iPhone Nokia'yı geçti; peki ya sonrası?

iPhone Nokia'yı da geçti ama Apple bununla yetinmiyor: İşte şirketin büyük hedefi...

  • Ümit Öncel
iPhone Nokia'yı geçti, Nintendo'ya korku saldı
iPhone cepleri fethettikten sonra gözünü oyun pazarına dikti!

iPhone artık resmen bir fenomene dönüştü. Dünyanın çok uzun zamandır en büyük cep telefonu üreticisi olan Nokia, Apple'ın mucizesine karşı daha fazla dayanamadı ve 2009'un üçüncü çeyreğinde açıklanan rakamlara göre karlılıkta iPhone'un gerisinde kaldı.

iPhone'un üstünlüğü ciro bazında değil, sadece karlılıkta ama Nokia'nın tüm cep telefonu satışlarına karşı sadece iPhone satışlarının karşılaştırılıyor olması gene de Apple adına çok önemli bir başarı olarak kabul ediliyor. 2009 3. çeyrek rakamlarına göre Nokia'nın toplam ürünlerden karlılığı 1,1 milyar dolarken, iPhone'un aynı dönemdeki karlılığı 1,6 milyar dolara ulaştı.

iPhone'un yeni hedefi çok büyük...

Fakat Apple bu başarı ile yetineceğe benzemiyor. Şirketin pazarlama başkan yardımcısı Phil Schiller'ın; "iPhone sadece bir cep telefonu değil; Apple taşınabilir oyun cihazları lideri sıfatını elde etmeye çok yakın" şeklindeki sözleri iPhone ve iPod'un oyun konusundaki iddiasını ve hedeflerini açıkça ortaya koyuyor. Şu anda bu pazarın en önemli oyuncularından biri olan Nintendo'yu ürkütmeye başladı. Nintedo'nun başkanı Satoru Iwata'nın şu açıklaması ise bunu çok açık bir şekilde ortaya koyuyor: "Eğer tüketicilere neden Nintendo'da oyun oynamak için çok para harcamaları gerektiğini anlatamazsak ve cep telefonları ile iPhone'dan farklılığımızı ortaya koyamazsak geleceğimiz karanlık demektir".

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Nokia Simbiani satil aldi gecen dönemdede simbianin dokunmatik destegi icin gecen sürecte piyasada yara aldi zaten son 2 senedir Nokia yara aliyordu bu alanda.
Lg ve Samsung zaten pek cok ülkede Nokia sollamis durumdalar burada kar oramlari konusuluyor ama isin asli Iphone abonmen bedeli ile satilirken buradan gelen paylar var yani ticari bir uyaniklik buda dogal bir sey.

nokia yı acil sürette ülkemizden def etmemiz gerek zaten...değişim yapacağı cihazları en az 3-4 ay gibi bir süre de teslim ederken iphone en fazla 25 günde değişimi tamamlıyor,ee bu da az çok etkili oluyordur..kısacası nokia müşteri memnuniyeti bakımından sıfır oğlu sıfır...

E tabi geçer nokia yı nokia %5 kar koyar apple %25

apple'ın cep telefon piyasasını iphone 3gs'den sonraki modeli ile yerle bir edicek.
nokia 5800'dan itibaren ısıya duyarlı ekran yapsaydı... apple ile gerçekden sağlam bir rekabet içinde olabilirdi...

bu rakamlar yüksek karlılığı gösterirken aynı zamanda iphone' nun ortalama 1400 TL. ' lik fiyatlarını göz önünde bulundurunca satış adedi olarak da NOKIA' nn çok çok önde olduğu görülmekte.

çünki NOKIA' nın 60 TL. ye de telefonu var 1500 TL ye de ama 80 - 100 -120 -150 200 ... vs. vs. vs. fiyat seviyelerinde de telefonları var demek ki bu duruma göre NOKIA, apple dan ortalama %140 - 160 arası daha fazla adette telefon satmış yani 2 katından fazla...!!!

saygılar

apple oyunları sony psp e yakın

iphone bu başarıyı multi touch'a borçlu o mühendise dua etsinler

Nokia kadar odun (neredeyse hiçbir fonksiyonu olmayan) cep telefonu üretip fahiş fiyata satan bir marka görmedi bu ülke ama hala Nokia almada ısrarlı sanıyordum. Fakat tüm dünya aynı naneyi yiyormuş. WM 6.1 Samsung kullanıcısı biri olarak Iphone'u tebrik ediyorum.

işe bakın, bi de Apple'ın sadece
2 (iki) modeli var piyasada (3G ve 3GS), Nokianın ise 98978098987 modeli var. Buna rağmen durum bu.

3 liralık malzemeye 10 lira veren Apple fanatikleri zengin etmiş Amerikalıları işte...

bunlar nokia nın iyi günleri..

samsung kullanıcısı, sen samsung ve nokia nın arıza yapma oranlarını karşılaştırdın mı ve kalite farkını? ayrıca ben nokiaya "odun özelliksiz" diyen adama mağaradan mı çıktın sen diye sorarım iphone çok güzel alet ama çok da pahalı değer mi değer saygı duyarım ama iphone güzel diye nokiaya çamur atamam haksızlık olur.

ıphone 4g yi bekleyin oyunlarda cok sey degisecek

karlılıkta geçmesi çok o kadar bi ton paraya kim kar etmez. adet olarak geçsin bakalım

i phone kullanmadan yorum yapmak çok anlamsız . gelecek ıphonun

3 liralık malzemeye 10 lira veren Apple fanatikleri zengin etmiş Amerikalıları işte...

------

parası olan alır sana mı soracak? (iphone kullanmıyorum)...

cep telefonları 2 ye ayrılır iphone ve diğer markalar 3G başlaması ile ilgili olarak yüzyüze görüşme yapılmamasından dolayı ufak bir eksiği var ama mevcut telefonlardan çok öte

bu iphone önce cepcileri yedi se gitti sonra nokiayı dövmeye başladı şimdide nintendo ve sony psp görüş alanına girdi sonun başlangıcı bu cihazlar için cünki iphone sadece bir platform ve kullanıcı sayısı cok fazla ham işlemçi ihtiyacı artarsa bi işlemci modifikasyonu ile devam diger telefon üretiçilerinin hatasıda işte burda başlıyor bi model için üretilen yazılım aynı markanın bi başka modelinde calışmıyor yazılımcının tek atımlık kurşunu var nolcak şimdi ?....

Aradaki fiyat farkını göz önünde bulundurursak tabiki İphone daha fazla kar edicek ama Nokia nın her fiyat aralığında telefonları var.Ayrıca Nokia kolayca yenilicek bir şirket değil.Bana sorarsanız Amerika nın para kazanmasındansa Finlandiya nın para kazanmasını tercih ederim.

ya neyi tartisiyosunuz anlamadim ki simdi arcalik in veya vestelin kari nokiadan fazla olsa onada nokia yi solladimi diycez bu resmen amerikalilarin daha cok satis yapmak icin musteri yaniltma politikalarindan biri internetteki milyonlarca insanin sadece basliklari hatirladigini veya okudugunu varsayarsak cok ta zekice bir pazarlama yontemi

Sen de yorum yaz