülmesi sayesinde pile ayıracak daha fazla boş alan kalması.

Bakalım Apple, iPhone 5'de pil ömründen fedakarlık edip yeni teknolojilere mi ağırlık verecek, yoksa bize elektrik şebekesinden uzak daha uzun kullanabileceğimiz, ancak bazı özelliklerinden vazgeçilmiş bir telefon mu sunacak?

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

bu yazınızı beğendim bir elektronik teknikeri olarak iyi bir konuya değinmişsiniz çünkü her mobil cihaz için pil teknolojisi çok önemli ve şu an cihazlar için gerekli şarj kalitesi ortamdan ortama sağlanamıyor piller iyi şarj etmiyor.İyi bir pil teknolojisi geliştirilse bundan sonra daha iyi cihazlar kullanmamız mümkün herşeyden önce daha uzun süreli kullanım yapabileceğiz pil durumundayken. saygılar

devrimsel nitelikte bir yenilik daha geliyor diyebiliriz...

apple korkusundan ne ekranı büyüttü ne de tasarımı değiştirdi,bu pil hayal

ipad 3 ile batarya süresindeki kıslamadan dolayı endişeliyim. su anda zaten mobil cihazlar için yeterince peformans var. Artik batarya devrimi gerek yoksa tekrar blackberry nin cağı olacak. günde 2 kere sarja taktiktan sonra 4 çekirdek olmus 4" olmuş retina ekran olmuş ne anlamı var. pili de cıkmıyor :S

sorun bu değil sorun şu üreticiler uzun süren pilleri vermek istemiyorlar ki. yeni ürün çıkınca onu alsınlar. 3300 MaH lik pil koyabilirler diğer üreticiler aynen motorola gibi

Şöyle elektriğe bağladığın anda dolan bir pil yaparak bu sornu aşabilirler ancak. Bu kadar hızlı dolan bir pili günde 2 kere şarja takmaya üşenen olmaz.

Appleın özelliklerinden ödün verip de pil ömrünü düşüneceğini hiç zannetmiyorum. Bir kaç gün dayanan pil hayal gibi

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir