iPhone'daki bug nelere yol açtı!

iPhone'unuz, siz farkında bile olmadan tüm görüntülerinizi başkasına yolluyor olabilir...

  • Zeynel A. Öztürk

Teknoloji haberleri sitesi Gizmodo, iPhone'daki bir hatanın inanılmaz bir şekilde farklı bir kişinin tüm hayatını gözler önüne serdiğini ortaya çıkardı.

Gizmodo'nun hikayesi kısaca şöyle: "...Bir arkadaşımızın çocuğu, iPhone 4'üyle sorun yaşıyordu. Arkadaşımız olan çocuğun annesi, çocuk okuldayken telefonu Apple Store'a görtürdü. Çocuk okuldan döndüğünde telefonu kusursuz bir şekilde çalışıyordu, ancak aynı zamanda başka bir adamın özel hayatına açılan bir kapı olmuştu."

Gizmodo, kullanma fırsatı bulduğu telefonu birçok kez sıfırlamasına ve arkadaşının bilgilerini girmesine rağmen tüm gelen ve giden yabancı iMessage mesajlarına engel olamadığını söylüyor. Yani Gizmodo'nun "Wiz" olarak adlandırdığı kurbanın telefonunda iMessage ile yaptıkları, çocuğun telefonunda da aynen görünüyordu.

Site, Wiz'in bu olaydan hiç haberi olmadığını ve tüm özel hayatının telefonunda yazdıkları yoluyla izlenebildiğini söylüyor.

Gizmodo'nun elde ettikleri, hatanın olası nedeni

Elde ettiği bilgilerin kötü birçok yolla kullanılabileceğini söyleyen Gizmodo, Wiz'in ev adresini, Facebook profilini, e-posta adresini, nerede spor yaptığını, arkadaşlarının kişisel bilgilerini topladığını söylüyor. Site, Wiz'in birçok kişisel mesajını ve fotoğrafını da ilgili haberde ortaya döküyor. Ve beklendiği üzere Wiz, Apple Store'da çalışan bir Apple görevlisi.

Bu önemli gizlilik sorununun meydana gelmesinin nedeni ise, Wiz'in telefonu tamir etmeye çalışırken SIM kartları değiştirmiş olması. Wiz, SIM kartları eski yerine takmış bile olsa, kalıcı bir yönlendirmeye yol açmış gibi görünüyor. Zira Ars Technica, bir süre önce iMessage mesajlarının SIM kartlara yönlendirildiği teorisini ortaya atmıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Böyle bir durum kimsenin başına kolay kolay gelmez. Başlığı adam gibi düzeltin. Apple-fan değilim ama olayın sebebini çok iyi biliyorum -başka türlü imkanı yok böyle bir olayın-. Adam iPhone'u restore ettikten sonra kendi Apple IDsi ile giriş yapmış. Bu durum da tüm iCloud, iMessage ve hatta AppStore içeriklerinin müşterinin iPhone'una aktarılmasına sebep olabilir. Hatta eğer AppStore şifresini tahmin edebilirse, kişinin kredi kartından yüklü miktarda uygulama satın alınabilir. Ne bir Apple bug'u, ne de düzeltilebilecek, önlem konulabilecek birşey. Zaten Apple uyarıyor o Apple ID'yi girmeden önce..

ben size Apple Iphone 4 röntgenci demiştim değil mi? bloguma bakın...

aman dikkat sim kartlarınıza sahip olun yoksa sizde rezil olursunuz...

Kurtlu elma olacagı o :D kurtlarınızı dökün

onu bunu bilmem apple(iphone) amerikan malıdır.ama çinde üretiliyor.para ise malın sahibi olan amerikalılara akıyor.düşman ülkenin daha fazla para kazanmasına göz yummam.zaten bir çok android telefon iphone 4S ten daha fazla özelliğe ve kaliteye sahip o ayrı konu.birde samsung,iphone,htc,sony ericsson,lg motorola gibi markaların galatasaray ve fenerbahçe gibi taraftarları çok.herkes kendi hoşlandığı markayı gözünde büyütüyor ve başkasının alacağı telefona engel oluyor.yok şu telefonun daha çok özelliği var yok şunun ekranı daha parlak şunun kamerası exmor kamera falan filan.birbirimizi kandırmayalım.şuan en iyi donanımlara ve özelliklere sahip telefon xperia s.başka marka geçerse onu alırım.htcşsamsung farketmez.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play