iPhone 7'den 3.5 mm kulaklık girişi kalkıyor!

Apple, daha ince bir iPhone 7 için bu çok kullanılan özelliği çöpe atmayı göze aldı mı?

  • Onur Seven
iPhone 7'den 3.5 mm kulaklık girişi kalkıyor!

Apple yıllardır daha ince ve daha hafif cihazlar üretmeye olan tutkusuyla biliniyor. Japonya merkezli güvenilir bir blog olan Macotakara'nın raporuna göre şirket iPhone 7'yi daha da inceltmek için geleneksel 3.5 mm stereo kulaklık girişini ortadan kaldıracak. Bu da Apple'ın daha ince cihazlar üretebilmek adına büyük bir avantaja sahip olacağı anlamına geliyor.

Şirketin bu hamlesi, 7.3 mm kalınlıktaki iPhone 6S modeline oranla 1 mm daha ince bir cihaz üretebilmesinin önünü açmış olacak. Yani bir başka deyişle Apple, iPhone 7 ile birlikte tüketicilere şimdiye kadarki en ince iPhone'u sunabilecek.

Bunun yanı sıra Apple, Bluetooth veya Lightning konnektör üzerinden ses bağlantılarına izin vermeyi planlıyor gibi görünüyor. Bu da bir sonraki iPhone sahiplerinin eğer varsa bir Lightning adaptörü taşımasını veya yeni bir Lightning uyumlu kulaklık satın almasını gerektirecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

epılın böyle bir delilik yapacağını sanmam....

Herkes standart şarj aleti kullanırken Apple farklı şarj aleti kullandı. Ne oldu belki de maliyeti 1 $ olan kabloyu 30 $'a sattı. Amaç ince ince diyerek kendisine kalın kalın yontmak.

@30 Kasım 2015 16:30 Millet 5.4 Mm telefona 3.5 mm jack koyarken bunlar 6 mm icin bunu yapmasi beceriksizliktir. Ya da milleti yontma cabasi. Yaziklar olsun..

Eski Nokia'lari kulalnanlar bilir. 2.5 mm kulaklik jaki olurdu, cevirici ile kullanirdik kaliteli kulakliklari takabilmek icin. iPhone'da da ayni sey oalcak. Verecekleri kulakliktan daha iyisine sahip olanlar gidip cwevirici alir, sorun yok. 4-5 bin lirayi telefona veren adam 10 tl cevirici parasi mi dusunur.

@30 Kasım 2015 16:45 Maalesef Lightning için aktif çevirici gerekir. Eski Nokialarda kullanılanlar pasif çevirici idi, o yüzden ucuzdu. Lightning bağlantısı için bağlanan cihazda çip olması gerekiyor, yoksa bağlantı kuramıyor. 10 TLye çevirici alma hayalleri kurmayın bence.

@30 Kasım 2015 16:45 o kadar para verdiğin kulaklık ve telefon'un yanında ergonomik olmayacak bir adaptör taşıma zorunlluğu saçma

@01 Aralık 2015 10:52 10 tl nin anlamsiz oldugunu ben de biliyorum. Sonucta apple dumduz ciplak bakir tel satsa bile 100$ etiket koyar, farkindayim . Telefona benim gibi 1000 tl nin uzerini vermenin anlamsiz oldugunu dusunenler icin 100 TL lik cevirici pahali olabilir. Onun yerine ebay dan 10 -15 $ a oldukca iyi stereo bluetooth kulaklik alirsin zaten. Ama dedigim gibi marka icin telefona 4000 tl veren adam dusunmez 10 $ a kulaklik alabilecegini, bastirir 100 tl yi alir ceviriciyi.

iPhone 7. Daha ince. Daha pahalı. Daha masraflı.

Yapacakları x girişe, Stereo'dan x giriş için bir çevirici ile işi çözebilirler.

şarj ederken müzik dinlemeyi unutun özellikle powerbank kullananlar için büyük sıkıntı olcak satışlarda %50ye varan düşüş yaşamazsa yatsın kalksın şükretsin

@SonKraLL bluetooth kulaklık alıversinler bir zahmet :D

@ttbpc Bluetooth kulaklıkla kablolu kulaklığın kalitesi bir mi? Bluetooth kulaklık ancak telefonla konuşmaya yarar, Yoksa bluetooth kulaklığın berbat kalitesi ile müzik falan dinlenmez.

@01 Aralık 2015 10:55 bilmiyorum kulaklık kullanmıyorum sadece bir fikirdi hani

bana göre tek neden daha fazla para kazanma tukusudur, apple yeni modelde yeni aksesuarlar satıp kârını biraz daha artıracak.

D tipinde kulaklık girişi yapılcak deniliyordu belki onu koyarlar ve kutuda normal kulaklığı D tipine çeviren dönüştürücü koyabilirler

Apple standart kulaklıkları anasının amına takar artık biliyorum bu yorum onaylanmayacak ama olsun içimde kalmasın

@30 Kasım 2015 22:41 ha haa bu nasıl onaylanmış ya :))

Daha ince daha kırılgan :) :) :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play