iPhone 6 ile bir dönemin sonu geliyor!

Apple, önceki iPhone'ların üretiminde çok fazla kullandığı bu iki maddeyi, iPhone 6 için çöpe atıyor

iPhone 6 ile bir dönemin sonu geliyor!

Teknoloji dünyası her daim birbirinden farklı çatışmaya ev sahipliği yaptı ve yapmaya da devam ediyor. Hangi cihazın, "gerçekten" ne işe yarayacağından tutun, kimin ne amaçla üretim yaptığı bile düzenli olarak tartışma konusu olmuştur. Yine de en önemli başlıklardan birisi, teknolojik cihaz üretiminde kullanılan maddelerdir...

Eğer siz de bir iPhone 6 alma heyecanıyla yanıp tutuşuyorsanız ve çevre dostu bir ürüne para yatırmak istiyorsanız, bu haberimiz tam da size göre. Zira Apple'dan gelen bir açıklamaya göre üretilecek yeni telefonlarda, daha önce kullanılan ama cihazların üretiminde çalışan insanların sağlığını olumsuz yönde etkileyebildiği belirlenen bazı maddeler bulunmayacak. Kimileri bu duruma şaşırabilir ama birçok telefon alaşımı içerisinde, tıpkı iPhone'larda da olduğu gibi benzin ve hekzan bulunmakta. Bundan bir süre önce meydana gelen siyasi eylemlerde bir grup, Apple'ın Çin'de ürettiği cihazlarda kullandığı maddelerin, ilgili fabrikalarda çalışmakta olan 1.5 milyondan fazla işçinin lösemi, sinir zedelenmesi, karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi hastalıklara yakalandığını beyan ederek, firmaya karşı kullanılmak üzere dilekçe kampanyası başlattı.

Apple ise bu sorunla yüzleşmek için kendi kurduğu ekibi tarafından bir araştırma gerçekleştirdi ve sonuç olarak fabrikalarında bahsi geçen maddeler yüzünden sağlık sorunu çeken kimseyi bulamadı. Ama buna rağmen şirket, bahsi geçen iki maddenin kullanımının minimuna indirileceğini açıkladı. Her ne kadar Apple halen benzin ve hekzan'ı üretimin ilk safhalarında, parça bileşenlerini temizlemek ve parlatmak için kullanıyor olsa da karşılaştığı bu tepki yüzünden maddelerin genel kullanımını minimum seviyeye indirmesi bile önemli bir adım olarak kabul edilebilir.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

ipone vereceğim paraya bir çok özelliği yok anca para tuzağı lumia yada samsung alırım daha iyi.

sağlık sıkıntısı çeken kimse yok ama Apple kullanımı azaltıyor. peki neden zaten bir sıkıntı yoksa ve gerekli önlemler varsa neden böyle bir şey yaptı ? kendi içinizde çelişiyorsunuz.

Apple bans toxic benzene, n-hexane from iPhone, iPad final assembly.... http://www.cbc.ca/news/technology/apple-bans-toxic-benzene-n-hexane-from-iphone-ipad-final-assembly-1.2736214 Benzin degil benzen dir maddenin Türkçe ismi. Benzin bir karışımdır; benzen saf, aromatik ve toksiktir.

tüm çalışanlara özel çaşıma giyisisi sağlasın daha kolay

Gidip iphone ların sar değerine bakın; yazık yazık...

sen git samsung al ki pili elinde patlasın elin yansın adamlar telefonralın içinden pillei alıyor yerine çakma çin malı pileri takıyor hiç bir işey anlamıyorsun sonra pil patlıyor

Ahh!!! gözlerim yaşardı sevgili apple insan sağlığına ne kadarda özen vermeye başladın.aferin..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir