iPhone 5'i Steve Jobs mu "öldürdü"?

Apple'ın iPhone 5'den vazgeçip iPhone 4S'i piyasaya sürmesinin aslında tek bir sorumlusu varmış...

  • Zeynel A. Öztürk
iPhone 5'i Steve Jobs mu ortadan kaldırdı?
İddiaya göre iPhone 5, gerçekti

Hepimiz bir iPhone 5 ile tanışmayı beklerken, tasarımı hiç değişmeyen, iç kısmı yenilenmiş bir iPhone 4 ile karşılandık. Şimdi ise Business Insider, bitmek tükenmek bilmeyen iPhone dedikodularına hayat kazandıracak yeni bir dedikoduyla karşımızda: "iPhone 5 gerçekti ve Apple onu öldürdü."

Business Insider'ın "tamamen isimsiz" kaynaklarına göre Apple, bir iPhone 5 prototipine sahipti. Bu prototip, beklendiği gibi büyük bir ekrana ve yeni bir şekle sahipti. Ancak iddiaya göre Steve Jobs, iPhone 5'in farklı ekran boyutunun iPhone serisini bitireceğini düşünüyordu. Jobs'a göre bu, iPhone'u parçalanma sorunuyla karşı karşıya bırakacaktı ve "Android'leştirecekti". Android'in ise Jobs için bir kabus kadar kötü olduğunu biliyoruz. Büyük ekran, bir çok uygulamanın yeni iPhone'a uymayacağı, çeşitli sorunların çıkacağı anlamına geliyordu. Yine de Apple, telefon ekranlarının giderek büyüdüğü bir zamanda, gelecekte bir değişikliğe gitmek zorunda kalabilir.

Bu iddia, iPhone 5'in ortaya çıkmama nedeni olarak oldukça inandırıcı duruyor. Zira Jobs'un basitlik ve tek biçimliliğe büyük önem verdiğini biliyoruz. Ancak eğer iddia doğru ise, bizce şu soruyu da sormak gerekiyor: iPhone 5 neden en baştan değil de sonradan iptal edildi?

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Ekran boyutu büyütülüp çözünürlük ve oran sabit bırakılırsa uygulamaların uyumsuzluk sorunu çözülebilir.

Cok mantıklı bir sebep her ekrana göre ayri bir uygulama geliştireceksen android den ne farki kalır ki

iphone 4s = iphone for steve

çünkü yaptıklarına kendilerinin bile içi ısınmadı o yüzden sonradan iptal ettiler..

bence çok yerinde bir karar olmuş zaten bu telefonda iphone 5 adıyla çıksaydı daha büyük bir ilgi görücekti ve herkes ayakta alkışlıyacaktı fakat adının 4s olması bu durumu değiştirdi.İphone 4 şekil olarak zaten çok güzel ve sağlamlığını hissetrien bir telefondu.Fakat iphone 4s in yeni iphone olduğunu gösterecek bir değişikliğe gidilmeliydi.Bu değişiklik renk seçeneklerini genişletmek bile olabilirdi.Sadece İPHONE 4s e yönelik bir renk seçeneği olması lazımdı.Kırmızı bir iphone bayan kesimin ilgisini çekebilirdi
:D

valla 3.5 inch bence yetersiz..zira galaxy s2 kullanıyorum 4.3 inch..
daha da ilerletirsek olayı 4.65 inch galaxy nexus ve hatta samsung note var 5.3 inch..o biraz abartı tabi ama bence iphone da 4 inch olmalı..
ben 4.3 inch ekrandan gayet memnunum..
fazla abartmayalım diyorlarsa 4 inch yapsınlar kurtulsunlar..

Eski uygulamalar için farklı çözünürlükle geriye dönük destek verilebilir. Ama iphonenin ekranı çokta küçük sayılmaz. Ekrana dokunmadan telefonu küçültseler daha iyi.

Galaxy Note'da da Angry Birds var Htc Wildfire s'de de. İkisi de tam ekran oynatıyor. Oran sabit olduğu müddetçe problem çıkmaması lazım diye düşünüyorum ama vardır bir sebebi...

para tuzagı pek fazla gözükmeyen birkaç özellik yükleyip piyasaya sunuyorlar isteseler bi önceki sürümüne atarlar ama nasıl kazıklasak tüketicileri zihniyeti asıl suç bu komplaya bilerek düşenlerde

3.7 inçten yukarısı cep telefonu için çok rahatsız edici, olabileceği en büyük boy 3.7 inç, aslında o da büyük ama 4.3 inçler kadar rahatsız etmiyor.

Bu arada Steve Jobs'un düşüncesini de takdir ettim. Telefon telefonluğunu kaybetmemeli...

bence çok yerinde bir karar olmuş, Siri' yi adapte etmek için şahane bir yol seçilmiş zira Siri başlı başına telefon kullanımında yepyeni bir boyut geliştirmiş durumda. Ancak I-Phone un "5" ismini daha kreatif bir yol için muhafaza etmek istemesi Siri gibi bir uygulamayı da "5" çıkana kadar insanlara adapte etmesi yolunda temkinli ve mütevazı bir karar olduğuna inanıyorum.

sitiv amca gittiği için bence ıphone da onla beraber gitti gibi..sitivden sonra pek Iphone çıkacağını sanmıyorum...

Benim anlamadığım çözünürlüğü değiştirmeden ekranı büyütmenin uygulamalar açısından sakıncası ne?

çocukların elindeeee ayfonlaaaar! aypettleeeeer!!
benim niye yok benim de bigün olmayacak mı anneeeee

Bence Apple firması düşünce üretmeye odklanamalı.Sadece 1 kişinin akalı yok fırsat bekleyen birsürü deha var.Az bekleyin yakaın zamanda telefonda birlgisyarda oyunlarda hayat tarzımızda değişicek.Yeni buluşlar olmadık hızla geliyor.Yazılım sektörü gitkçe esnekleşiyor.En güzel telefon ağırlığı 0 olan asla kaybedmediğiniz konuşmakiçin tuşa basmadığınız ve aceba bu bunda çalışırmı demedğiniz telefondur.Yazılım ve dodnım devleri telefon edüstrisine katıldılar.Mikro teknolojide tam olarak orda belimi olur birgün belki cep telefonu kavarmı tümüyle değişicek belki küpemizde belki de kulağımızızn içinde olur.Ama şu kesin denemek başarmanaın ilk yolu.

Çok güzel bir açıklama fakat yeterli değil. Bunun sebebi ekran olamaz. Bunun sebebi bence gelecek sene. : )

Adobe Flash ile arayı düzeltsinler. Flash çizimleri her ekrana oturacak şekilde tasarlanabiliyor. :)

belki küpemizde belki de kulağımızızn içinde olur
...
nayır nolamaz ben küpe takamam, yerin dibine batsın böyle teknoloji, nolmaz, istemiyorum ben, istememmmmmmm!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play