iPhone katili de kurtaramadı!

O bir dev ama bir türlü kendini bataklıktan kurtaramadı! İşte tanıdık cep markasının hazin hali...

  • Halil Mollaoğlu
Palm'ı Pre de kurtaramadı
Palm Pre: Firmayı kurtaramadı mı?

Amerikan akıllı telefon üreticisi Palm, yine kırmızı bölgede dolaşıyor. Palm Pre sayesinde önceki seneye göre çok daha fazla cihaz satabilmesine rağmen firma zarar ediyor.

Kasım ayının sonunda Palm, 780.000 cep telefonu satabildi; bu önceki seneye göre yüzde 41 yükseliş anlamına geliyor. Fakat Palm şu ana kadar yeni pazar payı elde edemedi. ABD'de Apple ve Blackberry üreticisi RIM akıllı telefon pastasından en büyük dilimi elde etmek için savaşıyor.

Palm ikinci çeyrek içerisinde 81,9 milyon Dolar zarar etti. Firma şefleri buna rağmen iyimser; çünkü önceki sene aynı dönem içerisinde 506 milyon zarara uğramışlardı. Dolayısıyla zarar miktarı hatırı sayılır bir oranda geriledi; fakat 2008'de Palm Pre için gerekli geliştirme maliyetleri ve yüksek vergi talepleri negatif bir etki yarattı. 2009'un ikinci çeyreğinde satış hasılatı yüzde 59 gerileyerek 78,1 milyon Dolara düştü.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Bu haberi okuduktan sonra insan şunları söylemeden edemiyor. Madem ürettiğiniz telefonları bizlere satmaya çalışıyorsunuz, şirketinizin,patronunuzun ve çalışan onlarca mühendisin vs. yegane amacı bu, peki öyleyse bir telefonda bulunması gereken birkaç basit özelliği telefonlara yerleştirmek çok mu zor,koca koca adamlarsınız aklınıza mı gelmiyor nedir problem?? Eğer benim cebimdeki 500€’ya göz dikmişseniz o halde telefonunuzda şu temel özelliklerede sahip olmanız gerekir.

1- Şekil !!! İlk görüşte aşk !!!

2- Hız. Menülerde dolaşırken, resim video açarken tabir yerindeyse “çatır çatır” çalışacak.

3- Kullanımı basit olacak,her yerinde düğmeler tuşlar vs olmayacak. Nihayetinde telefon kullancağız uzaya mekik göndermeyeceğiz.

4- Basit olacak ama bir telefonda bulunması gereken tüm teknolojiye sahip olacak. Artık wifi,3g, enaz 5 mp resim çekebilme vs extra donanım değil sms kadar standart ve olmazsa olmaz bir özellik oldu. Bunu pazarlamanın bir anlamı yok. İphone 3G, video çekebilme özelliğini reklam yaptı ve bunu bir yenilikmiş gibi sunduktan sonra insanların gidip bu müthiş! cihazı almalarına şapka çıkartıyorum.

5- Ekran kalitesi ve ses kalitesi. Süper ötesi olmalı. Yüksek çözünürlük, geniş ekran yüksek kontrast süper baslar vs.. Format derdi de olmamalı,at telefona tak kulaklığı yaslan arkana bak keyfine.

6- Ve kesinlikle batarya süresi. En azından 2 gün cebimde kalsın yahu

Aslında listeyi uzatmak mümkün ama özetle bir tüketici olarak istediğim beklediğim temel özellikler bunlar. Sen dehşet bir cihaz yap ama tasarım faciası.. olmaz! Şekil süper ama içi boş…. e o da olmaz. Şekil özellikler süper ama daya 1000$ dan, e bu hiç olmaz :) Klasik nokia stratejisi gibi, her şeyi yap ama biri eksik olsun kakala gitsin. O yüzden adam gibi bir telefon çıkmadan piyasadaki hiçbir saçma sapan cihazı almayacağım. Buna Palm Pre,nokia, ve kesinlikle iphone dahil.

iphone bir telefondan fazlasıdır ,bunu anlamıyan zihniyet sadece ozellıklerını bakanlardır.app store gibi kullanıcıları istedigi gibi yaratma ve kullanma hakkını veren baska bi telefon urecisi var mı_? haa bide nokıa nın ovi buna rakıp olarak cıkarttıgını dusunursek nokıa nın dustugu durumu en guzel ozetleyen durumdur.

iphone a geçin rahat edin.,

eettt arkadaşş yukarıda saymışş olduğun özelliklere bende katılıyorum ama yazmak zor geliyoduu..haklısınnn...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play