iPhone 5 ve Galaxy S3 de davaya dahil edildi

iPhone 5, Galaxy S3 ve Galaxy Note... Apple ve Samsung kavgasında sıra bu canavarlara geldi!

  • Zeynel A. Öztürk
iPhone 5, Galaxy S3 ve Note da davaya dahil edildi

ABD'deki mahkeme, Apple ve Samsung'un "patentleri ihlal ettiği iddia edilen cihazlar listesi"ne yeni eklemeler yapmasına izin verdi. Böylece davaya iPhone 5, Galaxy Note 10.1 tablet ve Galaxy S3'ün ABD sürümü de eklenmiş oldu. Apple'ın listeye sokma çabalarının yetersiz kaldığı tek şey ise Android Jelly Bean oldu.

Davanın hakimi Paul Grewal, Samsung'un patentlerini ihlal ettiğini düşündüğü iPhone 5'in listeye eklenmesinde herhangi bir sakınca görmedi. Aynı şekilde Apple da Galaxy Note 10.1 ve Galaxy S3'ün ABD sürümünü davaya dahil etmiş bulunuyor. Bununla birlikte Android Jelly Bean işletim sisteminin ihlal listesine eklenme girişimi, hakim tarafından reddedildi. Grewal'a göre Jelly Bean'in listeye eklenmesi, diğer Samsung cihazlarının da davaya eklenmesini gerektirebilir. Grewal, Jelly Bean'in bir Google ürünü olduğunu, Samsung'a ait olmadığını da hatırlattı.

Grewal, kararında Samsung'un Google tarafından geliştirilen Jelly Bean üzerinde herhangi bir tasarım denetimine sahip olmadığını söyledi. Dolayısıyla hakim, davaya Apple'ın belirttiği Jelly Bean ürünlerinden sadece Galaxy Nexus'e eklemeyi kabul ettiğini söyledi.

Samsung'a karşı patent davasını kazanan Apple, bu ikinci davasında Galaxy Nexus ve Tab 8.9 tablet gibi birçok cihazın patentlerini ihlal ettiğini iddia ediyor. Samsung ise bunları reddederken, iPhone ile iPad'in 8 Samsung patentini çiğnediğini söylüyor. Bu davayla ilgilenen hakim Koh, Nexus'un satışlarını geçici olarak durdurma kararı almış, ancak bu karar Ekim ayında temyiz mahkemesinden geri dönmüştü.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

jelly bean mi? apple nasıl dünyanın en değerli şirketi aklım almıyor. dünya üzerinde sadece %3 kullanıcı kitlesine hitap ediyor ki bunların bi çoğu masaüstüne iphone telefon koyma çabasındaki ergenler. mac kullanıcılarınında büyük kısmını grafikerlerle sınırlarsak dünya üzerindeki en büyük balon apple sanırım. özellikle ios6 daki ve iphone5 teki inanılmaz başarısızlıklarını sağa sola saldırarak çözmeye çalışıyorlar. ha birde büyüklük sizi yanıltmasın şuan en değerlisi googledır çünkü appledaki en ufak dalgalanma büyükz aar verecek apple a ki zaten muhtemelen ios7 çıkar sonrası seve seve seve seveee androiddir iphonelarda... şu an en yenilikçi en iyi teknolojiye sahip telefonlar samsungta mobilde ise quallcom ağ çzöümleri ve donanımcılarında başka firmalar olduğunu var sayarsak diyebiliriz ki patlasa da görsek şu apple balonu artık. (ayrıca lightning nedir ya teknoloji özrü abartısız 5 sene geriden geliyor adamlar ama gelde ergenlere anlat)

@19 Kas 2012 19:49 arkadaşım sen 700 milyar dolarlık şirkete %3 oran verdin ya helal olsun sana ha ergenler tabiki iphone kullanacak bu kafar esnek ve gelişime açık kaynak kodlu bir işletim sistemi yok Google demişsin ya Google da samsung tarafından satın alınacak yoksa samsung rekabet edemeyecek 2 ayda bir ne işe yaradığı belli olmayan birbirinin aynısı telefon çıkarmayla ios la rekabet edemez.

@19 Kas 2012 19:49 aklın ermez böyle şeylere boşver....

@19 Kas 2012 19:49 Adamlar çoklu görevlerde laptopla kıyaslanıcak telefon yapıyolar.Grafik işlemede s3 ü 2 ye katlıyor, ekran parlaklığı ise neredeyse 2 katı..sen 5 sene geri diyon.Hiçmi bakmıyon test sonuçlarına? Donanım eskiyse 64 gb lık ıphone çıktıktan kaç sene sonra 64 gb lık hafızaya sahip başka bir telefon çıkmış söylermisin?Bakalımkim 5 sene geride kim ileride...5 sene önce çıkan 3gs bile stabil çalışıyor arkadaşım cebimdeki s2 yi baştan başlatmaktan sıkıldım...

@20 Kas 2012 10:10 1. samsung da 3500 den başlatsaydı fiyatları, o da 700 milyara ulaşırdı. ki 70 milyarla %3 'ü karşılaştırman burada biter. 2. iOS esnek "değil". o kadar sıkışık ekranda nasıl kullanıyorsunuz anlamıyorum zaten. küçücük ekrana 2-3mm aralıklarla 5 tane uygulamayı sıkıştırmak mı daha iyi yoksa daha fazla aralık ekleyip daha fazla sayfayla daha "esnek" olmasını sağlamak mı daha iyi? 3. merak etme ikisi birlikte çalışıyor zaten. 4. evet her bütçeye uygun olunca iOS la rekabet edemez.

@19 Kas 2012 19:49 %100 haklısın kardeşim alttaki elmacıya aldırma cevabını aldı :)

@19 Kas 2012 19:49 çok komik konuşmuşsun gerçekten. "iphoneda android" cümlesini gördükten sonra okumayı bıraktım. böyle bi düşünceye teknolojiyle yakından uzaktan alakası olmayan birisi kapılabilir tabi. bari söyleme de ulu orta rezil olma. apple android kullancağına iflas eder daha iyi. öyle çakma işletim sisteminde gözü yok. +ergen dediklerin senden büyüktür dikkat et konuşurken adam gibi konuş.

Samsung Apple'ın GUI'sini çaldı Microsoft gibi. Sanattan anlamıyorlar, yaratıcılık ve estetik kültürleri yok.

@20 Kas 2012 10:38 he tabi tabi. utanmasan sim kart girişini çaldı diyeceksin. ki; daha MicroSD yuvası bile koyamıyorlar makineye :) bu arada; taşlardan esinlenmek, suyun hareketinden, meyve suyunun sesinden esinlenmek, her sürüme estetiği bozmayan isimler vermek, sanat, estetik değil mi ? son olarak, GUI nin açılımına bakalım, "Graphic" User Interface. Graphic kelimesini tırnağa almamın nedenini çok iyi biliyorsundur umarım.

@20 Kas 2012 10:38 samsungun ve androidin çaldığı doğru ama windows phone hiçbirine benzemiyor.

Valla apple usa degilde baska bir ülke menşeesinde olsaydı boyle olurmuydu usa da korunurmuydu merak ediyorum. S3 iphone 5 den once cıkmıs bir urun o zaman samsung da 5 benim s3 benziyo diye dava acsın boyle sacmalık olmaz. Valla uluslar arası tahkime gotursun bence samsung ayrica urettigi buldugu tum yeni özelliklerin 1 ini bile bir apple da gorse dava acsin. Tazminat odemelerinde de akıllıca davrandıgı aşikar kamyonlarca bozuk para ile ödemiş tazminati, akkıllı şirket tebrikler.

@20 Kas 2012 11:28 Önce çıkması patent ihlali yapmasını haklı çıkarmaz.Dava konusu firmanın usa olmasıyla alakası yok.Kanununda usa ürünleri kollanır yazıyomu sanıyosun? Patent ihlali belgeli bir suçtur. İzinsiz kullanılamazz.Dava başka ülkelerdede açılsa sonuç aynı olur.Davanın usa de açılmasının nedeni ıphone merkezinin usa de olması.Onun haricindeki tüm mahkemeler benzer para cezasıyla cezalandırırlar izinsiz kullananı.Zaten cezalandırmazlarsa patent kavramının bi espirisi olmaz haksızlık olur, patenti alan firma boşa para verip onca pateti almış olur.Bu da haksızlıktan başka bişey değildir.

@20 Kas 2012 11:28 sence iphone 5 s3e benziyosa açabilir. o kadar da beyin yoksa açsın yani ne diyim.

hadi s2 deseniz tamam da galaxy nexus'un iphone ile bir benzerliğini bulamadım doğrusu bulan yazsın... Bu patent işi de kabak tadı verdi gerçekten.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play