iPhone'da Flash sorunu tatlıya bağlandı

Apple, şimdiye kadar görmezden geldiği iPhone'a Flash desteği konusunda nihayet doğruyu yaptı...

  • Ümit Öncel
Adobe ve Apple'ın iPhone işbirliği
iPhone'un ne zaman Flash desteğine kavuşacağı şu an için belli değil.

Adobe, bir süredir iPhone için Flash eklentisi geliştirmek üzerine çalışıyordu. Normal plana göre Adobe uygulamayı geliştirecek ve onaylaması için Apple'a sunacaktı. Fakat iki dev firma daha sağlıklı bir yöntem üzerinde anlaştılar; iPhone için Flash'ı birlikte geliştirecekler. Adobe yetkilisi Shantanu Narayen konuyla ilgili olarak; "Teknik anlamda zor bir iş ve bu da Adobe ile Apple'ın bu konuda iş birliğine gitmesinin sebebi" diye konuştu.

Narayen, bahsettiği teknik zorlukların tam olarak neler olduğunu açıklamadı ve şu ana kadar elde edilen aşamanın memnuniyet verici olduğunu söylemekle yetindi. Yaklaşık bir yıl önce Apple'ın patronu Steve Jobs, bu konudaki en büyük zorluğun Flash'ın kendi yapısından kaynaklandığını iddia etmişti. PC'lerde kullanılan Flash'ın smartphone'lar için çok fazla kaynağa ihtiyaç duyduğunu söyleyen Jobs, telefonlar için üretilen Flash Lite'ın ise yeteneklerinin çok sınırlı olduğunu söylemişti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

yılan hikayesne gönmüş bir olay

Flashla gelen oyun artışıda acaba appstoredaki indirilme sayısını azalcakmı apple'ın korktuğu şey buydu.

Doğru yolu buldu sonunda apple:D nokia N900 ü gördüm flash destekliyor ve mükemmel misal facebook ta videoyu tıkladığınızda video normal sayfada çalışıyor ve çok hızlı şekilde takılmadan çalışıyor isterseniz kendiniz tam ekran yapıyorsunuz bu da linux un mükemmelliğinden kaynaklanıyor tabi umarım iphone içinde aynı şeyi yaparlar

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play