iPhone için sonun başlangıcı mı?

Android tam gaz yoluna devam ederken iPhone için yolun sonu çok mu yaklaştı?

iPhone için sonun başlangıcı mı?
iPhone'un tahmin edilen grafiği pek iç açıcı değil

Apple, iTunes ile ciddi bir kâr elde ettiğini açıkladı. Ancak analist Toni Sacconaghi'ye göre, Apple'ın akıllı telefon satışlarında hatırı sayılır bir düşüş var. Sacconaghi, eğer Apple bu yaz farklı bir iPhone çıkartmaz ise, Eylül ayında tek rakamlı bir market payına kadar gerileyebileceğini iddia ediyor.


Apple'ın kendi yayınladığı rakamlardan yola çıkan Sacconaghi, yıl boyunca ortalama iPhone satışlarının yüzde 7 büyüdüğünü ancak akıllı telefon satışlarında yaşanan büyümenin yüzde 36 olduğunu söylüyor. Bu sonuçlara göre Apple'ın akıllı telefon marketindeki yıllık payı, yüzde 23'ten yüzde 17'ye düşmüş durumda ve bu, iPhone'un yıldan-yıla pazar payı tarihindeki en büyük gerileme.

Sacconaghi, Haziran ayına kadar durumun düzelmeyeceğini tahmin ettiğini açıklamasına ekliyor. Sacconaghi, Apple'ın üçüncü çeyrek mali raporlarının öncülüğünde tahminlerine devam ediyor ve bu çeyrekte 25 milyon iPhone satışı olacağını söylüyor. Bu sayılarla beraber, eğer pazar yüzde 30 büyür ise Apple'ın payı yüzde 12.3'e, eğer pazar yüzde 36 büyür ise Apple'ın payı yüzde 11.7'ye düşecek.

Peki ama tüm bu karamsar tahminler, Apple için gerçekten de yıkıcı bir durum yaşatabilir mi? Cevap, haberimizin ikinci sayfasında bulacağınız açıklamanın devamında gizli...

Apple için sonun başlangıcı mı?

Sacconaghi, "eğer Apple üçüncü çeyrekte yeni bir iPhone veya ucuz bir modeli pazara sokmaz ise iPhone'un market payının tek rakamlı oranlara düşmesi olası ve belki de en korkutucu olan durum bu" şeklinde bir açıklama ile durumun vahametini açıklıyor.

Yine de durumun aslında rakamlarda gözüken kadar kötü olmayabileceğini de yazısına ekleyen Sacconaghi, birkaç öneride bulunmayı ihmal etmiyor: "Apple'ın market payı genelde yeni bir ürün tanıtılması ile ciddi bir artış yaşıyor. Eğer düşük fiyatlı bir iPhone pazara sunulursa veya China Mobile gibi bir firma ile anlaşılır ise Apple'ın pazar payında önemli bir artış olabilir. iPhone halen önemli bir cihaz. Her ne kadar pazar payı tahminleri karamsar gözükse de iPhone satışlarının Bir biçimde artması da kimseyi şaşırtmamalı. Karamsar tahminler ucuz bir iPhone'un pazara sürülmesi ihtimali düşünülmeden yapılmış durumda. Evet, Apple pazarın en hızlı büyüyen kısmında değil, hatta yavaş büyümekte ancak yine de büyümekte. Toplam iOS ekosisteminin boyutu şaşırtıcı boyutlarda kalmaya devam ediyor ve Apple kullanıcı temeli, şiddetli bir sadakat içerisinde. Yani iOS'un piyasadan kalkma gibi bir riski bulunmuyor. Hatta tüketici anketlerimize göre, tekrar iPhone alma niyetinde bulunanların oranı yüzde 90'ın üzerinde ve bu, Android dahil olmak üzere mevcut ekosistemin çok ilerisinde bir oran. Pazar payı, kazancı göstermek zorunda değil. Şu anda iPhone'un durumu Mac'in neredeyse kopyası gibi gözüküyor. Mac, PC marketinin sadece yüzde 5'ini kontrol etmesine rağmen son derecede karlı bir konuma sahip; hatta PC pazarının toplam karının yüzde40'ına ulaşmakta."

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

eyvah! epıl öldü bitti geberdi dimi über zekalı komik piyasa analistleri :)

yahu adamlar daha geçen % 80 kar elde ettik dedi şaka mısınız nesiniz ya :)

Son 2 cümle çok anlamlı: "Şu anda iPhone'un durumu Mac'in neredeyse kopyası gibi gözüküyor. Mac, PC marketinin sadece yüzde 5'ini kontrol etmesine rağmen son derecede karlı bir konuma sahip; hatta PC pazarının toplam karının yüzde 40'ına ulaşmakta." Çok sağlam kazıklanıyoruz haberimiz yok. Apple, iphone 5'ten 400-600 dolar arası kâr ediyor, ülkemizde bir de vergileri ekleyin üzerine durumu görün. Apple'a maliyeti 240 dolar olan 64 gb'lık iphone 5'e 3000 lira gibi uçuk paralar ödüyoruz, çok para ödediğimiz için de kaliteli ürün aldık sanıyoruz. Kaliteli kazıklanıyoruz halbuki. Tabii ki batmaz bizim gibi iSheep'ler oldukça.

@07 May 2013 15:30 Hay ben senin ağzını öpeyim. Böyle aklı başında insanları görmeyeli baya olmuştu.

@07 May 2013 15:30 walla biz vermiyoruz, veren varsa ayfon 5e 3000 TL, saygı duyarız. iphone'u yurtiçi alan kalmadı be herkes yurtdışından getirtiyor. kimse de 16 gb ı 1900 TL iken gidip ille de 64 olacak diye 800 TL daha vermez. ayrıca maliyetler sadece üretim maliyeti olarak hesaplanmaz, ar-ge ne olacak? bedavaya mı geliştirildi iphone 5 modeli? i-diot olmayalım.

@07 May 2013 19:20 zaten yıllardır aynı telefon..ne ar-ge si varmış? siri dışında değişik bir yazılım mı var ? menü aynı menü her şey aynı kasa da azıcık uzadı boyu...güldürmeyin...

herkes iphone 5s'i bekliyor heveslenme chip online.

en pahalı ürünü satıyorlar bir çok markadan patent ücreti diye haraç alıyorlar tabi kazanç oranı yüksek gözükecek ama satışlar düştüğünden ilerisi için güven vermiyor... batış gerçek...

olayı çok abartılı veriyorsunuz. Çünkü genel olarak akıllı telefon satışlarında düşüş var. Sıkıntı genel yani Apple jops'un izinden gittiği sürece mükemmel olmaya devam edecektir.

@07 May 2013 17:30 iymisn arkadaşım yazıyı okumadan yorum yapan kurtlu elmacı işte i phone yüzde 7 büyümüş telefon satışları ise yüzde 36 anla artık

apple ölmez iphone bitmez.

@confickerbelasi Evet nasıl olsa Iphone insanlara ucuz (!) ve güvenli(Buna laf yok) sağladığından olsa gerek ki herkesin ulaşabileceği,harika bir harita uygulamasına sahip bir telefon Iphone(!) Android ne oluyormuş canım altı üstü açık kaynak herkesin düzenleyebildiği kişiselleştirilebilir bir işletim sistemi

@07 May 2013 18:36 Su guvenli lafini sakiz ettiniz agziniza, hesap makinesi kullanin arkadas o kadar korkuyorsaniz. Jailbreak yapsan bile kilitleri tamamen kaldiramazsin iphone da ama android cihazlarda Windows 95 bile calistirabiliyorsun. Kasmayin bu kadar kendinizi, guvenlik kisi de biter, siz kapinizi kilitlemez onlem almazsaniz hirsizin ne sucu var?

Allah icin su yazilimi degistir artik apple. Butonlar widgetlar vs kusacagimiz geldi.

Apple sevmem ama yakın zamanda da biteceğini sanmam. Elbet bir gün biter ama yakın zamanda olmaz.

iPhone 5'den sonra Samsung 2 "amiral gemisi" (S3 ve S4) çıkarttı. Ayrıca bu kadar orta sınıf galaxy telefonda varken, ve 5S gelmemişken bu çok normal.

@07 May 2013 19:46 s3 iphone 5-den once cikmis bi telefon

Her devrin bir sonu vardır.Apple da Nokia'ya bakıp ibret alsın. Yazılımsal yenilikten çok donanımsal yeniliğe önem verirse ki zannetmiyorum,satışları yükseltebilir.

eypil neden batsin ? Microsoft'tan yine borc alir :)

Appleın sonunun geleceğini düşünmüyorum. Akıllı telefonları bu kadar kullanışlı yapan o.

Adet bazında payının düşmesi önemli değil. Sonuçta iPhone satışı %7 de olsa sürekli artıyor. Arttığı sürece Apple battı bitti demek de çok komik oluyor.

Ya beyler benmi anlamıyorum yoksa insanlarmı! hiç bir zaman apple ürünleri zaten ne kadar sattıki ne işletim sistemi,ne masaüstü bilgisayar ne tablet ne telefon bırakın yüzde 7 leri 8 leri yüzde 1 olsada batarmı apple eğer öyle olsaydı bu paralar nasıl kazanıldı peki.

Apple ürünlerini sevmiyorum. Yüzü gözü boyanmış ürünler olarak adlandırıyorum. Böylece insanların da gözünü boyuyorlar. Şu an piyasadaki birçok iPhone 5'ten önce çıkan telefon iPhone 5'in donanımını rahatlıkta geçebiliyor. Apple'a bir önerim var, iOS'u Android telefonlar için pazarlasın. Ben kullanmam ama basit olduğu için son kullanıcıya öneririm.

Gelecek Windows Phone da. :P

Apple için yolun sonu çok yakın Apple fanboyları bu sonu kabullenemez...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir