iPhone'dan 20 sene önce, bu telefon vardı!

Steve Jobs iPhone'u tanıtırken "klavyeyi biz öldürdük" demişti. Ama bu telefon, iPhone yokken vardı!

iPhone'dan 20 sene önce, bu telefon vardı!

Steve Jobs, 2007'de sahneye çıkarak ilk iPhone'u tanıttığında, Nokia ve RIM'in "çirkin" klavyelerinden arınmış akıllı telefonu ortaya çıkardıklarını söylemişti.

Jobs'a göre cep telefonlarındaki klavyeyi öldüren de Apple'dı. Ancak yaklaşık 20 sene öncesine ait bu IBM telefon da tamamen dokunmatik bir arayüze sahip. 1992'de IBM ve Bellsouth ortaklığı ile geliştirilen Simon, herhangi bir düğmeye ve klavyeye sahip değil. Ekranı ise açtığınız uygulamaya göre (takvim, hesap makinesi, telefon gibi) uyumluluk gösteriyor.

Yani Steve Jobs her ne kadar "klavyeyi biz öldürdük" dese de, fikir 20 sene öncesinde de mevcuttu. İşte klavyesiz telefon Simon'dan bir kare daha:

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

bayat haber

hırsızlık ve yalancılıkta üstüne olmayan apple, her zaman olduğu gibi zaten olan şeyi ilk defa kendileri yapmış gibi göstermiş.

IBM klavyeyi öldürmedi "Klavyesiz telefon üretti". Klavyeyi öldürmek için klavyesiz telefonlar "satıp" bunu "standart" haline getirmektir. Azıcık kafa yorun haber yazarken.

Windows mobile ve PalmOS'tan caldiklarini ancak boyle gizledi napsin.

Sizde ki Apple düşmanlığı nedir anlamadım.Hep bir küçük düşürme çabası

Aferin chip tebrikler

ergen mıknatısı linux kopyası işlevsiz alet

Sizde ki Apple sevdası nedir anlamadım. Hep bir savunma çabası

simon satar haa fazla pil de harcamaz bu ekrandan belli şimdi bunu geliştirseler baya satar

diyorumya adamlarda bir zengin kitlesi ve medyası kimi popüler yapmak ister ise onu pohpohluyor benim ilk dokunmaktik telefonum general mobile dı ve iphone yoktu daha piyasada...

Piyasaya ilk kez lanse edilen bir cihaz satılıp da nasıl klavyeyi öldürüyor bende sana soruyorum. Birebir araklamıştır apple. Sadece klavye olsa iyi çoğu şeyden esinlenmiş geliştirmiştir ve piyasaya sürmüştür. Sönük fikirleri alıp parlak hale getirmiştir. Ama kendi arakladığı şeylere patent alıp hak iddia etmiştir. Sonuç: telefon bu dikdörtgen olacak şekli istediğin gibi değiştir yine bir başka markaya benzeyecek. Bakınız iphone 6 sızıntılarına, samsungun kasasına benzemeye başladı. Not: iphone 5s ve samsung s3 kullanıcısıyım. :)))

Apple Saçma Aptalca Tasarlanmış Klavyeleri Öldürdü 20 Sene Önceki Saçma Tasarımları Öldürüp. Sexy Klavyeler Yaptı. @batuhanAG

Apple newton var bro

Adam ilk klavyesiz telefon bizim demiyor ki. Klavyeyi biz öldürdük diyor. iPhone çıkana kadar insanlar dokunmuştuk ekran telefon kullanabiliyor muydu. Biraz insaf lütfen.

@23 Haz 2014 20:29 evet ilk klavyesiz telefon biz ürettik diyor!

bu telefonu ben 2 yıl önce görmüştüm :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir