iPhone: Bu açık canınızı çok yakabilir

Ne olacak bu iPhone'un hali? Ortaya çıkan büyük güvenlik açığı iPhone kullanıcılarını korkutuyor...

iPhone: Bu açık canınızı çok yakabilir
iPhone'da açık açık üstüne...

Charlie Miller adında bir kullanıcı iPhone'ları, SMS yollarken aynı anda zararlı kodlar yollayarak, kullanıcının izni olmadan kimi işlemlerin yapılmasını sağladığını ortaya koydu. Peki nasıl?

iPhone'unuz var ve size zararlı kod barındıran SMS geldi. Zararlı yerinizi tespit etmek için GPS'inizi açarak yerinizi zararlının sahibine gönderebilir ya da mikrofonunuzu kullanarak istediği an ses kaydınızı yapabilir. Hatta iPhone'unuzu bir zombi olarak bile kullanabilir.

Bu ciddi açık iPhone kullanıcılarının canını çok sıkacak gibi olsa da, iyi haberlerimiz de var. Charlie Miller -açığı tespit eden kullanıcı- açığın kapatılması için Apple ile birlikte çalışıyor ve yakın zaman içinde gerekli düzenlemelerin yapılacağını tahmin etmek pekte zor değil. Charlie açık ile ilgili detay vermezken günümüz dünyasında böyle bir açık ile kaç kullanıcının zarar göreceği dudak uçurtan rakamların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Apple iPhone OS'in yeni versiyonunun betasını geliştiricilere gönderdi ve bu açık betada kapatılmış gibi görünüyor .

Eğer sizde iPhone kullanıyorsanız bu açığın canınızı sıkmasına izin vermeyin. Zira Apple açığı kapatmak için çalışıyor.

iPhone kullanıcıları gün geçtikçe artıyor ve çoğu kötü niyetli kişiler popüler akıllı telefona saldırmak için daha çok çaba sarf edecek gibi görünüyor.

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

ne diyelim geçmiş olsun :D

açığını bilmem ama hala ben alamayacak kadar çok pahalı

Yapabilir, alabilir gibi aslı astarı olmayan sözlerle iPhone'a çamur atmak, iPhone'nu etkilemiyor anlayalım artık. Hatta daha da güzel reklam yapıyor. Hem ona bakılırsa cep telefonlarımız zaten dinleniyor, yani sms'in arkasındaki kıytırık nota gelene kadar isteyen istediği bilgiyi zaten alıyor. En güzeli güvercinle haberleşme, hayvanın koddan haberi yok mesajını iletir:)

aynen msaatci hala çok pahalı pek düşeceğe de benzemiyor

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir