iPhone 6'dan iki gün pil ömrü elde edin!

iPhone 6'nızın pilini her gece şarj etmek istemiyorsanız, bazı şeylerden feda etmeniz gerekiyor!

  • Zeynel A. Öztürk
iPhone 6'dan iki gün pil ömrü elde edin!

Yeni iPhone 6'nızın en çok dikkat çeken özelliği, şarjının bir günde bitmesi mi? Bu konuda yalnız değilsiniz. Ancak şarj süresini iki güne çıkarmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Arka plan etkinliğini azaltın

Bu ipucumuz, muhtemelen herkesin işine gelmeyecek. Ancak arka plandaki uygulamaların çoğunu kapatmak, onların pili tüketmesine engel olacaktır. Twitter'da birisi sizden bahsettiğinde uyarı almak çok önemli değilse, bu işlevi kapatabilirsiniz. Benzer biçimde Drive, Amazon gibi arka planda çalışması çok gerekli görmeyen uygulamaları "Background App Refresh" bölümünden kapatarak, arka planda işlem gücünü kullanmalarına engel olabilirsiniz.

Belirli uygulamaları daha az kullanın

Facebook, Twitter gibi uygulamaların arka planda çalışmasına engel olduğunuzda, bu sefer onları sıkça kontrol etmenizi söyleyen bir dürtüyle baş başa kalabilirsiniz. Ancak Facebook gibi bazı uygulamalar, pil ömrüne fark edilir derecede etki edebiliyorlar. Hangisinin daha çok pil harcadığını anlamak için tüketimi takip etmeniz gerekiyor. Pili sohbet etmediğiniz zamanda bile hızla tüketen uygulamalar arasında Google Hangouts'un da bulunduğunu söyleyelim.

Uyarılar, uçak modu ve konum

Uyarılar

Cihazınıza gelen uyarıların ekranınızı açıp, sizi bilgilendirmesi çok pratik olabilir. Peki susturmanız gereken uygulamalar da var mı?

Ekranın kısa süreyle açılıp kapanması önemsiz gibi görünse de, bunun gün içinde onlarca kez tekrarlanması pilin tükenmesini destekleyecektir. Hangi uyarılara ihtiyacınız olduğunu düşünün ve ayarlarınızı buna göre değiştirin.

Bir adım daha ileri gitmek isterseniz, epostaları otomatik olarak kontrol etmeyi de durdurabilirsiniz. Ancak sanırız çoğu kullanıcı, internetle bağını bu kadar çok koparmak istemeyecektir.

Uçak modu

Uçak modunu sadece uçakta kullanılan bir ayar olarak düşünmeyin. Rahatsız edilmek istemediğinizde veya pil tüketimini yavaşlatmak istediğinizde uçak modu, çok faydalı olabiliyor.

Konum

Bazı uygulamaların konumunuzu takip etmesi, gerçekten işe yarıyor. Bazılarının ise bunu yapmasına pek gerek yok, çünkü kendi hayırlarına, sadece bilgi toplama amaçlı çalışıyorlar.

Konum takibi pil ömrünü önemli ölçüde etkilediğinden onu tamamen kapatabilir veya belirli uygulamaları konumla ilgilenmekten alıkoyabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Değişmeyen pil kısıtlı özellikler işte apple bu alete 2000 tl ver akıl karı değil

@16 Oca 2015 00:07 Değişmeyen pil neyse ama kısıtlı özelliklere rağmen o telefona hak etmediğinin üstünü veren insanları anlamak mümkün değil. Kaliteyi pahalı olan sanıyorlar. Oysa lumia 925 gibi lg g2 gibi telefonlar varken ve fiyatları da çok iyi iken ve bu ayfonu alanların bir çoğunun cebinde parası bile yokken almaları anlamsız geliyor. Bu insanlarda gösteriş merakı ve düşünme yetisi orantılı.

@16 Oca 2015 00:07 bence de sizin gib teknoloji bilgisiden yoksun insanlar BİRLEŞİN almayın cihazı. O kadar çoksunuz ki dünyanın en büyük firmasının en çok satan ürünü için sizden özür dileyecek istediğiniz özellikleri içine koyup 3 dolardan satışa çıkaracak hadi koçum hadi

@16 Oca 2015 14:10 beyler apple sözcüsü son noktayı koydu karışmayın iphonumumuza biz böyle mutluyuz demeye getiriyor işte fanboyluğun son noktası

@16 Oca 2015 14:10 ben herhangi bir şekilde bir şirketi savunmadım. Mevcut durumu eleştirdim, ucu sana dokunduysa bundan da mutluluk duydum açıkçası. Çünkü sizin gibi, şirketin yalakalığını yapacağıma hepsini eleştirip bana en yakın ve kullanılabilir olanı alım. Asla ios düşmanı değilim. Asla android kullanmam demiyorum. Çünkü alacağım telefon ya G2 ya da L925 olacak. Farkettiysen samsung felan demedim şirket ismi demedim, kaliteli cihaz ismi belirttim. İphone ise mevcut kısıtlamaları ile 3310'un renkli ve kamerali halinden farksız gözümde. Bir cihazı alıyosan özgür olacaksın. Ne dedi microsoft? 3 alanda tek sistem. Bu nedemek eğer o kafan basıyorsa, İphoneyi savunmayı bırakıp, at gözlüğünü çıkarıp ASIL KALİTEYE bakarsın.

@16 Ocak 2015 21:40 iphone nin ne kısıtlaması varmış arkadaş bu kadar insan kullanıyo şimdi dicek MP3 atma falan çok zor bişey değil ayrıca iphone nin üstüne telefon yok kabul et ve kendini kandırma

benim zaten rahatlıkla 1 gün gidiyor.

00:07 aynen katılıyorum. Ortada hem çok daha kaliteli hem de çok daha ucuz telefonlar varken iPhone almak hiç akıl karı değil. Hele de iPhone 6 Plus'un fiyatı bir tofaş fiyatına yakınken.

@16 Ocak 2015 07:44 tamam okadar para verilmezde o fiyatı düşük dediğin telin iphone den nesi kaliteli

Bu kadar fonksiyonu kapattıktan sonra iPhone oldu 3310 :)

Zaten kısıtlı olan ios u daha da kısıtlayip tugla gibi kullan. Bunun için 2000 öde. 3000 mah pil koymak bu kadar zor mu?

çok yaratıcı bir yazı olmuş (!) çoğu ilk kez okuduğum şeyler (!)

CHIP Online yorumu:
Siz biliyor olabilirsiniz. Bu bilmeyenlerin varlığını ortadan kaldırıyor mu sizce?

00.07 adam zaten 1 günü cikariyor demiş daha ne bekliyon. 2 güne cikarmak içinde öneri sunmus . iPhone alan adam pilini zaten kolay kolay değiştirmez çünkü doğru kullanımda en az 5 yol rahat cikarir. Ama herhangi bir androidli tel ne kadar korursan koru en fazla 2 yil. Ayrıca sunuda belirtelim artik bir çok telefonun pili gömme batarya olarak üretiliyor. Saçma sapan yorum yaptigina gore hic iPhone kullanmamissin. İPhone nu biraz kullansan bir daha diğerlerinden zevk almazsin bile ki Samsung Sony HTC de üst seviyeleri çokta ucuz değil.

@16 Oca 2015 11:47 iPhone'dan Windows Phone'a geçtim. Her şekilde ama HER ŞEKİLDE çok daha fazla keyif alıyorum. iPhone'larda Android ve Windows Phone telefonların yapamadığı hiçbir şey yok. iPhone'un yapabildiği, sahip olduğu bütün özelliklere WP ve androidler de sahip. Ama Lumia'ların veya Androidlerin sahip olup iPhone'un yapamadığı, sahip olmadığı 20 özellik sayarım sana. Bilen Göz, interactive lens, kablosuz şarj, su geçirmezlik, güvenli bulut depolama, NFC bunlardan sadece bir kaçı.

@16 Ocak 2015 15:20 wp lumia kadar dandik sistem görmedim sallama boşuna içi boş telefon

@16 Ocak 2015 15:20 tabi Can'ım iphone nin yaptığı herşeyi yapıyo kullanmasam inancam

Sana ver diyen yok

Telefonu böyle kullanacaksam ben niye bu telefonu aldım? Kaş yaparken göz çıkarma CHIP. 2-3 yıl öncesinin teknolojisine ve donanım özelliklerine yeni sahip olan iPhonelar zaten şarj yüzünden de adam akıllı kullanılamıyor. Ne zaman iPhonelu bir arkadaşla birlikte olsam kafede priz yanına oturuyoruz. Ceplerinde şarj aleti taşıyorlar. Telefonlarını sürekli uçak moduna alıyorlar. "Video izleteceğim" diyorum, "Kanka şarjım az. diyorlar. "Beni bi çaldırsana" diyorum, "Uçak moduna aldım bro" diyorlar. "Gel video çekelim" diyorum, "Şarjım bitti" diyorlar. Yazık, ahmaklık!

höhö höhö ozaman niye akıllı iphone telefon alalımki süs niyetine almıyoruzki akıllı telefonları

@16 Oca 2015 14:38 onu demiyo zaten istedigini yap. her yükledigin program konum verilerini internetini vs kullanır.gir ayarlara konum bilgini istemediklerini kapat . msjlasma mail haric arka planda yenilemeyi felan kapat diyo. el beyin.

s5'te ultra güç tasarrufu modu varken bunlar çok saçma ve gereksiz.. Samsung s5 13.5 gün giderken siz bunlarla 2 gün anca =D

Yav niye kastınız bukadar ya almayin gitsin işte..iphone şöylede iphone boylede birakin milleti herkesin ozgur iradesi var. Evet kapitalizmse kapitalizm bizde biliyoruz her yil yiyolar bizi ama kalitelimi kaliteli birader. Ben sahsen yillardir iphone kullaniyorum memnunum ve telefonu degistirecegimde gene iphone alacam nokta(.)

Sen de yorum yaz