iPhone'a bir yenilik daha!

Apple, gelecek nesil iPhone'lar için yeni bir patent daha aldı. Bu patente göre iPhone artık...

iPhone'a bir yenilik daha!

Apple'ın yeni bir patent başvuru, yakın gelecekte iPhone'ların neler yapabileceğini ortaya koydu. Apple'ın patentine göre, telefonun ivme ölçerinin aniden durma tespit etmesi (trafik kazası), yüksek sesli bağırmalar, hatta kulaklığın jack'ından aniden çekilmesi gibi durumlarda telefon otomatik olarak polise haber verecek. Ayrıca kullanıcının telefonun belli bir tuşuna veya ekrandaki bir bölgeye belli bir süre basması da yardım çağrısı olarak algılanarak derhal polise haber verilecek ve kullanıcının lokasyonu, bilgileri polise aktarılacak.

Bu acil yardım çağrıları kullanıcı tarafından ayarlanabilecek ve sesli alarmın çalması ya da sessizce 911'in aranması mümkün olacak. Elbette bu patentin alınmış olması servisin hayata geçeceği anlamına gelmiyor ancak Apple'ın gelecekteki iPhone'larda hayata geçirmeyi planladığı servisler hakkında bir ipucu veriyor. Hizmetin hayata geçmesi ise o andaki şartların olgunluğuna göre belirlenecektir. Yani bu hizmetin gerçekten acil durumları tanıyabilmesi ve yanlışlıkla oluşan durumları gerçek yardım çağrılarından ayırt edebiliyor olması gerekiyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

apple herkes tarafından sevilmiyor ama yaptığı patent başvurularının gerçekten takdir edilecek şeyler oldugu aşikardır

Binlerce patent alıyor 2010 dan bu yana tek gelişme parmak izi Apple dan adam olmaz

iyi de samsung s4'te buna benzer bir özellik var zaten. belirli bir tuşa basılı tutunca kamera ile çekim yapıyor ve acil numaralar listesine sms ile gönderiyor.

iyi de samsung s4'te buna benzer bir özellik var zaten. belirli bir tuşa basılı tutunca kamera ile çekim yapıyor ve acil numaralar listesine sms ile gönderiyor.

ya iphonu olmayan :)

ben buna "Apple eline kurban gitmiş" bir yenilik daha derim.

her zaman ki gibi yine Apple ilkleri....

yakinda vibrator olarakta kullanirlar bunu

@10 Mar 2014 15:33 senin aklını fikrini...

Saçma sapan bir patent

Apple diğer markalar gibi gereksiz özelliklerle cihazlarını donatmıyor insanların remel ihtiyaçlarını sağlayacak ürünler ortaya koyuyor

Siz cok yanlis anlamissiniz olayi bu resmen iwatch icin bir yeniligin goz kirpmasi telefona bunu yapmak pek pratik degil ama acil cagri butonu ozelligi iwatch icin resmen hem pratik hem hizli hem anlasilmaz hem surekli cunku iphone cebinizdeyken size birisi tekme atsa telefonu cebinizden cikarirken diger tekmeyi agzinizin ortasina yersiniz ama saatteki bir tusa bastiginizi kimse farketmez

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir