iPhone 5'te bu da olabilir

En son akıllı ceplerde bulunan bu özellik, iPhone 5'te de yer alacak mı? Bu patente göre "evet"!

Apple'dan NFC patenti

Yeni ortaya çıkan bir Apple patenti, iPhone 5'te yüksek ihtimalle yakın alan iletişimi (NFC) desteği olacağını gösteriyor.

Patente göre kullanıcılar iPhone'larını NFC kanalıyla Apple TV cihazlarına, oyun konsollarına ve ses sistemlerine bağlayabilecekler.

Teknoloji yeni iPhone'u işlevleri zaman içinde arttırılabilecek evrensel bir uzaktan kumanda cihazına çeviriyor. Aynı zamanda NFC ile telefonunuzu bir kredi kartı haline getirmeniz de mümkün.

Halihazırda kredi kartlarında da kullanılan NFC çiplerinin akıllı telefonlara girmesi ile hem ödeme sistemlerinde yeni imkanlar ortaya çıkacak, hem de bu tarz iletişim için yeni kullanım alanları doğacak.

Ödeme alanında bir meblağı birkaç karta bölme, anında hesap bilgisi alma, ödemeyi kredi kartı yerine telefon faturasına yansıtma gibi yenilikler bekleniyor.

NFC'nin olası yeni kullanım alanları arasında ise bir mağazaya girdiğinizde NFC üzerinden indirim kuponları alma, telefonları otel odaları için manyetik kart yerine kullanma ve NFC destekli telefonlar arasında çeşitli şekillerde iletişim kurma yer alıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Apple'daki patentlere bakarsak iPhone'un uçması da lazım :D

HTC One X ve Samsung Galaxy SIII'te zaten halihazırda bir NFC çipi var. iPhone bu teknoloji daha yeni kullanacak.

@01 Ağu 2012 17:55 Bu telefonların çıkış tarihine bak önce derim. Arkadaş yorum yazmayın demiyoruzda mantıklı olun bari :)

HTC One X ve Samsung Galaxy SIII ilk kez kullanmıyor, daha önce Nokia C7'de kullanıldığını hatırlatırım.

Sony nin 11 adet nxt xperia serilerinde var zaten o özellik. Bende xperia p var standımı takıyorum bir yanimda Bravia tv bir yanımda ps3 konsol bir yanımda klavye ve maus var. Hem telefonumda Nfc özelliği hemde Nfc smart tag larım sayesinde oyunlarımı oynuyorum. Bu arada Nfc teknolojisi 2002 yılında Sony ve Philips ortaklığında geliştrilmiş olup patenti Yalnızca Sony e aittir...yani araştırmadan haber yapmayın. Bu sitede genellikle uydurma haberler yada apple hayranı çok o yüzden sadece kaynak kişilerin yaptığı açıklamalara kulakaçın derim.yani bizzat markaların kendi yaptığı açıklamalara kulakverin..ben şuan Nfc sayesinde Xperia p ile Bravia Tv,playstation 3 konsolu ve sony ses sistemlerine bağlayabiliyorum....

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir