iPhone Jailbreak herşeye kapı açıyor

Apple kırılmış iPhone'ların baz istasyonları ve dahası için oluşturduğu tehlikeye dikkat çekiyor...

Jailbreak ile bedava konuşmak mümkün mü?
iPhone'un kırılması daha başka şeylere de erişim imkanı tanıyor

Apple iPhone'a Apple onaysız yazılımların kurulmasına imkan tanıyan Jailbreak tahminlerin ötesinde bir tehlike oluşturuyor. Jailbreak servis sağlayıcıların baz istasyonlarını çökertmesi veya bedava konuşma yapılabilmesi gibi tehlikeli imkanları da beraberinde getiriyor.

Şu anda 0.9 sürümü kullanımda olan Jailbreak'in tam sürümü Apple'ın güncellemesinden sonra çıkacak. İlgili haberimizi buradan okuyabilirsiniz. Jailbreak uzun zamandır yaygın bir kullanıma sahip. 10 milyon iPhone'un 350.000 tanesi özellikleri açılmış olarak kullanılıyor.

Apple'ın iddiaları çok ciddi ve şu anda tartışma konusu. Electronic Frontier Foundation yani EFF dijital hak arayanlar grubu iPhone yazılımının değiştirilmesinin DMCA'ya yani Digital Millenium Copyright Act'a aykırı olmadığını iddia ediyor. Özetle iki cephe var: bunun yasadışı kullanılacağını söyleyen Apple cephesi ve Apple iPhone'un özellikleri açılarak serbestçe değiştirilebilmesini isteyenler.

Elbette ki EFF'nin haklı olduğu konular var ancak Apple'ın iddialarını da göz ardı etmek mümkün değil. Ücretsiz kaçak telefon görüşmeleri bir yana baz istasyonlar çökmeye başlarsa durum çok ciddi demektir. Apple servis sağlayıcısı olmadığı için bunlardan direkt etkilenmeyebilir ama Apple da App Store üzerinden satılan yazılımlardan para kazanıyor. Kırılmış telefonlara yüklenen yazılımlar da Apple'a bir şey kazandırmıyor.

Tanımlama bilgileri değiştirilebiliyor

Baz istasyonların DDoS saldırısı altında kalması mümkün

Kaçak telefon görüşmeleri sadece bedava konuşma demek değil. BBP yani Baseband Processor'un kırılması ile birlikte hackerlar telefonu tanımlamaya yarayan ECID (Exclusive Chip Identification) bilgisini de değiştirebilirler. Bu da tamamen anonim görüşme imkanı demek. Gizlilik isteyen masum kullanıcılar kadar, uyuşturucu satıcıları gibi suçluların rağbet edeceği düşünülen yasadışı kullanım alanları böylece açılıyor.

Elbette operatörler SIM karttaki bilgilerle de kullanıcıyı tanımlıyor, bu yüzden Apple'ın iddialarının abartılı olma olasılığı var. Ancak ECID sorunu oldukça gerçek. Aynı EDIC numarasına ayarlı telefonlar hattan düşüyor ya da soruna sebep oluyor. Yeterince büyük sayıda ECID numarası aynı belirlenerek baz istasyonlarına da Denial of Service saldırısı düzenlenmesi mümkün hale geliyor. Yani sahte bağlantı talepleriyle sistem çökertiliyor. Operatörün bu arıza durumlarında bağlantıyı kısması da bu saldırının etkisini arttırıyor ve kullanıcılar hizmet alamıyor. Elbette ki bu potansiyel kullanımı, gelecekte neler olacak, hackerlar bizi daha nasıl şaşırtacak göreceğiz.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

desenize artık rakip operatörler birbirbilerinin baz istasyonlarını çökertmek için fırsat doğdu, şimdi hepsi birbirne saldıracak, artık hangisi sağlam sa o ayakta kalacak

Zar zor 3g ye geçtik ondada artık iphone baz istanyınlarını çökeltsin kullnamayalım :D

eveet MAD MAX filmine doğru gidiyoruz, büyük savaşta tahrip olan tüm teknoloji, bu teknolojiye bağımlı olan insanlığıda mahfedecek, eskiden savaşlarda basit donanımlar tahrip olurken şimdi büyük buluşları ve çok önemli donanımların da tahrip olmasına sebep olacak.

Düşünsenize INTEL' lin fabrikalarına savaşta bomba düşerse teknoloji dünyası durur yada oluşturulması yıllar sürmüş teknolojik oluşumlar en başa dönebilir

Savaşa hayır

Sanki apple telefonu bedavaya veriyorda sonra onu yükle bunu yükleme diyor.

iphone de neymişbea milyar dolarlık gsm altyapısını cökertiyor falan filan niye windows mobile yada symbian cökertemiyor saldırı düzenleyemiyor tam anlamadım

iPhone'unun sistemini kırmayan kalmadı zaten. Mesajla bile kırıyorlar. Apple işte. :D Şaşırmadım. :D

Sevgili Apple. Sen garip garip bi Store hizmeti verirsen sana herşeyi yaparlar. Sen bu telefonu sattıysan isteyen istediği şeyi yüklemekte özgürdür. Dandik bi firmasın kabul et. En basiti 3G var, Görüntülü konuşma yok. Dalgamı geçiyosun sen. iPhone 'un snin olsun. Daha iyileri nasıl olsa var.

yok artık apple'a da video konferans için dandik firma dedin ya :))

CHIP Online CAHİLİ yazmış:

Sevgili Apple. Sen garip garip bi Store hizmeti verirsen sana herşeyi yaparlar. Sen bu telefonu sattıysan isteyen istediği şeyi yüklemekte özgürdür. Dandik bi firmasın kabul et. En basiti 3G var, Görüntülü konuşma yok. Dalgamı geçiyosun sen. iPhone 'un snin olsun. Daha iyileri nasıl olsa var.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir