iPhone 6'ya Windows XP imzası

Bükülen iPhone 6'ların suçlusu bulundu: Windows XP! Nasıl demeyin; haberimizi okuyun!

iPhone 6'ya Windows XP imzası
iPhone 6 dayanıklılık testleri, XP ile yapılıyor

iPhone 6'lar çoktan satışa çıktı ve şimdiden çok ses getirdi. Fakat bu sefer gelen sesler satış patlamaları yerine, cihazlarla dalga geçen videolar ve "caps"ler aracılığı ile oldu...

Son birkaç gündür devam eden "bükülen" iPhone 6 konusu, kısa sürede fenomen olmayı başardı ve öyle görünüyor ki tarih bu olayı hep hatırlayacak. Fakat Apple konunun büyütülmemesinden yana zira yaptığı açıklamaya göre bu güne kadar eğilme ile alakalı aldıkları toplam şikayet sayısı sadece dokuz. .

Bu kötü gidişata bir dur demek ve olumsuz yönde ilerleyen reklamı engellemek için, bir muhabir Apple'ın test merkezlerine alındı. Fakat bu gezinin esas ilginç yanı, bir kez daha Windows ile karşılaşmak oldu...

Bilindiği üzere Apple ürünlerinin yapımında Windows'tan yardım alınıyor ama yeni yapılan test merkezi gezisinde ortaya çıkan bir fotoğraf, artık Apple ürün testlerinin de Windows üzerinden yapıldığını gözler önüne sermiş durumda. Yine de bu fotoğraf göründüğünden çok daha korku verici zira test için kullanılan sistem Windows XP işletim sisteminden başkası değil ki XP bundan 10 yıl kadar önce üretilmiş ve artık Microsoft tarafından desteklenmeyen bir yazılım.

Eğer basınç testleri, 10 yıllık, üretici firmanın bile gözden çıkardığı bir yazılım ile gerçekleşiyorsa, test merkezinin ne kadar büyük ve özel olduğunun sanıyoruz pek bir önemi yok.  

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 39 Yorum

aynen öyle :*

Ne kadar saptırılıyor bu konular böyle anlamak mümkün değil. Endustride kullanılan bir çok sistem xp ile çalışıyor, burada basınç testini saglayan makinenin sistemi ile apple'in ne alakasi var ?

@27 Eyl 2014 00:14 bu yorumu okumadan önce chip okuyucularının cahilliğin dibine vurduğunu sanmıştım. teşekkürler, bazılarının normal insan olduğunu gösterdiniz.

Burada espiri olarak yapılmış ama ciddiye alanlar olmasın diye açıklama gereği duydum. Hangi işletim sistemi olursa olsun, hesaplama sonuçları değişmezdi.

xp kullanmalarının nedeni windows kullanma nedenleriyleyle aynı kullandıkları programlar windows xp destekliyor güncellemeleri cihazların işleyişlerini etkilemez cihazlar değişmediği sürece çalıştığı cihazlar çokda önemli değil

Sanıyorum saçmalamışsınız. Bir test ve labaratuvar merkezinde bir test cihazının embedded işletim sisteminin ne olduğunun önemi yoktur. Cihaz Brinell veya Rockwell sertliği ölçecekse bunun için Windows 8.1 kullanmasına gerek yok. Alt tarafı bir kolu malzemeye belirli sertlikle vuracak ve bunu ölçecek cihazların çoğu Microsoft MS DOS 6.1 ile bile çalışır. Ne kadar az kompleks o kadar iyi. Adamlar uzaya cihaz gönderiyorlar TurboDOS ile çalışan.

@27 Eyl 2014 00:30 Brinell ve/veya Rockwell testi yapma sırasında kullanılan sistemin önemi yoksa Telefonun ve Telefonun teknolojisinin de önemi yok. Son teknoloji üretiyoruz diyen bir sistemin araçlarıda en son teknoloji olmasında büyük önem var. Dos 6-5-4 yada 1 ile test yapsın Kendi ekranını da Dos 1 ile yapsın. IOS 8 e gerek yok.

@27 Eyl 2014 00:30 adam demiş ki 'kullanılan OS 10 yıllık, peki ya basınç testi de 10 yıllık sistemle yapılıyorsa?'

@27 Eyl 2014 09:48 IPhone 'un kamerasının lensinin dökümünü yapan makinenin DOS 1.0 ile çalışmasında sorun yok. Bu embedded bir işletim sistemi, amaca özel üretim yapan bir cihaz. Sen sonucunda eline alacağın lensin özelliklerini cihaza tarif edersin. Cihaz DOS 1.0 ile yapabiliyorsa yapar sorun yok. Windows 8.1 li olmasına da gerek yok.

@27 Eyl 2014 11:02 Basınç testini üzerindeki işletim sistemi ile doğru yaptığı sürece 200 yıllık işletim sistem ile yapmasında da sorun yok.

@27 Eyl 2014 00:30 ne kadar teşekkür etsem az kardeş.

@27 Eyl 2014 11:02 hayır öyle dememiş. üretici firmanın gözden çıkardığı demiş yani xp'yi kastetmiş orda. ayrıca bu chip iyice saçmaladı. eski chip editörü recep baltaşın facebook tartışmalarına bir bakmanızı tavsiye ederim.....

Adamlar kazancı maksimumda tutmak adına mac yerine windows kullanıyor.Allah bilir kamera lensi yerine fare gözü koyuyorlardır :)

Hiç bu kadar sığ bir yaklaşım görmemiştim. Endüstri de birçok makine ve araçta bırakın Xp yi hala Ms- DOS kullanılmaktadır. Önemli olan sistemin yaşı değil işi doğru yapıp yapmamasıdır

@27 Eyl 2014 06:16 ms-dos dediğin şey zaten işletim sisteminin bir parçası neyin kafasını yaşıosn

Aynen arkadaslara katiliyorum windows 95 bile cok bunlara. sucu windows isletim sistemine atmayin :D suc telefonu buyutup aklini buyutemeyen apple da.

sanki işletim sistemi test yapıyor. işletim sistemi üzerindeki yazılımlar test yapıyor, sistele ne alakası var?

Hiç oyana buyana saptırılmasın maç os u kendileri bile kullanmıyor demektir bu.

@27 Eyl 2014 09:45 kendileri? orasının apple merkezi olmadığına beyninizin yetecek gücü var mı?

savunamıyosunuz bile elmanızı fanboylar. olay ironi ile alakalı aplle kendi ürünlerini överken gerek üretim gerek test sürecinde rakip firmanın ürünlerini kullanıyor. bu apaçık bizim os işe yaramıyo biz bile windows kullanıyoruz ama ürünlerimizi hala alıyorlar bazı ileri seviye zeki kullanıcılar. ve 8 senemi oldu aynı menü aynı icon bide türkiyede kullanamadığınız siri :) . bi kasa değişir atlarsınız sazanlar.

@27 Eyl 2014 10:06 farkındaysan orası appleın satın aldığı falan bi yer değil. öyleyse apple her anlaştığı firmaya bedava macler ve iphonelar dağıtsın da 2 günde batsın. bu arada googleın neden chrome os kullanmadığı (bedava ve her bilgisayara yüklenebilir olmasına rağmen) neden hiç dalga konusu olmuyor merak ediyorum. ya android fanboylar çoğunlukta olduğundan baskılıyorlar ya da chrome os takılmıyor bile..

@27 Eyl 2014 13:04 güldürdün beni kardeş :) apple üç beş mac veya iphone dağıtmak ile batıcaksa zaten büyük bir şirket değildir. ikincisi google ın chrome os si internet bazlı bir işletim sistemi ve günlük kullanımlar için geliştirilmiş bir sistem. Sen bu sistemi üretim aşamasında kullansınlar diyerek sistem hakkında hiçbir bilgin olmadığını gösteriyorsun. Bi dahaki sefere laf atmadan önce araştırmanı öneririm.

@27 Eyl 2014 13:04 Seni duyanda her 10 makineden 9' un da macos var sanacak, koskoca apple'in var arkasinda ama kimse tinlamiyor, hatta BootCamp'i nimet gorup windows7 kuruyolar macboklara.

sonuçta TELEFON bükülüyormu ? mac os la ölçse bükülmeyecekmiydi? arka cebe koydun üstüne oturdun xp yimi suçluycan. gidersin 2350 tl bayılır bi daha alırsın sana dokunmaz iphonefanboys.

hey Allahımmmmmmmmmmmm. size ne bundan? farkındaysanız çinli fabrika orası apple merkezi falan değil ne kullanmalarını bekliyordunuz 5000 liralık macleri mi? android fanboylar kendilerini aştı artık daha fazla da seviye düşüremezler diye düşünüyorum (hep böyle diyorum ama her zaman daha da düşüğünü buluyorlar sağolsunlar)

Sistemi kararlı çalıştıktan sonra 100 sene de gider, tamamen saçmalık

Saçma fikirler üretmede bir numarasınız.

Haberi yapan arkadaşın ne kadar zeki olduğunu sorgulayan bir durum. Ne alakası var test bilgisayarında kullanılan işletim sistemi ile ? İşletim sisteminin öyle bir fonksiyonu vardı da biz mi yıllardır bulamadık ? Test etmek için kullanılan program ile alakalı bu durum. Bankamatikler neden yıllardır ve hala XP üzerinde çalışıyor ?

siz zeki arkadaşlar 2350 tl(en ucuzu) verip alın o çöpü. hala bluetooh yok. görüntülü arama yok . nfc var ama kullanamıyosun . dosya yöneticin yok . mp3 indiremezsin hadi whatsapp tan aldın bi şekilde nereye kaydetti bulamazsın hadi buldun zil sesi bile yapamıyosun hahaha siz neyin kafasını yaşıyosunuz anlamadım çürük elmacıklar sizi. çok sevimliler ya :)

@27 Eyl 2014 15:27 kedi bulamadigi cigere mundar dermis bu ciger kurtlu cikdi yenmez :D

ne alaka? testi yapan xp değil yüklü olan program.

bu elma ilk çıktığı zamandan beri kurtluydu siz hala anlayamadınız

suçlu xp mi yani hadi ordan :)

XP'nin kullanılması kötü olmuş. Ama program-makina bağlantısı ile XP'nin bir alakası yok.

Buraya yorum yapanların tamamı yazıyı anlayamamış...mesele testi doğru yapmak değil, mesele testi yapan makinanın XP destekli olması değil, mesele testi yapanların Apple'dan bağımsız firma olması değil...mesele: Kim olursan ol, Apple bile olsan yolların Microsoft'dan geçer meselesi. Adam Audi'ye binme şansı bulmuş izlenimlerini anlatıyor: "abi araba çok güzel Mercedes yanında halt etmiş" diyor. Audi güya Mercedes'den güzel araba yapmış ama yine de Mercedes'den kurtulamıyor. Bazı nirengi taşları vardır, Microsoft gibi Mercedes gibi, diğerleri ne yaparsa yapsın hep onların koyduğu yasaya uyarlar. Onlar modaya uymazlar, moda onların kendileridir. Bu yazı da bu bağlamda anlaşılmalı...ezelden ebede var olanlarla, gelip geçici olanların yan yana bulunması durumu...

PII ile çalışan bankamatik gördüm ben be.Ne istersiniz şu XP'den? işini iyi yapıyormu millet ona bakıyor yüklersin sağlam bir antivirüs olur biter

xp os dir yaa, xp de gömülü test yazılımı var da biz mi bilmiyoz, yüklenen similasyon yazılımını suçlasınlar suçlayacaksa, böyle taş görmedim

Demek ki Apple büyük bir firma değilmiş sadece gösteriş için ve photoshop için yapılmış bilgisayarlar üretiyormuş gerisi fasa fiso yani yalandan ibaret . Artık Apple fanboylarıda susmasını bilmeli ve kapalı işletim sistemlerinin ne kadar eli mahkum bir sistem olduğunu anlamalı . Her zaman stabil stabil diye övünüp durduğunuz sisteminin aslında bir çöpten farkı yokmuş ama o kadar parayı verip Cem Yılmaz'ın showlarına gidip 250 lira parayı verdikten sonra konuştuğu herşeye gülmeye benziyor bu iş

Siz Windows XP kullananları görünce şok geçiriyorsunuz. Bir de Windows 98 kullananlar va.Onları görseniz kalp krizi geçirirsiniz herhalde.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir