iPhone kullanıcıları dikkat! Apple da sizinle

Apple CEO'su Steve Jobs iPhone kullanıcılarının aktivitelerini izleyebildiklerini itiraf etti...

iPhone kullanıcıları dikkat: Apple da sizinle sörf
iPhone 3G'deki uygulamalar: Apple sizinle beraber izliyor.

Apple şefi Steve Jobs firmanın, iPhone kullanıcılarının telefonlarındaki uygulamalara erişebildiğini itiraf etti. Firma tehlikeli olarak derecelendirilen programları devre dışı bırakabiliyor veya kaldırabiliyor.

Steve Jobs, Wall Street Journal'a şöyle diyor: "Umuyoruz ki, böyle bir hamle yapmak zorunda kalmayız, fakat bu tip bir kozu elimizde bulundurmamak sorumsuzluk olurdu." Ayrıca bu arka kapının sonuç olarak iPhone kullanıcılarını korumak için inşa edildiğini ekliyor. Örneğin gizlice kişisel bilgileri gözetleyen ve bunları başkasına yollayan bir uygulamayı AppStore'dan kaldırmak: Böyle bir şeyin olmasına karşın bu erişim hakkında sahip olmak gerekiyor.

iPhone uygulamalarına erişim, cihaz çevrimiçi olduğu anda otomatik olarak seçilen bir web sitesi üzerinden gerçekleşiyor. Bu sayfada Apple tehlikeli veya istenmeyen olarak derecelendirilen programların listesini sunuyor. Özel bir uygulama telefonda yüklü programları bu liste ile karşılaştırıyor ve gerektiğinde kaldırma işlemini gerçekleştiriyor.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

hahahaha microsofttan sonra birde mac katıldı bu kervana. her zaman dediğim gibi linux harici herşey boş :D paranızla rezil oluyonuz abiiiiim :d

Linux çok matah bir şey sanki.

bizi appledan kim koruyacak???

Bu iphone türkiyeye geldiğinde de uygulanırsa ikide bir internete girer kontörler gider birer birer

Türkiyede iPhone satılıyorda benimmi haberim yok. Yoksa biri bizimle dalgamı geçiyor. sürekli iphone haberleri görmekten bıktım, ya telefon türkiyeyede gelsin yada o telefonla ilgili haber yapmayınki reklamınıda yapmış olmasınlar.

parayla rezillik yanlış bir kavram olur amacından sapar.. Ama kendi paramızla köleleri oluyoruz dersen o başka... Tamam binlerce doları küçücük bir alete beni eğlendirmesi için verdik de... Böyle elini verip kolunu kaptırmış gibi sürekli bir kontrol ve para akışı içinde firmaların sizi yönlendirme adı altında yönetmeye çalışması da yavrum kapital dünyanın kahpe yüzü!

Bütün bunları kullanıcıların haberi olmadan gizlice mi yapıyormuş ?
Öyleyse Kullanıcıların özel bilgilerine gizlice erişebilen zararlı uygulamalardan biri de kendisine ait..

Kullanıcıları korumak için inşa edilmiş arka kapıdan kullanıcıların neden haberi yok ?
Madem onları düşünüyorsun, bu güvenlik tedbirinden haberleri olmalı ve kullanıcıların bilgileri ve kendi kontrolleri dahilinde yapılmalı tüm işlemler.

Hackerler bile istediği insanı izleyebildikten sonra bırakında sistem yapımcıları rahat rahat kayıtları alabilsin...

Yani gelipte burada linux partizanlığı yapmayı anlamıyorum, konu iphonedaki olay linux nerde iphone nerde ?

takım tutar gibi işletim sistemi tutmak da bu olsa gerek, gerçi bu ülkede herşey takım tutar gibi oluyor. Adam içtiği suyun markasının bile fanatizmini yaşıyor ne günlere kaldık..

iPhone uygulamaları başarılı bir şekilde hackerlar tarafıdan kırıldı. Binlerce dolarlık uygulamalar internette fink atıyor. Uygulamaları kontrol etme amaçlarından biri de muhtemelen yasadışı yüklenen bu uygulamalarla baş etmek olsa gerek.

apple kadar şerefsiz görmedim ee nede olsa amerikan malı

ya kardeşim siz bu kadar geniş yelpazeli apple gibi bir şirekete sahip olsaydınız imkan elinizde olsaydı yapmayacak mıydınız?özellikle 3g ağırlıklı telefon internetin sınırı yok böyle bi telefonla suç işlenmemesi içten bile değil! adamlar mantıklı olanı yapmış

"gizlice kişisel bilgileri gözetleyen ve bunları başkasına yollayan bir uygulamayı AppStore'dan kaldırmak" mış...

E kendini de kaldır Steve amca o zaman!

Bence müşteri ikinci planda tutulmuştur. Ben asıl sebebini tahmin edebiliyorum. Hatta bu gibi şeylerin Motorola gibi Amerikan ürünlerinin çoğunda olacağını düşünüyorum .

Buyuk bir sirket icin gayet mantikli bir davranis, zaten amacta kullanicinin bilgilerine ulasmak degil napsin zaten. Amac senin internetten jailbreak yapark yukledigin uygulamada sana ve baskalarina zarar verecek bir sey varsa seni ve cihazini ondan korumaktir. Apple da en iyisini dusunmus, yani aslinda senin tarafinda olan bisi bu

Win XP ilk çıktığında da Win 98 ise XP'nin yoluna taş koymuştu.Ne oldu donanım güçlendi parça ucuzladı Win 98 inzivaya çekildi.Şimdi de farklı birşey olduğu yok.Uzun sürmez XP fanatizmi 2 veya en fazla 3 seneye kadar yerle bir olacak.Windows 7 bence XP'nin sonu olacak çünkü Win 7'de artık MS yalnız değil farkına varırsanız donanım ve yazılım üreticileri de MS ile eşgüdümlü hareket ediyorlar ve piyasa Windows 7'nin önüne altın tepsi ile sunuluyor.Örnek isterseniz ATİ daha beta aşaması resmi olmayan bir Windows 7 için son VGA sürücülerini sitesinde yayınlıyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir