iPhone intiharı sonrasındaki gelişmeler

iPhone parçalarını üreten firma Foxconn, işçisinin gizemli intiharı ile ilgili neler söyledi?

  • Halil Mollaoğlu
iPhone intiharı sonrasındaki gelişmeler
Foxconn: Çinli firma Apple için iPhone üretiyor.

Apple'a ait bir prototipi kaybettiği için hayatına son veren Foxconn çalışanı hakkında sizlere bilgi aktarmıştık. İntihaların nedenleri arkasındaki perdeler hala kapalıyken Foxconn aniden ortaya çıkıp çalışanın ailesine tazminat ödedi.

25 yaşındaki Sun Danyong bir hafta önce bir iPhone prototipini kaybolduğu ortaya çıkınca intihar etmişti. Foxconn'un güvenlik bölümü tarafından yapılan araştırmalar yasalar tarafından izin verilen ölçüleri aştığı için intihar ile firma arasında bir ilişki olduğu düşünülmüştü.

Şimdiyse Foxconn oyuna tamamen yeni bir motif ekliyor: suçluluk duygusu. Firma, Sun'ın kaybolan prototip hakkındaki hikayesinin inanılır gibi olmadığını ve Sun'ın içinde olduğu benzer olayların daha önce de gerçekleştiğini söylüyor. Foxconn yöneticisi Lee'nin açıklaması şu şekilde: "Daha önceden de ürünleri kaybettiği olmuştu ve sonrasında bir şekilde ürünler hep ortaya çıkıyordu. Ürünleri tam olarak kimin aldığını bilmiyoruz; ama bu tip durumlar hep onun vardiyasında gerçekleşiyordu."

Foxconn yine de resmi araştırmaların sonucunu beklemek istemedi ve Sun'ın ailesine yaklaşık 30.750 Euro'luk bir tazminat ödedi. Sun'ın kız arkadaşına ise bir Apple-laptop verildi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

"Sun'ın kız arkadaşına ise bir Apple-laptop verildi."
Şaka mı bu? !

olayı sessiz sedasız kapatmayı istiyorlar bir prototip için o insanı harcamaya değermiydi be yazıklar olsun insanız diye geziyorlar yaşıyorlar ortalıkta şerefsizler

bi laptop bide 30000 euro insan hayatı bu kadar işte

Çocuğunun değeri 30.750 Euro. Bak sana verdik değerini hadi git artık gibisinden. Saçmalık.

insan öldü fatakopiside bu kadar yaşıyor işte
istanbuldada parmagı kopan cocugun parmagını dikmemişler 9000tl için bunlarda insan fotokopisi...

"Sun'ın kız arkadaşına ise bir Apple-laptop verildi."
Şaka mı bu? !

çok sığ düşünüyorsunuz beyler. bi insan sırf bi parçayı kaybetti diye neden intihar etsin. bu adamın daha öncede vakaları varmış. belki parçaları rakip firmalara gönderiyordu ve bu anlaşıldı. kariyerinden, appledan, çevresinden her şeyden korkmuş olabilir.

tazminatı anlarım ama laptop ne oluyor ?

Microsoft'ta çalışan biri windows un kaynak kodunu kaybederse ne olur acaba

çin gibi bir ülkeye nasıl güvenip bütün teknolojisini orada üretebiliyor apple anlamıyorum. yakında apple 3G s in birebir kopyası çıkabilir çinde..

köstebeklerin ömrü uzun olmaz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir