iPhone 7, 4K için ekranını değiştirebilir!

Yeni dedikodulara göre Apple, gelecek senenin iPhone'unda "geri dönüş" yapabilir!

iPhone 7, 4K için ekranını değiştirebilir!

Apple, iPhone 5'ten bu yana farklı ekran teknolojilerini bir araya getiren, böylece ekran, "digitizer" ve dokunmatik giriş işlevlerini bir arada sunan bir ekrandan faydalanıyor.

Firma bu sayede ekranlarını biraz daha ince bir hale getirebiliyor. Sonuç olarak 6,9 mm inceliğindeki iPhone 6'yı bu teknolojiye borçluyuz. Ancak bu teknolojinin bazı dezavantajları da var ve yeni iddialara göre firma, 2016'da piyasaya süreceği iPhone 7'de birkaç camdan oluşan eski teknolojiye geri dönecek.

Firmanın böyle bir geri adım atmasının arkasındaki neden ise Ultra HD 4K gibi yüksek çözünürlüklerin, iPhone 5'teki ekran teknolojisiyle ("In-cell") birlikte kullanılmasının güçlüğü. Dahası bu teknolojinin ekranın kenarlarındaki hassasiyetinin de daha az olduğu söyleniyor.

Bununla birlikte ekran teknolojisinin değişecek olması, iPhone 7'nin daha kalın olacağı anlamına gelmiyor. Dokunmatik ekran üreticiler, ultra-ince ekranlar için tüm güçleriyle çalışıyorlar.

iPhone 7'nin çıkışına muhtemelen 1 yıldan fazla zaman olduğundan, bu dedikoduya dikkatle yaklaşmakta fayda var. Bahsettiğimiz geçişin önümüzdeki hafta tanıtılması beklenen iPhone 6S'te gerçekleşmesi beklenmiyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Daha erken, QuadHD yeterli olacak, iPhone 6' yı bozmadan geliştirmelisiniz, bazı ülkelere gelmeyen özellikleri aktif edin fakat elinizde bir 4K prototipi bulunsun ki patentini alabilesiniz.

dogmamış cocuğa don binçek tam bu haber için uygun

iÇöp 7 kıç gösteren don tasarımını terketmemiş olsa gerek...

4k gelmez iphone bunu kaldıramaz snapdragon mu işlemci :D

Yalan , 7 de bile fullhd ekran olarak kalacak bu yorumu saklayin 2016 eylul ayinda gorun.

daha dün z5 premium u gömüyordunuz

Arkadas full hd neremize yetmiyor sanki ?? 4k ekran car curr yapicaniza Performans olsun daha iyi. Kasiyo ama yok 4k li car curt lu demeye gerek yok

Arkadas 4K nedir ya telefonda nekadar gereksiz birsey. Sadece ozellik olsun diye konulan aptslca bir sey. 5-6inc ekranda 4K mi olur.

Apple henüz cihazlarında 4K kullanmaz. Full HD'ye bile yeni geçti, o da kısmen, sadece iPhone 6 Plus'ta var şu an.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir