iPhone'da Chrome rüzgarı!

Google'ın tarayıcısı Chrome, Apple'ın iPhone ve iPad'inde fırtına gibi esmeye başladı bile...

iPhone'da Chrome rüzgarı!

Google, geçen ayki I/O konferansında Chrome'un iOS sürümünü tanıtmıştı. Apple'ın getirdiği bütün teknik kısıtlamalara rağmen Chrome, çıktığı günden beri App Store'daki en popüler ücretsiz uygulamalar arasında yer alıyor. Chitika'nın yayınladığı son verilere göre Chrome, iOS pazarının yüzde 1,5'ine sahip.

Bu rakam küçük görünse de, iOS kullanan cihazların yüzde 14,5'inde Safari dışındaki tarayıcılar kullanıldığı düşünülünce hiç de fena bir başlangıç değil. Veriler "yüz milyonlarca girişe" dayanıyor. Bu rakamlar her ne kadar sadece Chitika'nın reklamlarını kapsıyorsa da genelde başka kaynaklardan gelen verilerle örtüşüyor.

iOS için Chrome ilk heves geçtikten sonra da bu kadar popüler olmaya devam edecek mi bilemeyiz, ancak Apple'ın Safari'den başka bir tarayıcıyı varsayılan olarak ayarlamaya izin vermemesi birçok kullanıcının Chrome'u kısa bir süre denedikten sonra Safari'ye dönmelerine neden olabilir.

Mehmet Ali Bahıt

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

herkes apple'in getirdigi kisitlamalardan bahsediyor. ama androidde ureticilerin kafasina gore koydugu uygulamalari bile kaldiramiyorsunuz. benim telefonda (samsung) layar gibi gereksiz uygulamalar yuklu olarak geldi. cok sacma. veriyolar parayi, zorluyolar kullandirmayi.

@22 Tem 2012 19:58 rootladıktan sonra istersen mesajlaşma uygulamasını bile silebilirsin dostum ;)

Kaldırmak zor değil uygulamaları. kral android olsa atarım cynagonemod rahatıma bakarım.

Safari candir okuyucusu yok hiç sevmedim safari daha guzel

Birde şurdan bakalım . Microsoft ücretsiz bir antivirüs yayınlayınca yada kendi web tarayıcısını varsayılan olarak ayarlayınca hepimiz ayağa kalkıyoruz. Üstelik diğer tüm tarayıcılar yada antivirüs programları ve 3.parti yazılımlar problemsizce çalıştığı halde. ama kimse çürük elmanın yaptıklarına sesini çıkarmıyor yada çıkaramıyor. Baksanıza chromenin ios sürümünde kısıtlamalar olduğundan bahsediyorlar, böyle bir saçmalık olabilir mi? Herkez windows üzerinde istediği yazılımı özgürce kullanabiliyor Galiba bugüne kadar Microsoft'a biraz haksızlık yapmışım

Android 4.0 ile gelen özellikle istediğiniz uygulamayı sanki yüklenmemeiş gibi devre dışı bırakabiliyorsunuz.

Her koşulda; root, jailbreak, crack. Bunlar oladan mobile işletim sistemleri çok katı kuralcı ve haksız rekabete yol açıyor. Zamanında Wİndows'un dayatmalarıyla gelen IE, Messenger artık zorunlu tutulmuyor. Alternatif sunulabiliyor. Çürük elmada bunu yapacaktır. O yapmasada biz JB ile yapıyoruz zaten. JB'siz elma bir hiç.

galaxy s2 de orjinal tarayıcısından daha kötü test edildi...

Varsayılan tarayıcı olayı yine tırt. Apple native (doğal) çalışan Nitro Javascript Motorunu sadece Safari'de çalıştırıyor bu yüzden Chrome daha yavaş. Chrome'un şu anki sadece UIWebkit kullanan farklı arayüze sahip bir Safari aslında. V8 Javascript motorunu port etmemiş Google. Herneyse, hepsinş geçtim, bir yenile butonuna basmak için 3 yere tıklıyorsun olmadı Google yani. Bence millet heyecan yaptı indirdi ondan değerler yüksek.

safari en iyi tarayici bence hiz olarak üstüne yok

habere sesli güldüm kıromun iphone da ne işi var onu bile hala anlamış değilim..

sevgili Apple ürünlerinin kendine has tarayıcısı Safari varken kim neden chrome kullansın ki? şakamısınız?...

@23 Tem 2012 18:59 galiba şaka duymak istiyorsun Safari ve chrome safarinin mahallesinde güreşe tutuşmuşlar üstelik safarinin sahipleri chromenin elini ayağını bağlamışlar sizin gibi fanlarda aman bizim safarimiz galip geliyor biz daha iyiyiz diye kendinizi kandırıyorsunuz ama tabi iş mahallenin dışına çıkmaya gelince sesiniz soluğunuz kesiliyor neden windows platformlarında ie9 chrome opera yada firefox'un yanına bile yanaşamıyorsunuz hepiniz eşit şartlarda olunca neyin ne olduğu ortaya çıkıyor tabiiiii apple madem yazılımlarına bukadar güveniyor o zaman diğer yazılımlara kısıtlama getirmesin . neyse dert etme kardeş hepside şakaydı siz herşeyin en iyisini kullanırsınız

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir