iPhone 5'te yapılması gereken 10 değişiklik!

iPhone 4 tam bir hayal kırıklığı olmuş gibi görünüyor. Peki ama Apple, iPhone 5 için neler yapmalı?

  • Ali Güngör
iPhone 5'te yapılması gereken 10 değişiklik
Bir sonraki cep telefonu için dersler ve öneriler

Phone 4 piyasaya çıktı ve bütün eksikliklerine ve hatalarına karşın son derece popüler bir cep telefonu olmayı başardı. Donanımdan öte, iOS 4 işletim sistemi ile birlikte gelen özellikler kullanıcıların ilgisini çekti ve iPhone 3 GS gibi daha önceki iPhone modellerine de canlılık geldi. Ama büyük sorunlarla hayalkırıklığı olma yolunda da ilerliyor.

Peki Apple iPhone 5'te neler yapmalı? İşte teknoloji dünyasında ortaya çıkan öneri ve görüşler...

1. Ölüm tutuşu problemlerine çözüm

iPhone 4'ün soldan tutulduğunda ortaya çıkan sinyal düşmesi problemi o kadar konuşuldu, o kadar tartışıldı ki kafalar iyice karıştı.

Bu kadar popüler bir cep telefonunda, sinyal sorunu gibi bir olay kesinlikle ortaya çıkmamalı. Dahası tüketiciler doğru düzgün bilgilendirmeli. Çünkü bu mesele profesyonelce halledilmedi ve Apple tarafından gelen açıklamalar tatmin edici olmadı. Bir sonraki iPhone'da bu olmamalı...

Hafıza, batarya...

Bir de ekstra: Daha güzel kılıflar gerekli

2. Daha fazla hafıza

Apple ürünlerinin depolama kapasiteleri her modelde biraz daha artıyor.

Ancak tüketicilerin medya depolama ihtiyaçları daha hızlı bir şekilde artıyor. iPhone 4'te HD video çekmek mümkün, bu da depolama alanının hızla erimesine yol açıyor. Mevcut hafıza çok hızlı bir şekilde dolabiliyor.

Gelişmiş ekran için geliştirilen yeni uygulamalar da gittikçe büyüyor. iPhone 5'te alan sorun olmamalı...

3. Geliştirilebilir iPhone 5 bataryası

iPhone 5'in bataryası iPhone 4'ten çok daha iyi ama kullanıcılar daha fazlasını istiyor.

En önemlisi ve pek çok kullanıcıyı uzun süredir rahatsız eden şe, iPhone bataryalarının değiştirilebilir olmaması. Değiştirilebilir olmasa bile akıllı telefon özelliklerinin uzun süre kullanılabilmesi için daha iyi bir pil gerekiyor.

HD video var ama o yok!

4. Daha iyi hoparlörler

iPhone üzerindeki oyun ve zengin medyaya erişim imkanları gittikçe artıyor. Buna karşılık kulaklık olmadan kaliteli ses duyabilmek çok zor. iPhone'un daha güçlü hoparlölere ihtiyacı var.

5. HDMI ile HD çıkışı

iPhone 4 HD video kaydedebiliyor ama bu görüntüyü cep telefonunu bir HDMI çıkışı üzerinden geniş ekran televizyona bağlayıp izleme olanağı yok.

6. Yedekleme

Oyun kurup kaldırırken kayıt dosyalarının gitmememesi, yedeklenebilmesi gerekiyor. Oysa iPhone 4 üzerinde kaldırılan uygulamalar, bütün ilgili verileri de beraberinde siliyorlar.

Güvenlikten paylaşıma kadar...

Gelişmiş güvenlik özellikleri eklenebilir

7. Dosya paylaşımı

Apple e-posta harici yöntemlerle dosya paylaşımına pek sıcak bakmıyor ama baksa iyi olur.

8. Tuş kilidi

Minimalizm iyi güzel ama kullanıcılar tuşlar kilitliyken de güncellemeler konusunda isteğe bağlı olarak bir bakışta bilgi edinebilmeli.

9. Çağrı engelleme

Servis sağlayıcılar izin vermeyecektir ama belirli kişilerden gelen aramaları belirli saatler arasında engelleyebilme ya da filtreleyebilme seçeneği pek çok kullanıcının istediği bir özellik..

10. Parmak izi

Şifreden daha gelişmiş ya da bir arada kullanılabilecek, parmak izi gibi güvenlik önlemleri geliştirilebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

çok şey istemişsiniz yaw:)

Erişemediğim hafıza artsa neye yazar sayın CHIP. 32GB 64GB hafıza yapıyorlar ama işletim sisteminden cihazın hafızasına erişmenin imkanı yok. Ben o hafızayı 3-5 MB'lık oyunlarla, birkaç pdf dosyayla ve biraz müzikle mi dolduacağım?! Video konusunu da geçin, sizin de belirttiğiniz gibi cihazın pili bu tür şeylere yetecek kadar güçlü değil. İçine saatlerce video atsam ne yazar. Cihazın pili en fazla 2 saat video izlemeye yeter. Tekrar belirteyim. iPhone'un hafızasına erişemedikten sonra isterse 128GB olsun bana ne. Hafızasına erişmek için türlü yollar denemek zorundasınız. Yok iPhoneBrowser, yok Total Commander, yok SSH bağlantısı... iPhone'u sevmeme rağmen gelecekte bu kısıtlamaları koymaktan vazgeçmezse Android'li cihazların altında ezilecek.

iPhone'da skydrive'dan çok daha üstün bir sistem var zaten. Adı da MoblileMe.. Hatta bir de Time Capsule var. Telefonunuzdaki en ince ayrıntıyı yedekliyor. Diyelim telefonu sattnız ve yenisini aldınız. Eski telefonunuzda en son ne yüklü ise eksiksiz olarak yeni telefonunuza sizden habersiz aktarılır. Oyunlardaki save dosyaları, aramalar geçmişi, favoriler, müzikler, resimler, rehber, ajanda kayıtları, takvim notları vs. aklınıza gelebilecek herşey...

elma bu dediklerinizi 5 inci sürümünde yapsa 4 deki hayal kırıklığını windows vistayı telafi eden windows 7 gibi ikilisi gibi unutturabilir diye düşünüyorum....

iPhone'u sevmeme rağmen gelecekte bu kısıtlamaları koymaktan vazgeçmezse Android'li cihazların altında ezilecek.
----------
Kesinlikle haklisin. Ilk surumlerinde iOs kullandim sonra kesinlikle almaktan vazgectim. Suanda HTC Desire almak icin para biriktiriyorum. Abidik gubiduk seylerle ugrasmak yerine adam gibi isimi görecek bir telefonum olur en azindan.

Parmak izi hayal. Ayrıca 32 GB gerçekten çok fazla bence daha fazlasına gerek yok çünkü alan kısıtlı ve artan hafıza ücretini arttırıyor. Ayrıca hafızaya erişememe konusunda arkadaşa da katılıyorum.

şarj süresi ile hafızasını karşılaştıran arkadaş. saçmalama konusunda sınır tanımıyosun belliki. hafıza kartına doldurduğun kadar şeyi bütün bi şarjla izlemen mi gerek. nasıl bi mantıktır bu?? öyle bi makine icat edilirse ilk alan sen ol lütfen. burda onu bize anlatırsın. ilk yorumunu da ben yapıcam söz ;)

6. secenek birazis olsun diye eklenmis sanki.
Cunki bu bir yazilimsal olay, yani kayit dosyalarinin korunmasini ilgili program saglayabilir en azindan bir yedekleme bulabilir.
Boyle bir seyi isletim sisteminden beklemek komik olur cunki bu masaustu sistemlerinde bile yok.
ancak kurulum sihirbazi kaldirma islemi sirasinda sorabilir.

Çoğu çok gereksiz şeyler. HDMI çıkışı hiç olmaz iPhone'a. Bence böyle gayet iyi. Ölüm tutuşuna çözüm getirsinler, daha iyi hoparlör ve pil yapsınlar yeter.

10. suna gerenk yok:)

yaa işte apple, sen ürün tasarlamadan önce chip e danışsan böyle sorunlar yaşamazdın. chip ten daha mı iyi bileceksin de bu adamlardan akıl almıyorsun?

Bazı arkadaşlar sadece iş olsun diye bazıları ise düşünüp anlamlı yorumlarda bulunuyorlar.
"Bugün 00:24" 'te yazan arkadaş olayı .ok güzel özetlemiş.
Ben Symbian, Windows 6.5, Android ve iOS işletim sistemli bütün cihazları bizzat kullandım. Açıkçası bana göre şu an iOS kullanılabilirlik ve uygulama zenginliği açıısndan en yakın takipçsi Android'ten daha önde ama Android bu farkı kısa sürede kapatır.

Önce 4. yüzü düzeltsinlerde sonra 5. ye geçsinler.

bu hata affedilir değil diğer telefon şirketleri bu durumu lehlerine çevirebilirlerse iphonu zor günler bekliyor olacak

5 ciksa ne olurki? -7-8-9 öyle gider.. iphone verdigi emegin parasini cikarttimi? cikartti.. 4 ü gören atladi bide 5 gösterirler hayirli isler..
XD

Ya Arkadaşlar Bırakın Allah Aşkına İphone u... İnsan Piyasaya Sürmeden Önce Bir Test Eder Telefonu Sonra Çıkartır Satışa... Resmen Milleti Salak Yerine Koyuyorlar..Sorunlar Çıkmaya Başlayınca da Yok Onu Güncelle Şu Düzelsin Bunu Güncelle O Düzelsin Dİye Milletin KAfasını Ağrıtıyorlar..

Bence Steve Jobs Bu Alanı Komple Bıraksın Bilgisayar ve Mp3 Çalar Üretmeye Devam Etsin

10. Parmak izi

Şifreden daha gelişmiş ya da bir arada kullanılabilecek, parmak izi gibi güvenlik önlemleri geliştirilebilir.

Bu ozellik hangi telefonda var.?

.hava. başka bir şey değil.apple kullananlar kusuruma bakmasınlar. kendileri teknolojiyi geriden takip etmeye devam etsinler. Esas senin gibiler mümkünse iphone kullanmasın. Senin gibilerle aynı cihazı kullanmak istemem.

BB BOLD da bile var ayyynı DEATH GRIP sorunu yazın bulun, ama kimsenin taktığı yok neden çünkü o APPLE değil... Çünkü Apple mükemmel olmalı radyo apple da olacak dosya paylaşımı apple'da olacak BBde yok ama kimse isyan etmiyor haberlere düşmüyor...death grip sadece apple'da olursa DÜNYANIN SONU OLUR BOLD da da var ama hmmm o önemli değil ki!!!!

Siz kendinizi Apple'ın sizi kandırdığını düşünerek kandırıyorsunuz...

şarj süresi ile hafızasını karşılaştıran arkadaş. saçmalama konusunda sınır tanımıyosun belliki. hafıza kartına doldurduğun kadar şeyi bütün bi şarjla izlemen mi gerek. nasıl bi mantıktır bu?? öyle bi makine icat edilirse ilk alan sen ol lütfen. burda onu bize anlatırsın. ilk yorumunu da ben yapıcam söz ;)

------------

00:24'teki yorumu yazan benim. Tabi ki öyle birşey mümkün değil, elektronik mühendisiyim ve elektronik cihazlardan yeterince iyi anlıyorum. 6 aydır iPod Touch kullanıyporum, şu an babamda ve kardeşimde 3G ve 3GS de var (oha diyebilirsiniz, abim Amerika'dan 2. el alarak gönderdi). Jailbreak, unlock gibi birçok şeyi de biliyorum. Sanırım sen cihazı ya hiç kullanmadın ya da bu lafı öylesine söyledin. 32GB 3GS'i ele alayım. Sadece müzikle o hafızayı doldurmanız pek mümkün değil. Zaten doldurmanın anlamı da yok. Video derseniz yine o kadar video bulup doldurmanız çok zamanınızı alır. (Zaten iPhone için özel ayarlanmış video bulmanız gerekli). Gelgelelim o videoları ne zaman izleyeceksiniz? Dediğim gibi cihazın pili olduğu yerde düşüyor zaten. Tam dolu pille en fazla 2+ saat civarı video izlersiniz ki ardından cihazı kullanamazsınız, şarj edene kadar kapalı taşırsınız. Bir oyun oynamaya kalkarsanız (Solitaire gibi sıradan bir oyun bile) 1 saat sonra pilinizin %30'lara indiğini görürsünüz. iTunes haricinde bir yolunuz olmadığından müzik-video harici dosya atabilmek için binbir türlü yol ararsınız. USB'den istediğiniz dosyaları kopyalayıp yapıştırma gibi bir kolaylık varken Wi-Fi üzerinden 20 kat yavaş şekilde tek tek dosya yollamaya uğraşırsınız.

Bunlar Apple'ın gerçekten can sıkıcı tarafları. Ben Touch'tan önce Nano kullanıyordum. Apple gerçekten kaliteli ve yenilikçi ürünler yapıyor ve ben cihazlarının kolay kullanımını ve işlevselliğini seviyorum. Ama önümüzdeki 1 yıl içinde Android Apple'ın tüm işlevselliklerini bünyesine katacak. Daha 3 gün önce bir arkadaşımın HTC'nin Androidli bir modelini kurcaladım ve inanın iPhone'dan daha çok hoşuma gitti. Mesela ana ekranda Widget özelliği olması, sonra çift parmağınızla küçültme hareketi yaptığınızda tüm masaüstlerinin ekrana çok estetik şekilde küçülmesi hoştu. Tıkır tıkır da çalışıyordu. Ayrıca pile, hafızaya erişememe gibi bir probleminiz de yok. Bir iPhone'un pilini cihazın ön paneline zarar vermeden değiştirme imkanınız yok. Benim iPod Touch'ı düşürüp camını kırdığım için söküp takmanın ne kadar zor olduğunu biliyorum. Arkadaki pil için cihazı önden açıyorsunuz bir düşünün. Pile ulaşana kadar Cam, alt çerçeve, LCD, anakart tüm parçaları sökmeniz gerekli. Ayrıca camı sökerken çatlatma ihtimaliniz çok yüksek, zaten plastik çerçeve haşat oluyor, ona yapacak birşey yok. Bir sürü uğraş anlayacağınız.

Ben objektif oldum. Artı ve eksileriyle konuya yaklaştım. Aslında abimden HTC'nin Android'li bir telefonunu istemiştim ama şu an çok uygun fiyata ikinci el çok temiz iPhone'lar alınabildiği için onları yolladı. Şu an param olsa tercihim Android'li bir HTC olurdu.

Saygılar.

android sitesine girip androidi kotuleyen hic iphone kullanicisi gormedim ama apple forumlarinda bile apple kotuleyen android kullanicisi var nedir bu applea karsi garezniz anlamiyorum problemliyse problemli adam cikip herkese bedava bumper vericez dedi telefondan memnun olmayaninda parasi tamamen iade edecegiz diyor ama siz hala ayni muhabbeti yapiyosunuz yok telefonun orasi kalkip burasi inik.. paran var sen evo al ben iphone alayim kimene senmi oduyosun benim parami iphone 4 aldim hicbi sorun yok + bahsettigin tum kisitlamalari jailbreakle gideriliyor biz teknolojiyi geriden takip ediyoruz diyosun ama senin anlamadigin belli

apple iphone-5 serisinde hd kayıt farklı depolama kapasitesi ve farklı renklerde iphone için kolları sıvamalıdır mesela
iphone-5 hd 64 gb hdmı siyah
iphone-5 32 gb beyaz
iphone-5 16gb metalik/kırmızı/sarı
iphone-5 8gb metalik/kırmız/sarı
telefonlar karışmaz bu şekilde

nwzt erBay

Ya şimdi,

Ciddi bir sorum var.

Biliyorsunuz, Apple, bu basın toplantısında başka telefonlarda da aynı sorunların olduğunu söyledi ve videolarını gösterdi

Blackberry, Nokia, Samsung, Motorola...

Herkes de dedi ki 'Bunlar bahane olamaz' Tamam olamaz.
Ama bunu söylemeden önce söylemeniz gereken birşey var...

Blackberry, Nokia, Samsung, Motorola, ANTEN PROBLEMLERIYLE ILGILI NE YAPACAKLAR? Bedava kılıf verecekler mi??? Telefonları geri alıp parasını iade edecekler mi?

CİDDİ BİR SORU BU!

Blackberry, Nokia, Samsung, Motorola sinyal sorununu nasıl çözecek gibi bir yorum için şunu söyleyeyim. Bu markaların antenleri pratik kullanımda IPhone gibi tam elin olduğu engellediği kısımlara gelmiyor. O nedenle anten sorunu yok. Apple ucuz yollara başvurup bu telefonların antenlerinin olduğu bölgeleri kasıtlı elle kapatmaya çalışmış bak düştü sinyal demiş. Aten kapatılırsa düşeceğini herks biliyor cahil deil o kadar. Acaba oraları elle kapatınca o telefonla konuşabiliyor mu, antenler öyle biryerde ki onları elle kapattığında insanın o şekilde konuşabilmesi için uzaylı olması lazım :)) Apple hala olayı anlamak istemiyor problem anten kapatılınca sinyal düşeceği gerçeği değil, problem antenin yeri meselesi :))

tamam güzel ama fiyatı ne kadar

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play