iPhone 5'in bir yıllık şarj masrafı bu kadar!

iPhone 5'inizi, 1 yıl boyunca şarj etmek için harcayacağınız parayı biliyor musunuz?

iPhone 5'in bir yıllık şarj masrafı bu kadarmış!

iPhone 5'in öne çıkan özelliklerinden bir tanesi de daha hızlı bir işlemciye ve daha büyük bir ekrana sahip olmasına rağmen pilinin uzun süre bitmemesi.

Opower tarafından yapılan bir test, iPhone 5'i şarj etmenin her sene yaklaşık 41 sente malolduğunu ortaya çıkardı. Bu rakam, iPhone 4'ü şarj etmek için harcanandan sadece 3 sent fazla. Tahminler, iPhone'ların her gün bir kez şarj edildiğini hesaba katarak yapılmış.

Testler, iPhone 5'in 3.8 voltluk pilinin 5.45WH ile iPhone 4S'in 3.7 voltluk 5.3WH pilinden sadece biraz daha fazla şarj tuttuğunu gösteriyor. Verilen ilginç bir istatistik ise önümüzdeki 12 ayda satılanacak 170 milyon iPhone 5'in kullanacağı elektriğin Cedar Rapids, IA'daki tüm evlerin bir senelik güç ihtiyacını karşılayabileceği.

Yapılan diğer bir karşılaştırmaya göre ise iPhone 5'in yıllık şarj masrafı, rakip cep Samsung Galaxy S3'ün 12 sent altında bulunuyor. Bunun nedeni ise cebin 2.100mAh'lik dev pili. Bununla birlikte, Opower farkların çok önemsiz olduğunu, testin amacının modern akıllı ceplerin enerji tüketiminin çok az olduğunu göstermek olduğunu söylüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

ee işte kalite işte Apple farkı birkez daha ortada....

işte Apple farkı, batarya kapasitesinin az olmasını bile avantajmış gibi gösterecek bir yol buluyor.

@01 Eki 2012 13:43 işte kaliteli kazık

bu kadar olumsuzluğa rağmen 170 milyon iphone 5 satılırsa insanlara söyleyebileceğim tek şey çobana iyi bakın olacak

teşekkürler chip online bu haberiniz sayesinde teknolojinin ne kadar hızlı ilerlediğini bir kez daha fark ettim su ile soğutulan notebooklar hatta akıllı telefonların çok yakında biz kullanıcılara sunulacağını farkettim uzaya giden gemilerin nasıl bir motora sahip olduğunu salınım oranlarını öğrendim gelecekte kullanacağımız işletim sisteminin düşüncelerimizi algılauarak işlem yapacagını öğrendim siz ve bu muhteşem bilgi verici geleceği tanıtıcı TEKNOLOJİ haberleriniz olmasa biz ne yapardık... NİÇİN okunma kaygısı yaşıyorsunuz yeni içerik girmiş olmak için bu tarz yazılar yazıyorsunuz sizinde emepinize yazık yarın yada bundan 1 2 saat sonra piyasada bulunan akıllı telefonların ısınmasının küresel ısınmayı ne derece etkilediğini içeren bir yazı yazmanızı istiyorum eminim bu yazı biz okurlara daha değerli daha önemli içerik sunacaktır.

@01 Eki 2012 14:16 beğenmiyorsan çık git seni zorla tutan mı var?....

@01 Eki 2012 14:16 arkadaşın dönem ödevi herhalde hazır bekliyor :))

@01 Eki 2012 17:36 sen bu haberle bilgi sahibi olduysan teknolojik yeniliklerden hqberdar olduysan bu yazi sana bişey kattiysa sana saygi duyarim ama sen bna git diyemezsn sen kim oluyorsun batti galiba sana boş yazilar okumak cok hoşuna gidiyor sanirm

@01 Eki 2012 17:36 Kaliteyi tercih edip burayı takip ediyoruz.Vizyonda şaşma olursa uyarıyoruz değişmezse defoluyoruz canlarım. :)

iphoneye feda olsun.

offf saçmalığa bak yaa

elmaya para verip alan enayi bu masrafı düşünmez onun çöpe atacak parası var demektir. acımayın iplikhonecilere

@01 Eki 2012 18:52 ben hayatımda bu kadar çekememezlik görmedim param var ve en iyisini kullanmak istiyorum bundan sanane enayi diyebilmek senin ne haddine ben sana 1100 kullanıyorsun ne güzel elfenerin var diyomuyum hayır o zaman seninde benim iphone 5'ime laf etmeye hiçbir hakkın yok amacım kimseyi aşağılamak değil ama aşağılık hissine kapılıkta saçma sapan yorumlar yapanlarada susacak değilim...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir