iPhone 6 ve 6 Plus ne kadar sattı?

Apple'ın yeni amirali iPhone 6 ve phablet'i 6 Plus'ın satışlarına ilişkin ilk sonuçlar geldi!

iPhone 6 ve 6 Plus ne kadar sattı?
iPhone 6 ve 6 Plus ne kadar sattı?

Apple'ın uzun zamandır beklenen yeni amirali iPhone 6 ile hakkında "bükülebilir" şeklinde dedikodular çıkan phablet'i iPhone 6 Plus'ın satış rakamlarına ilişkin ilk sonuçlar ortaya çıktı. Consumer Intelligence Research Partners (CIRP) tarafından verilen rakamlara göre ilk 30 günlük satışlar sonucunda iPhone 6, "büyük" kardeşini geride bıraktı.

İlk 30 günlük satış sonuçlarına göre iPhone satışlarının yüzde 68'ini iPhone 6 oluşturuyor. iPhone 6 Plus ise pastanın yüzde 23 ila 24'lük dilimini paylaşıyor. Buna göre Apple kullanıcılarının büyük bir kısmı halen iPhone'un var olan ekran büyüklüğünden memnun kaldığını gösterirken, azımsanmayacak ölçüde Apple kullanıcısı ise Apple'ın phablet seçimini yerinde bulmuş gibi görünüyor. Diğer yandan iki cebin toplam satış yüzdeleri yüzde 91'i oluşturuyor. Peki, geri kalan yüzde 9'luk dilimde neler var?

Evet, iPhone 6 ve 6 Plus'ın çıkmasına karşın halen Apple'ın önceki seri cepleri satışını sürdürüyor. Yüzde 9'luk dilimde iPhone 5S ve iPhone 5C'yi görüyoruz. Diğer yandan bu iki cebin iPhone 6 ve 6 Plus'ın satışa sunulmadan yaklaşık 30 gün önce pastanın yüzde 84'üne hakim olduğunu da söyleyelim.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Plus çok buyuk ip6 yeterli şahsen

4s ve ios 5 gerisi yalan

apple bitmis artik uzatmalari oynuyor...

@17 Kas 2014 18:32 iphone'un bittiğini hangi veriye dayandırdın hacı? Haberde öyle bişey yok da. Ama benim bildiğim bişey: en pahalı telefon aynı zamanda en çok satan. Bu, serbest piyasa ve rekabet koşullarına ters aslında. Bunun tek bir anlamı olabilir. İphone'un fiyatı değerinin oldukça altında demektir. Başka da hiçbir açıklama olamaz. Olsa da zaten bilimsel olmaz. Şimdi dandroidciler hemen gösteriş için alınıyor diyecekler. O zaman bir de samsung satsın bir pahalı telefon da görelim bakalım diyorum şimdiden cevap olarak.

@17 Kas 2014 23:32 Yanılıyorsun arkadaşım. Ben cevapladığın iletiyi yazan arkadaş değilim ama şu kadarını söyleyeyim. Apple'ın ürettiği telefonlar neredeyse bedava fiyata satılıyor. Türkiye vb. 3. Dünya ülkelerinde satılmasının sebebi %90 gösterişdir. Allah aşkına insanlara sor, iphone 5s'den ne farkı elindeki iphone 6'nın çoğu farkını bile bilmez veya bilse bile ne işine yaramıştır sor ? Ne için iphone 6 tercih ettin de sor ? Samsung vb. markalarda iphone 6'nın fiyatına yaklaşan ve hatta çok üstünde telefonlar mevcut. Bell ki piyasayı takip etmemişsin. Apple'ın bu şekilde satmasının sebebi, geçmişten gelen dağıtım ağı ve anlaşmalarının sağlam olmasından dolayıdır. Ben sana bir şey söyleyeyim. Evet bir veriye dayandıramıyorum şu anda. Ama lütfen kenara not al. 10 sene sonra Apple adını hatırlayan ve ürünlerini alan çok ama çok az kişi kalacak...

@18 Kas 2014 04:38 dostum ozaman ben bir veriye dayandırayım. Note 4 ekran büyüklüğü hafıza işlemci bir sürü konuda iphone 6 dan üstün görününüyor. Fiyatı 2300 tl ve piyasada hemen bulunuyor, ama iphone 6 2350 tl ve de piyasada yok, gelir gelmez bitiyor. Yurt dışında da fiyat karşılaştırması bu şekil. Sadece amerikada ucuza satılıyor. O da kontratlı iken. Ama o kontrat şartlarını biliyor muyuz? Hayır.

@18 Kas 2014 04:38 madem gösteriş için alınıyor türkiye'de dünyada nasıl böyle satılıyor. Ayrıca samsung niye çok pahalı model çıkarmıyor. Güvenmiyor mu kendine?

@18 Kas 2014 04:38 şu çinliler de türkler gibi gösterişe pek meraklı canım. 300 dolarlık çinli dandroidler varken 1000 dolarlık iphone alıyorlar. Hem de bir haftada 20 milyonluk satışla. Ayrıca ben de 10 yıl sonraki öngörümü belirteyim madem. Windows telefonlar alt düzey ve üst düzey telefonlarla piyasanın mutlak hakimi, ikinci iphone hatırı sayılır payla ikinci, dandroid ise blackberry'den hallice.

6 plus bulmak son haftaya kadar Amerikada bile zor bulunuyordu. Ve tabi büyük telefonu kontrol etmek zor

He he bitmiş tabi canım her yeni modeli yok satıyor her yeni modeli çıkıncada yok efendim ios6 ip4 gerisi yalan bik bik bik bırakın bu boş lafları sonuç ortada

Bulunmada halde bu kadar satıyorsa çok iyi bence.

Adamlar artık ne yapsın. Gelecek yazılımda.

kaç adet sattığı önemli...

Tim bey sağolsun apple'ı mahvetti. icloud'un hacklenmesi, ios 6 kadar asla stabil sürüm gelmemesi, renkli ve bükülen telefonlar, yosemite'a 4gb ram yetmemesi ve stabil olmaması, apple ürünlerinin uzun süre stabilliğini bozmadan kullanılması özelliğini kaybetmesi vs vs. ama halen diğer firmalardan iyi mi? evet.

kesilikle 6 plus sadece 1 hafta kullanın hak vereceksiniz

Ben 6 plus aldım gayet iyi android ve Windows'a nazaran.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir