iPhone, koca ülkeyi böyle batırmış!

iPhone, koca bir ülkenin ekonomisinin batmasının sorumlusu ilan edildi! İşte o ülke...

Apple ürünleri Finlandiya'yı fena vurmuş!
Kapanan Nokia fabrikası halen gündemde

iPhone açık ara bir devrimdi. Üretilen ilk modelinden bu yana geçen zamanda, resmen tüm dünyayı etkilemeyi başardı ve yepyeni bir pazar yarattı. Pek tabi yenilik beraberinde birçok farklılığı da getirdi ama hiç iPhone'un yarattığı zararı düşündünüz mü?

Belki siz değil ama Finlandiya'nın başbakanı Alexander Stubb konu hakkında epey bir düşünmüş ve sonuç olarak ülkesinde meydana gelen bazı büyük sorunların, doğrudan iPhone kaynaklı olduğu sonucuna varmış. Yaptığı açıklamasında; "İki şampiyonumuz resmen artık bizimle değil. Eğer konuya biraz yakından bakacak olursak, iPhone'un Nokia'yı ve de iPad'in de Fin kağıt endüstrisini yok ettiğini söyleyebiliriz. Fakat yakında her iki sorunu da çözmüş bir şekilde geri geleceğiz" şeklinde konuşan başkan, özellikle yakın zamanda kapatılan Nokia fabrikası üzerinde durdu.

Ekonomi konusunda hep en iyiler arasında gösterilen Finlandiya, son birkaç yıldır eski performansı gösteremediği gibi bazı puanlama ajanslarından da eskiye göre daha düşük notlar almaya başladı.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

e destekleseydiniz. Desteklemediniz ne oldu. Sonuç artık telefo ürtmiyorsunuz. Aynı Türkiye'de uçak fabrikalarına yapılan gibi. Marshall geldi bedava uçak verdi (10 uçak verdi 1000 tane sattı). Sonuç Türkiye artık uçak üretmiyor.

Stephan Ellop köstebeklik yapıp firmayı microsofta sattırmak için batırmasaydı, şimdi dünyanın en iyi telefon markası yaşıyor olacaktı...

Nokia'yı batıran iPhone değil keçi inadına sahip Stephen Elop'tu. Eğer Nokia diğer firmalarla aynı zamanda Android'e geçseydi, şimdi piyasada Sony ve HTC kalmayacaktı. Hatta Samsung bile çok geride kalacaktı. Fakat adam inadıyla firmayı batırdı.

Nokia eğer Windows phone şimdi değil 4 yıl önce Microsoft ile anlaşıp çıkarsaydı dengeler böyle olmazdı tabi ki şimdi geride olması normal.. 40 yaşında çocuk sahibi olmak gibi.

Her ay yeni bir model çıkartmayla başladı symbian da inatla sonunu getirdi. Şimdi de son evre ağlama...

Apple halk düşmanıdır... işte kanıtlandıda...

Microsoftdan kovulan adami ise al en bas noktaya gteir sucu baskasina at. Bir kere Ellopun en büyük hatasi bunda Nokia yöneticileri ve hissedarlarida suclu Windows mobil gecis döneminde telofon cikarmama ve yaklasik 1 sene uyum sürecinde kalmalariydi senelerce ugras verdikleri maemo yanilmiyorsam sistemli teli bile satmak istemediler. Symbian, Windows mobil, Android arasinda dagilan yelpezadede Nokia bugun hala yerinde olurdu. 40 milyar dolar para döktü Mirosoft ne kendisi basarili oldu nede Nokia bu isten karli cikti. Ama bu hatalarda sucu baskasina atmalari hatadir Nokia yönetim kurulu en büyük sucludur.

nokya nokya hadi sana yolla yollaaa....

Hic calismayip gece gunduz takilipta sinavdan kalinca hoca bizi gecirmedi takti bana diyen ogrenci gibiler bu kafa yapisinda olduklarina inanamiyorum resmen sozum ona ekonomisi ust duzey bir ulke olacak

Nokia'yı halkın tepkisini çekmeden elden çıkarmak için binbir türlü dümen çevrildi ve en sonunda da elden çıkarıldı. Microsoft'un Nokia hissedarlarına gerçekte ne kadar para ödediği ise, merak konusu...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir