iPhone 6S gerçekten "masaüstü" hızında mı?

Yeni iPhone 6S'in masaüstü PC'ler kadar güçlü olduğu iddiası ne kadar doğru?

iPhone 6S gerçekten "masaüstü" hızında mı?

Apple yöneticisi Phil Schiller, 9 Eylül'deki iPhone 6S tanıtımında yeni telefonun "masaüstü sınıfı performans" sunduğunu söyleyerek yeni bir tartışma başlattı. Aslında firma bu iddiasını her sene tekrarlıyor, ancak internette John Gruber tarafından ortaya atılan "yeni iPhone 6S, Geekbench'te tek çekirdekte yeni MacBook'tan bile hızlı" iddiası, ilgi uyandırdı. Ancak her şey bu kadar basit olmayabilir.

Yeni MacBook'taki Intel Core M işlemcisi, zaten yavaş bir işlemci olduğundan çok çekirdekli işlemciler tarafından (Galaxy S6 ve Note 5'teki Exynos ARM yongaları) geride bırakılmış durumda.

Dahası bu iddia, Intel'in laptop sınıfı Core i5 ve Core i7 işlemcileriyle gelen Mac'leri için geçerliliğe sahip değil. Daha ucuza satılan 11 inç'lik MacBook Air bile iPhone 6S'ten daha yüksek bir performansa sahip.

Gruber'ın haklı olduğu nokta ise diğer ARM tabanlı üreticilerin aksine Apple'ın tek çekirdek performansına odaklanması. Tek çekirdek performansı iOS'ta önemli olabilir ancak masaüstü sınıfı işletim sistemlerinde çoklu çekirdek performansı çok daha önemli.

Mobil ve masaüstü bilişim arasındaki fark, son birkaç senedir "hız" olmaktan çıkmış durumda. Fark, işletim sistemi, uygulamalar ve kullanıcı modları gibi alanlarda - Windows 8.1 gibi "masaüstü" işletim sistemlerinde, 7 inç'lik bir tablette bile görevleri aynı anda çalıştırabiliyor, aralarında rahatça geçiş yapabiliyorsunuz. iOS gibi "mobil" işletim sistemleri ise bir veya iki görevi öne çıkarmaya odaklanıyor; bunun yanında katı sandbox ve katı kullanıcı izinlerine yer veriyor. Uygulamaların birbirleriyle olan iletişimi ise mobilde oldukça kısıtlı. Bu işletim sistemleri, dokunmatik ekranı ve basitliği esas alıyor, aynı zamanda güç tüketimi konusunda çok tasarruflu davranıyor.

Apple'ın yaptığı değişiklik ise, müşterilerinden olan beklentisi. Firma, satın alma kararınızı fiyat veya işlem gücüne dayanarak yapmanızı istemiyor. Bunun yerine iOS uygulamalarının mı, yoksa Mac OS uygulamalarının mı size daha uygun olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Sonuçlarını ancak zamanla göreceğimiz bu yeni yaklaşımın başarılı olup olmayacağını biz de merak ediyoruz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

palavra... reklam abartısı... çöpe bu kadar abartılı reklam yapmayın...

@GORT grezimonk sen misin gülüm? :))

Haklısın Çöp Dediğin Telefonu ve yazılımı 1 kere kullanma şansın olsaydı ciğere mundar demezdiniz...

makale doğru size şöyle bir örnek vereyim note 2 telefonumdaki 4 çekirdek 2.4 ghz işlemci think x61 model bilgisayarımda bulunan 2 çekirdek 1.6 ghz işlemciden daha hızlı

@28 Eylül 2015 11:38 neyle ölçtün bunu? telefonlarına ve pc ne winrar kurup hardware benchark yaptır bakalım hangisi daha güçlü, sonra gel konuşalım ;)

@28 Eylül 2015 11:38 bide şöyle düşünün platformlar farklı masaüstündeki intel i7 ile laptoptaki bile cok farklı siz bunu söyleyemezsiniz ,aynı sekilde laptopdaki gtx 850 masaüstünde gt 830 ile aynı performansı zor verirken algınız bozuk.teknolojiden bi habersiniz.oyüzden susmasını bilin

@28 Eylül 2015 17:15 Sayın ziyaretçi; p2 makinasına msdos kurup bu daha güçlü çünkü daha hızlı çalışıyor diyen teknolji uzmanı gibisin. işlem gücü öyle senin düşündüğün gibi bir şey değil şekerim. sen telefonunu çok seviyor olabilirsin ama i7 işlemciler dizüstü makinalarda da aynı güçte çalışabilir, sadece ulv sınıfı i7 ler düşük güç gereksinimi için tasarlanır. burada güç saniyede yapılan işlem sayıdır platformun farklı olması bir şeyi değiştirmez. algımda bozukmuş bak sen, tüh ya ne yapsak ;)

dikkat çekmeye çalışacak tabi ,ama süslü,cafcaflı hareketlere girişiyor ,safsata halbuki.

he he masaüstü performansında... bizim eve getirsinler bir deneyelim bakalım masaüstünde mi yoksa altında mı... bir defa masaüstü performansı denilince akla kullanım şekline bağlı olarak birçok performans şekli gelir..Bugün iphone 6s örneğin dünyanın en güçlü cpu suna sahip olsa bile bu onun masaüstünden performanslı olduğu anlamına gelmez.Masaüstü kavramında performans birçok bileşen ile elde edilen total bir değerdir çünkü...

millet angus kardeşim platformdan kaynaklann donanımsal farkı bilmiyor laptop ile masaüstüdne bile aynı cpu okadar fark yaratırki ama bunu anlamaz at kafaları @28 Eylül 2015 15:04

GTA 5 falan oynarız artık

Core M'in ölüsü Galaxy S6'dan güçlü. Bunun çekirdekle alakası yok. Transistör sayısını ve verimi hesaba katmak gerek.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir