iPhone için büyük gün bugün!

Belki pek çoğunuz farkında bile değilsiniz ama bugün, iPhone için en önemli günlerden biri!

Apple iPhone 5 yaşında

Tam 5 sene önce bu hafta tüketiciye sunulan iPhone'dan sağlanan gelirler, bugün 150 milyar doları aştı (bu, Macaristan'ın yıllık GSYİH'sından daha yüksek bir gelir). 29 Haziran 2007'den bu yana 250 milyondan fazla iPhone satıldı.

Apple'ın iPhone'dan sağladığı tek gelirin kaynağı donanım değil. Şirket, iTunes uygulama mağazasından indirilen her uygulamadan yüzde 30 pay alıyor. Mağaza 10 Temmuz 2008'de açıldığından bu yana 30 milyar uygulama indirilmiş bulunuyor. Ancak önümüzdeki 5 sene içinde Apple'ın işi biraz zorlaşabilir. Strategy Analytics'ten Neil Mawston'a göre "iPhone'un önümüzdeki 5 sene içinde işinin zorlaşacağını gösteren işaretler giderek büyüyor." Mawston, bazı mobil operatörlerin iPhone için ödedikleri desteğin yüksek olmasından endişe duyuyor, bunun yanında Samsung popüler Galaxy portföyünü genişletiyor ve Apple'ın karşısında daha güçlü bir rakip haline geliyor.

İlk iPhone, GSM/Edge veri bağlantısına sahip bir 2G telefonuydu. 16 uygulama ile gelen cep, üçüncü parti uygulamaları çalıştıramıyordu ve sadece JavaScript ile yazılan web uygulamalarını web tarayıcısında çalıştırabiliyordu. Cihaz, 400MHz Samsung ARM11 S3C6400 işlemciye sahipti ve 3.5 inç'lik (320x480) bir ekran ile geliyordu. Cihazın o zamanki rakiplerinden Windows Mobile 6, Şubat ayında yayınlanmıştı. Symbian S60 9.3 sürümüne ulaşmış, Palm OS Cobalt ise desteğe muhtaç bir halde bekliyordu.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

@29 Haz 2012 14:47 AYFONUN BU KADAR PARA KAZANMASININ TEK SEBEBİ ÜRETİM MALİYETİNİN KAT BE KAT PARAR VEREN KULLANCILAR ALLAHTAN ANDROİD VAR. BİRKAÇ SENEYE AYFONUN DİBE VURACAĞINI GÖRECEĞİZ

@29 Haz 2012 15:51 Öce kullandığın telefonların maliyetlerini bir araştır. HTC One X satış fiyatı ne kadar maliyeti ne kadar? aynı şekilde galaxy3 maliyet ne kadar satışı ne kadar? artık iphone android diye bişey kalmadı. önemli olan bir cihazla ne yapmak istediğin. Hangisi isteklerini karşılıyor o önemli. Çuvalla para verip bir Bugatti Veyron alırsan 4 kişi seyahat edemezsin. Önemli olan isteklerin, ona göre işletim sistemi ve cihaz.

yaşasın android

ey ziyaretçi sana bir soru hiç ıphone 4s kullandınmı ? s2 de kullandım ve bence ekran buyuklugu ve ufak tefek şeyler dışında 4s daha iyi (s3 ü ıph5 ile değerlendireceğiz tabii çıkarsa :D)

@29 Haz 2012 14:47 AYFONUN BU KADAR PARA KAZANMASININ TEK SEBEBİ ÜRETİM MALİYETİNİN KAT BE KAT PARAR VEREN KULLANCILAR ALLAHTAN ANDROİD VAR. BİRKAÇ SENEYE AYFONUN DİBE VURACAĞINI GÖRECEĞİZZiyaretçi Bugün 15:51 3 1 Yanıtla .................... arkadaşım nasıl bir mantığa sahipsin sen bak bakalım galksy s2 kaç para 3 kaçpara note kaçpara one x kaçpara android ileriye dönük olmadığı halde çok pahalı ama iphone daima cihazına sahip çıkıp onu ayakta tutuyor bence iphone içereğine göre daha ucuz samsunglar zaten çöp

anlamadığım android kullanıcıları işletim sistemlerinin iosun bir kopyası olduunu artık kabullenmeleri gerekir ? Hala farkında da değiller android ücretsiz bir uygulama olduunu için maliyeti cep telefon üreticileri için düşük olduu için tercih ediliyor,Google maliyetlerinin karşılayamıycak duruma geldiğinde ozaman Androide güvenin !

iPhone fanı değilim.. kendimde samsung galaxy s2 kullanıcısıyım.. fakat şöyle bir gerçer var ki android iOS a özenilip çıkan bir işletim sistemi ikinci olarakta iPhone dibe vurucak arkadaşlara sesleniyorum. Bu güncelleme mevzusu varken iPhone sona vurmaz.. seneye benim telefonuma güncelleme gelmicek belkide.. ama hala daha apple iPhone 3gs için güncelleme çıkartıyor.. yani telefonlarının arkasında duruyolar.. samsung galaxy serisinden milyarlar kazanmasına rağmen adam akıllı bi destek sunmuyor.. şuan yazılımsal destek olarak apple başı çekiyor.. androidde de sony.. ve iPhone her zaman ilklerin telefonu olmuştur.. batmaz.. çünkü en akıllıca fikir appledan çıkıyor.. bkz. herkesin düşman olduğu iPhone 4s.. Siri yüzünden çok kişi satın aldı.. apple siri gibi pek çok telefona albeni katacak uygulama bulabilir.. apple bu pazarda çökmez.. ama androidin işi yeni windows phone'un yayılmasına kadardır.. windows phone un kalitesini de kullanan bilir..

@29 Haz 2012 22:16 Güncelleme konusunda S2'den bile memnun değilsen çok yanlış bir işletim sistemine gelmişsin sen. Bugüne kadar güncelleme konusundaki en uzun soluklu cihaz s2 oldu.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir