iPhone 5S'in Touch ID işlevinden detaylar!

iPhone 5S'in parmak izi tarayıcısı hakkında merak edilen soruların cevapları içeride...

  • Zeynel A. Öztürk
iPhone 5S'in Touch ID işlevinden yeni detaylar!

Parmak izi tanıma, iPhone 5S'in belki de en ilgi çekici özelliği. Özelliğin nasıl çalıştığı, ne kadar işe yaradığı ise yeni cebi takip edenlerin en çok merak ettiği konular arasında.

Apple'ın yaptığı açıklamaya göre Touch ID özelliğini kullanmak için bir yedek parola da oluşturmamız gerekecek. Telefonu 48 saat boyunca hiç açmamışsak veya yeniden başlatmamışsak, bu parolayı kullanarak giriş yapmamız gerekli olacak. Bu şekilde telefonun çalınması halinde parmak izinin kullanılmasının engellenmesi amaçlanıyor.

Parmak izi okuyucusunun terli parmakları pek sevmediği, parmağınız nemliyken dokunmanızın algılanmayabileceği söyleniyor. Bu arada iyi bir haber ise parmağınızın sahte bir prototipi veya koparılmış bir parmak iPhone'un kilidini açmayacak - Apple, sensörün parmağın yaşayan bir kişiye ait olduğunu algılamayı sağlayacak işaretlere baktığını söylüyor.

Apple, parmak izi verilerinin üçüncü parti uygulamalara verilmeyeceğinin ve bu verilerin Apple'a gönderilmeyeceğinin, sadece telefonunuzda saklanacağının da sözünü veriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Harika olmuş

parağı koparmakda nedir yahu sanki fbi özel üretimi :D

ağam. memlekette "zengin" bol. ucuzu türkiyeye 1900liraya geliyor. 5 e 2500 veren bu boş beleş telefona 3000lira verir sonrada bende 5s var deyip hava atar. para mühim değilde hakikaten bi işe yaramıyor bu ıphone. samsung da sıktı garip garip birbirine benzeyen telefonlar yapmasından. htc one bilemedin lumia 925. başkası yalan.

piyasa bircok parmakizi aygiti bu tip ozelliklerle satiliyor. bunlari asmak mumkun. discovery channel'da denemislerdi... ayrica parmak izini bilgisayar sonucta bir cesit rakam kombinasyonu olarak algiliyor. bir yerde depolandigi da malum. ilgili kombinasyon dogru yere gonderilirse parmak olmadan da acilabilir. zaten aygitin gonderdigi veri sadece 0 ve 1. basilan butonlar 1, digerleri 0 yolluyor. isin daha kotusu dijitale cevirildigi gibi dijital parmak izi fiziksel imaja cevrilebilir ve isteyen sizin saglaksaniz sag, solaksaniz sol elinizin bas parmaginin onemli kismina ulasabilir... normalde bunu yapabilmek icin o kisiyle fiziksel temasta bulunmaniz lazim. klasik seyler yuzeyi parlak cisimleri takas etmektir, cd, ayna, telefon, bicak/kunye, ozellikle cam yuzeyi olan cisimler veya metalik yuzeyi olan cisimler. simdi buna gerek kalmadan bir zararli bulasan iphone'a ilgili parmak izinin depolandigi yerden veri alan veya direk sensorden veri toplayan program sayisiz insanin en kisisel verilerini kullanabilir, varsa bunlarla banka kasalarina bile erisebilir...

Ve siz de buna inanıyorsunuz :) Apple yine yaptı yapacağını

pehh yazin elin terli teli her acista parmagi kurula sonea ac kisin karda elin fhafif islak olsa acmaz kullanissiz vede gereksizz

"apple parmak izi okuyucu koydu çünkü nsa yeterince iyi çalışmıyordu"

@13 Eyl 2013 16:58 nsa neden seni takip edicek acaba?

çalmayı planlayan hırsız da biliyordur inşallah "yaşayan insan parmağı olması gerektiğini" boşu boşuna insanlar hem telefonundan hem de parmağından olmasın...

Motorola artrix çakması özellik

Yazık la nelerle avunuyor insanlar

parmağımı koparma abi, zaten öyle işe yaramıyor telefon.

Toshiba G500ümde 6 yıldır kullandığım bir özellik apple yeni keşfetmiş.

bende yedim, verileri paylaşmayacakmış. kapalı kod olan bir sistemde arka planda sistemin ne yaptiğini kimse bilemez.

Sen de yorum yaz