iPhone 5S sahipleri internetin kanını emiyor!

Akıllı telefonlar arasında en çok veri kullananlar listesinde Apple adeta "çadır kurdu!"

  • Cem Şancı
iPhone 5S sahipleri interneti "sömürüyor"

Araştırma şirketi JDSU'nun bir çalışamasına göre, internette en fazla veri kullanan telefon sahiplerinin iPhone 5S sahipleri ortaya çıktı. Araştırma şirketinin verilerine göre, yeni nesil telefonlar ortaya çıktıkça telefonların veri kullanımları da katlanarak artıyor. Şu anda ortalama bir iPhone 5S sahibi, ilk nesil İPhone sahiplerine oranla 7 kat daha fazla veri kullanıyor. iPhone 5'e göre ise yüzde 20 daha daha fazla veri kullanım miktarı var.

Apple cihazları, dünyanın en çok internet kullanan 10 telefonu arasında 6 cihazla yer alıyor ve birinciliği elde tutuyor. Listede ayrıca Samsung, HTC ve Sony de bulunuyor.

Araştırmacılara göre her yeni nesil telefon, önceki nesle göre yüzde 20 - 40 daha fazla internet kullanımına neden oluyor. Bunun nedeni de yeni nesil telefonlarda daha hızlı bağlantı sağlayan daha güçlü donanımların kullanılıyor olması ve elbette internete girmeyi, mail atmayı, sosyal ağlara bağlanmayı, mesajlaşmayı kolaylaştıran uygulamaların daha fazla bulunması. Ayrıca son modellerde LTE kapasitesine de sahip olunması bu cihazları gerçek birer veri canavarına dönüştürüyor. Son teknoloji bağlantıları kullananların sayısı çok az olsa da kullandıkları toplam veri miktarı, diğer kullanıcıları geçmeye yetiyor. 

4G konusunda yapılan bir araştırma bunu ortaya koyuyor. 3G bağlantı sahibi kullanıcıların oranı 2011'de sadece yüzde 1 iken, kullandıkları veri miktarı toplam verinin yüzde 50'sini oluşturuyordu. Aynı dönemde 4G kullanıcıları sadece yüzde 0.1 oranındayken kullandıkları veri miktarı toplam verinin yüzde 50'ini buluyordu.

Telefonların internet içindeki veri kullanım oranları hızla artıyor ve çok da büyük bir yük oluşturuyor. Ağ yöneticilerinin de bu gelişmeyi görerek önlem alması gerekiyor. İnternet artık insanların işten eve gelince film seyretmek için bir kaç saat boyunca yoğun olarak kullandıkları bir "ev eğlencesi" olmaktan çıktı; her an her yerde, veri canavarı mobil cihazların yüksek taleplerine cevap vermesi gereken bir veri otoyoluna dönüştü.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Apple adeta çadır kurdu

Bizim lumialarda öyle Bi sorun yok data senseyi kontrol ediyorum sadece indirmeler,öbür türlü web veya uygukamlar nerdeyse hiç tüketmiyor

@31 Oca 2014 23:36 Zaten sizin lumialarda hiç bir şey yok, dolayısıyla o da yok. telefondan zevk alamadıktan sonra insanın tabi haliyle o telefonla internete giresi de gelmez.

@01 Şub 2014 01:50 Lumia'larda herşey varda senin haberin yok :D GTA San Andreas geldi (cidden) sizde varmı ? (Twitter'da Windows Phone'un twitini gördüm mağaza linki 3 gb'lik bi oyun gösteriyodu hem paralı hemde 1 gb ram istiyor (l620 512 mb)

Lumialarda bu sorun yok demiş androidde var verileri sımırlandırma bu onunla ilgili bişey değil hem lumialar çok tüketsede bu listeye giremez çünkü akıllı telefon pazarınım %3 sadece windows phone bi etkisi olmaz yani

eee 802.11 ac gibi muazzam bir teknolojiyi desteklerse böyle olur tabi :)

Kullanin tenekeleri iyi olur :P

Akıllı pazarın yüzde 3 ü diyen keriz senin telefonun akıllı telefon pazarının % 50 sine sahip de ne oluyor sanki.Sana giren çıkan ne.Bugün %3 olur eğer böyle devam ederse yarın %20 ha bu ne sana ne de bana fayda ekosistemin gelişmesine katkı sağlar.Bu veri tüketimi cebine zarar.Kuş beyinli...

Lumia san andreas geldi diyen arkadaş bahsettiğin oyun ios'a geleli baya oldu bilip bilmeden konuşma.

çadır kurdu demeseydik iyiydi :)))

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost