iPhone'da yeni keşfedilen güvenlik sorunu!

iPhone'lara izinsiz erişim hakkı tanıyan bu açık, hiç beklemediğimiz bir yerden geldi...

  • Zeynel A. Öztürk

iOS 5.0.1'de yer alan bir hatanın iPhone kullanıcısının verilerine izinsiz erişime izin verdiği anlaşıldı. Ciddi sayılabilecek hatadan faydalanmak oldukça uğraşlı olduğundan, geniş çaplı sorunlara yol açacağı düşünülmüyor.

iPhone Islam adındaki Arapça bir web sitesi tarafından keşfedilen hatadan faydalanmak için, bir iPhone'u izinsiz olarak kullanabilmek gerekiyor. Telefona cevapsız bir çağrı geldiğinde iPhone'un SIM kartı çıkartılıp takılarak "kafası karıştırılıyor". Bu yöntemi başarılı olarak çalıştırmak için biraz uğraşmak gerekebiliyor, ancak hata tetiklendiğinde iPhone'un kişi listesine, favori kişilerine ve arama geçmişine erişim mümkün oluyor. Bunun yanı sıra herhangi bir numarayı veya kişiyi aramak da mümkün hale geliyor. Telefon kilitlendiğinde ise bu yöntemi tekrarlamak gerekiyor.

Hata, iPhone 3GS, iPhone 4, ve iPhone 4S'de mevcut bulunuyor. Apple'ın bu hatayı giderecek bir güncelleme yayınlaması umuluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

yine güvenlik sorunu yine güvenlik sorunu hep diyorum virüssüz sorunsuz denilen macler daha da fena durumda kullanıcı sayısı arttıkça oda patlayacak ama siz gözünü sevdiğim microsoftuna laf atmaya onu kötülemeye amblemini görünce yolunuzu değiştirmeye devam edin :D

tam bir acemice yapılmış basit banal bir okadarda takoz bir telefon miğden bulanıyor onun şeklinden 3310 kullanmayı onun yerine iyi eylerim en azından açıkları yok :D :P

Şu an iPhone 3GS kullanıyorum (bir iki ay önce aldım) ve Apple ın 2000-3000TL edecek kadar mükemmel olmadığını biliyorum. iOS un da Android in de aptalca hataları oluyor. En azından androidli cihazlarda çok sıkışırsan pilini çıkarıveriyorsun ;)

Şu yukarıdaki 3 yorumada güüyorum.İphone deyince midesi bulunuyormuş be adam ömründe hiç iphone kullandın mı sen.Akıllı telefon piyasasını yaratan aleti 3310 tercih ediyor mutlu mesut yaşa 3310 unla hey Allahım :D Her sistemde güvenlik açığı olur sonuçra kul yapımı birşey siz gidipte diğer başka sistemlerdeki açıklara bakın adamın donuna kadar alıcak bilgilerin erişimine izin veriyor örnek android.Bu arada maclere laf atan arkadaş gir bak bakalım macosx sistemi nasıl oluşmuş microsoft appledan windowsu nasıl kopyalamış bende windows işletim sistemi kullaıyorum ama gözünüzü seveyeim bilip bilmeden yorum yapmayın.

Apple bence güncelleme çıkarmaz.''Zaten iPhone 5 çıkacak neyine güncelleme yapayım?'' der :D

"Şu an iPhone 3GS kullanıyorum (bir iki ay önce aldım) ve Apple ın 2000-3000TL edecek kadar mükemmel olmadığını biliyorum. iOS un da Android in de aptalca hataları oluyor. En azından androidli cihazlarda çok sıkışırsan pilini çıkarıveriyorsun ;)"

Bilginiz olsun sorun yaşarsanız Ana Ekran tuşuyla kapatma tuşuna 5 saniye basık tutun cihaz reset atacaktır, bu donanımsal olduğu için tetiklememe gibi bir ihtimal söz konusu değil.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play