iPhone 7 hakkında bildiğimiz her şey!

iPhone 7 ne getirecek, neler sunacak, ne zaman piyasada olacak? Apple'ın yeni iPhone'u hakkında ortalıkta dolaşan tüm iddiaları bir araya getirdik!

  • Ercan Uğurlu
iPhone 7 hakkında bildiğimiz her şey!

Apple'ın yeni amirali iPhone 7 tüm dünyada heyecanla bekleniyor. Apple fanlarının yanı sıra teknoloji meraklıları da iPhone 7'nin nasıl bir telefon olacağını, neler getireceğini ve iPhone 6S'e göre ciddi anlamda farklılık getirip getirmeyeceğini merak ediyor. Bilindiği gibi Apple, her iki 2 yılda bir iPhone'larında ciddi bir tasarım değişikliğine gidiyor. Daha önce iPhone 6 ile ekran boyutunu büyüten ve yanına bir de Plus modeli ekleyen Apple'ın, o nedenle iPhone 7'de ne gibi farklılıklar ortaya koyacağı heyecan yaratıyor. Peki, iPhone 7 hakkında bilinenler, hakkında çıkan söylentiler, iddialar neler. 6 adımda açıklıyoruz...

İddia 1 - iPhone 7: Li-Fi

iPhone 7, LiFi teknolojisine sahip olacak. Peki, LiFi nedir? LiFi, yeni bir kablosuz bağlantı standardı. WiFi'a kıyasla çok daha hızlı olan bu kablosuz bağlantı,tam 100 kata kadar bant genişliğini arttırabiliyor. Geliştirilme aşamasında olan bu teknoloji, testlerde 1Gbps'e varan hızlarda sonuçlar verebiliyor. Yani bunun karşılığı da gerçek kullanımda, 18 1.5 GB'lık filmi sadece 1 saniyede indirebileceğiniz anlamına geliyor.

İddia 2 - iPhone 7: Pil Ömrü

Bir telefonun özellikleri ne kadar şahane olursa olsun, bataryası günü çıkarmanıza izin vermiyorsa kuşkusuz pek tercih edilmez. Apple da elbette bunun farkında. O nedenle iPhone 7'ye yönelik iddiaların belki de en güçlüsü batarya konusunda. Zira Apple'ın iPhone 7'de konturlu tabakalı pil üniteleri kullanması bekleniyor. 12 inç'lik MacBook'un da da kullandığı bu yöntem, iPhone 7 ile iki günü çok rahat çıkartma imkanı tanıması bekleniyor.

İddia 3 - iPhone 7: 3 GB RAM

iPhone 7'e yönelik bir başka iddia da RAM konusunda. iPhone 7'nin tam 3 GB RAM'le geleceği söyleniyor. Android tarafında artık 6 GB'lık RAM'li telefonlar olduğunu düşününce Apple böylesi bir hamle yapabilir.

İddia 4 - iPhone 7: Depolama

iPhone'larda bir sıkıntı da depolama kapasitesi kuşkusuz. iPhone 6S'te özellikle 16 ve 64 GB seçenekleri sunulurken 32 GB'lık sürümün atlanması çok konuşulmuştu. Fakat iPhone 7'de muhtemelen 32 GB'lık bir başlangıç modeli görebileceğiz.

İddia 5 - iPhone 7: Intel LTE Modem Chip

LiFi ile WiFi'dan daha yüksek hızlarda kablosuz ağ sunacağı konuşulan iPhone 7 hakkında bir diğer önemli iddia da daha güçlü bir Intel LTE Modem'le geleceği. Raporlara göre Intel şu sıralar 7360 LTE çipini iPhone 7 için üretmekle meşgul. Eğer bu iddia doğru çıkarsa iPhone 7, 450MB/s gibi hızlarla  iPhone 6S'ten büyük fark yaratacak.

İddia 6 - iPhone 7: Çıkış Tarihi

iPhone 7'nin eylül ayında tanıtılacağı artık kesin. Ancak tam tarih henüz açıklanmış değil. Fakat Apple'ın daha önceki telefonlarını tanıttığı tarihlere bakıldığında aralık tahmin edilebiliyor. Özellikle 2012 yılıyla birlikte büyük tanıtımlarını eylül ayının ortalarına sabitleyen Apple'ın yine benzer bir hamle gerçekleştirmesi bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

yeni çöpe 3GB ram az değil mi?

@grezimonk Samsung'un Note 4,Note 5,S6 Edge Plus ve S7 modellerini,HTC One M8 modelini ve LG'nin G4 modelini kısa sürelerle (1-2 ay) kullandım güzel cihazlar fakat tarafsız olarak söylüyorum hiçbirinde iPhone'dan aldığım kaliteyi ve stabiliteyi göremedim.iPhone 7 10 bin TL ile de çıksa alacağım, iPhone 7 çıktıktan 1 ay sonra iPhone 8 20 bin TL ile çıksın onu da alacağım,bu paraları vermem ya da vermemiz zoruna mı gidiyor?Ben anlamıyorum sizin kafanıza göre yaptığınız fanboyluklarınızı.

@grezimonk Sen paralel gezegendemi yasiyorsun. Apple icin cop demek kendi insanligini inkar etmendir.

@grezimonk android te oldugu gibi cok fazla ram istemiyor

@grezimonk garip bir yaratiksin

@12 Ağustos 2016 22:21 android 2GB ram ile sorunsuz çalışıyor uydurma...

Bildiğiniz gibi bir telefon üretirken sunacağınız özelliklerin çoğu tasarımda kullanacağınız işlemcinin vereceği desteğe bağlıdır. Hemen hemen herşeyi işlemci belirler. Tabii ki özel sipariş bir işlemci kullanmayacaksanız. Piyasada istediğim özelliklere sahip bir işlemci bulamayacağımı düşünerek ben de F/P Telefonu Projemdeki üç noktayı (CPU Hızı, GPU Hızı, Max MicroSD Kapasitesi) piyasada rahatlıkla bulunabilecek işlemcilere göre revize ettim. Ayrıca kameraları da 8 ve 16MP olarak sabitledim...

Herşey iyi güzel anladık ama kasa ekran oranı aynı kalması ne yazık ki kabul ilebilir değil. galaxy note 7 galaxy s6-s7 leri gördükten sonra bu kasa ekran oranı çok fazla özellikle plus model için.

Benim bildigim Piyasaya Ucube Cihazlar Geliyor!Ekran Kasa Oranları Uzaylı Gözü Gibi Kameralari v.s.

Batraya kapasitrsini arttırmak için ekran-kasa oranını düürürsün okey deriz ama üstüne kamerayı da kasaya sığdıramazsan hele ki bu sığdıramadığın lens de uyduruk ( bkz. MP , Sensör boyurtu , Diyafram Aralığı ) olursa sana ve 2 aylık maaşıyla senden telefon alanlara baya baya gülerim hani . Şaka bir yana son 2.5 yılın en uyduruk ve çirkin tasarımlarından biriyle karşı karşıya olabiliriz .

" 1Gbps'e varan hızlarda sonuçlar verebiliyor. Yani bunun karşılığı da gerçek kullanımda, 18 1.5 GB'lık filmi sadece 1 saniyede indirebileceğiniz anlamına geliyor." 1 Gbps(Gigabit per second) hız ile 1,5 Giga"bayt" filmi 1 saniyede indirmek mi? 8 bit = 1 byte ise 1 Gigabit = 128 Megabyte Yani 1 Gbps hızla alınabilecek maksimum indirme hızı 128 Mega"bayt" saniyedir. Bu hesaplamaya göre filmi 12 saniyede indirebiliriz. Milleti yanlış bilgilendirmeyelim lütfen. (:

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play