iPhone kamerası için küçük bir ordu çalışıyor

iPhone'un sadece kamerasını geliştirmek için küçük bir çalışan ordusunun çalıştığını biliyor musunuz

  • Ercan Uğurlu
iPhone kamerası için küçük bir ordu çalışıyor

iPhone, dünyanın en popüler telefonlarının başını çektiği gibi, üzerinde taşıdığı kamera da cep telefonları arasında en popüleri. iPhone sahiplerinin kaliteli fotoğraflar çekebilmesi için, Apple mühendisleri arasında tam 800 personel ve pek çok uzmanın kamerayla ilgilendiği açıklandı.

60 Minutes isimli haber sitesinin haberine göre Graham Townsend'in yöneticiliği altında yürütülen iPhone kamera çalışmaları, çok ince detaylara sahip. Apple kameralarının geliştirildiği merkezde görüntülenen iPhone kamerası, avuç içinde kaybolacak boyuna rağmen içeriğinde çok sayıda mekanizma bulundurmasıyla dikkat çekiyor. Küçük ve çok hassas parçaların bir araya getirilmesiyle oluşan kamera, mikro-süspansiyon sistemi ya da bilinen adıyla optik imaj sabitleyiciyle (OIS) el titremelerinin önüne geçerken, yalnızca 40 mikronluk dört kablodan veya insan saç telinin yarı kalınlığından oluşan otofokus sistemiyle oldukça dikkat çekici duruyor.

200 ayrı parçadan oluşan iPhone kamerası, her ne kadar böylesine ince bir işçilikten oluşuyor gibi görünse de, elbette rakiplerin kameralarında da durumun pek farklı olmadığını söylemek gerek. Ancak yalnızca kamera sisteminin başında 800 Apple çalışanının olduğunu bilmek, ilginç bir bilgi olsa gerek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

800 personelle bile fiyasko çıkıyor...

@23 Aralık 2015 22:40 o 800 personelin yaptığı tek iş piyasadan ucuz sensör toplayıp apple logosu basmak. paraları sony 23mp le yetmemiş apple kulanıcısına değer vermiyen cebindeki parayı düşünen bir firmadır böyle olkmasaydı en iyi donanımı yazılımı kısıtlama olmadan verirdi.

Tabi canım yav he he !

800 çalışmıyor anlaşılan

Samsung 5000 kişi çalıştırıyordur o zaman

Samsung 5000 kişi çalıştırıyordur o zaman

"IPhone'un sadece kamerasını geliştirmek için küçük bir çalışan ordusunun çalıştığını biliyor musunuz" Bu nasil bir aciklamadir arkadasim ??

Devlet dairesi gibi desenize, 8 i calisip digerleri yayiyor herhalde. Kalite onu gosteriyor da. :D

kamerası,yakınlaştırmadığın zaman güzel :D

@24 Aralık 2015 11:50 ninemden kalma kamerada aynı işi yapıyor.

8mp kamera ile bu iş zor.. samsung ve iphone yanyana resim çekince aradaki fark ortaya çıkıyor. 6s te 12 mp kamera var ama çin mallarında bile 21 mp kamera var. 12mp kamera ile 4k video çeksen ne olur?

Cameranın chipinde renk yok 32bit birde camera entegre chipine lazım ram dac görüntü donmamasına karşı ozaman görüntü çözünürlüğü olur birde telefonun microfununda parazit azaltıcı yapmamışlar dışardan kim konuşursa kaydediyor özel parazit azaltıcı microfonda yok kayıtın mmc kartıda yok alan doldumu 1saatlık kaydı yarıda bırakıyor galaxy s5 te mmc kayıt var 128gb oraya deneyin 1 saatlık kayıt başarılı olabilir yada iphone 128gb hafızalı telefonu almayı deneyin

Cok sukur bircok marka telefon kullandim. Kamera olarak Acik ara en iyisi iphone kamerasi. Hersey mp degildir bilginize..

SGK da o zaman kadar memur yok

Sen de yorum yaz