iPhone konum geçmişinizi kaydediyormuş!

iPhone kullanıcılarına şok: Meğer telefonunuz, attığınız her adımı izleyip kaydediyormuş!

  • Zeynel A. Öztürk

Google, Street View'ı oluştururken kullanıcıların Wi-Fi bağlantıları hakkında bilgi toplarken birkaç defa yakalanmıştı. Bu kez ise Apple'ın iPhone ve 3G iPad'lerde konumunuzu kaydettiği ortaya çıktı.

O'reilly Radar'ın keşfine göre Apple, iPhone ve 3G iPad'lerle iOS 4 Temmuz 2010'da yayınlandığından beri konumunuzu kaydediyor. Enlem ve boylam olarak kaydedilen konumların 'consolidated.db' adındaki gizli bir dosyada tarih bilgisiyle beraber saklandığı söyleniyor. Cihaz yedeklerinde iTunes bu dosyanın bir kopyasını saklıyor ve yeni bir cihaza geçseniz bile dosya korunuyor. Apple'ın bu bilgiyi bilerek kaydettiği açık ancak nedeni henüz belli değil.

İşte bu işten "kısmen" kurtulmanın yolu!

Sorun ise Apple'ın böyle bir veriyi kaydederek verilerinizi ve gizliliğinizi riske atması. Zira dosya şifresiz ve iPhone veya iPad'inizi son eşitlediğiniz cihazda bu şekilde duruyor. Tüm iOS 4 kullanıcılarının etkilendiğini hesaba kattığımızda, Apple'ın kendi çalışanlarının da kaydedildiğini düşünebiliriz.

Korunmanın ise bir yolu var: iTunes'da Options menüsünden 'Encrypt iPhone backup'u seçerek yedeklerinizi şifreleyebilirsiniz. O'reilly tarafından geliştirilen bu uygulama ise kaydedilen verilere göz atmanızı sağlıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

görün çok sevdiğiniz APPLE sizi nasıl röntgenliyor görün hep NOKIA'yı kötülersiniz o hiç bu tarz şeyler yapıyor mu bi bakın hayır yapmaz... sadece APPLE yapıyor eski Sovyet casusları gibi herkesi izliyorlar...

bir iphone4 kulanicisi olarak pek hosuma gitmedi.haberi gordum ve ayriyeten wi-fi laogalrinida tutuyormus. ilk gercekten kotu haber amaclari ne? SAM uncle icinmi topluyorlardi? kendilerinemi? rekam sirketlerine satmak icinmi?insanalrin nerelerde oldugumu nicin bilmek istesinelerki? ve bu sytemi ios4le birilikte baslatmislar

sanki beni izleyince eline bişi geccek izlesin sanki umrumdaydı

yapsa noolcak kki

görün çok sevdiğiniz APPLE sizi nasıl röntgenliyor görün hep NOKIA'yı kötülersiniz o hiç bu tarz şeyler yapıyor mu bi bakın hayır yapmaz... sadece APPLE yapıyor eski Sovyet casusları gibi herkesi izliyorlar...
-------------------
bunu sadece apple değil her şirket yapıyor. şuan kullandığın pc bile izleniyor.

eskilerin dedigi gibi nokia dan şaşma :D

Beni izlemeye devam edebilirler...

Yahu ulkemizde onlarca ulkenin yuzlerce ajani varken , tuvalette kac saniye durdugumuzu bile bilirlerken , nerde oldugumuzu ,koordinat biciminde ogrenseler ne olacak ? Bir basbakan iphone kullaniyosa onun koordinatlarina yuksek irtifadan bomba birakip oldurmek icin ise ideal, e boyle birsey olmayacagina gore?? Özel hayatimizn gizli oldguna inanan varmi ? Butun bilgilerimizi kendi ellerimizle guriyoruz facebooka ,steve jobs bir evanjelist bunu bilmeyen varsa toprak atsn kendi ustune.

fisliyorlar bizi,
yapritim getirilmeli bu islere, ozel hayata mudaheleler istatistiki bilgiler demek degildir. bunlari urunu satarken belirtmeliler!
Umarim onlarda fislenirler ayni bu olayda oldugu gibi

"dabbe1 yazmış
görün çok sevdiğiniz APPLE sizi nasıl röntgenliyor görün hep NOKIA'yı kötülersiniz o hiç bu tarz şeyler yapıyor mu bi bakın hayır yapmaz... sadece APPLE yapıyor eski Sovyet casusları gibi herkesi izliyorlar..."

arkadaşın edipçiftçi ile kan bağı var gibi. :D araştırılmasını öneriyorum.

iphone'un çok satmasından korkan bazı "teknoloji uzmanları" dikkat çekip popülizmden (kusura bakmayın ama biraz da amerikan gerizekalılığından) faydalanmasından ibaret bence bu konu

track denilen işlem bilinen ve yapılan bir şey(tüm şirketler tarafından), görsel ise photoshop ile dakikalar içinde hazırlanabilecek bir şey.

"Kablosuz erişim noktalarına ek olarak ve hücresel ağ noktaları ve GPS de kaydediliyormuş."

Sen de yorum yaz