iPhone önce tırmandı, sonra...

Apple'ın cebi yeni rakipleri karşısında zor durumda: Yoksa bu kez gerçek katiller ortaya çıktı mı?

  • Ali Güngör
iPhone eskisi gibi değil
Apple'ın amiral gemisinin alternatifleri çok

Apple'ın geçtiğimiz hafta yayınlanan mali sonuçlarına göre iPhone'un pazar payı düştü.

ABI Research ve Wall Street Journal'in de aktardığı rakamlara göre, Apple iPhone satışları 2009'un son çeyreğinde arttı. 8.7 milyon iPhone satıldı ve akıllı cep telefonları piyasası yüzde 26 büyüdü.

Ancak sonrasında, Apple iPhone'un pazar payı, rakip ürünlerin artmasıyla birlikte geriledi. Kesin rakamlar henüz açıklanmadı. Bunun geçici bir durum mu, kalıcı bir trend değişikliği mi olduğu sorgulanıyor.

İPhone'dan nasıl kar ediyor?

Yeni modeli gelene kadar gerileme sürebilir

Apple'ın rekabetteki avantajı ise Samsung gibi büyük üreticilerin NAND Flash üretiminin yüzde 20'sini satın almış olması. Bu sayede Apple, Samsung'dan özel anlaşmalar ile oldukça ucuza parça alabiliyor. iPhone fiyatını değiştirmeyerek, gerileyen piyasa payına karşın karlılığını arttırıyor.

iPhone, Apple'ın amiral gemisi ürünü olarak bir cep telefonu modeli olmanın ötesinde akıllı cep telefonuyla eşleştirilen çok güçlü bir marka. Ancak Motorola ve Nokia yeni modelleriyle iPhone'u ve Apple'ı zorluyor. Cep telefonu devi Nokia, toplamda Apple'ı geçiyor.

Motorola'nın Droid modeli, "iPhone katili" tanımının yakıştırıldığı cep telefonları içerisinde şu an en güçlüsü. Google'ın Android'i Nexus One henüz oldukça gerilerde, ancak uzun vadede iPhone'un payının bu güçlü rakip karşısında daha da gerilemesi bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

iPhone ne ki, katili olsun.

droidin katil olduğunu düşünmüyorum ama amerikada droidin satıişları cok iii.ciddi rekabet oluşturduu...

Atox:
Iphone dünyanın en devrimsel ve en iyi cep telefonu.
En çok taklit edilen, en çok istenen, kendi kategorisinde en çok satan dünyanın bir numaralı cihazı

Tabi pazar payı düşer artık kullanıcılar eksik olan özelliklerinde iphone da bulunmasını istiyorlar.Bazı ufak tefek aksilikler de giderilsin iphone un önünde kimsenin durabileceğini zannetmiyorum.

Siz böyle konuşuyorsunuz ama işin esprisi o ''katil'' sıfatı.Apple'la öyle dalga geçmeyin yani öyle ''şaka'' değil o.Ben hiç Apple ürünü kullanmadım.Sadece bir keresinde newton 2100 kullanmıştım o da benim değildi zaten.Ama Google'ın telefonu 30bin küsür satmış, Apple'ınki 17 küsür milyon satmış ilk haftada.
Bu arada Droid'de çok nefis telefonmuş hakikaten, öyle duydum.

apple jailbreak icin acik kapi birakmazsa satislari daha coook duser

bu cok iyi oldu demekki yeni iphone da kullanıcın ilgisini cekebilmek icin yeniş eknolojiler geliştirmeler olucak 3g için kamera yeni bir tasarım yüksek kaliteli kamera v.s.

iPhone'u iPhone yapan Apple Store'dur, yoksa istediği kadar iyi olsun şu anki popularitesine ulaşamazdı. Diğer firmalar da bu eksiği kapatırsa rekabet kızışır. Bir de unutulan birşey var,samsung nokia sony ericsson vs. her allah'ın günü yeni bir model çıkarıyor. İphone 3G 2 yıllık bir telefon 3GS'i yeni bir model olarak görmüyorum. 4G iPhone çıkınca satışlar eski haline döner.

rekabet her yerde her zaman iyidir yoksa gelişmeler biraz zor olur :)

fakat şöyle birşey var biraz kendine güvenipte bütün istenin teknolojileri güzel bir tasarımla piyasaya veren bu piyasa payında söz sahibi olmaya hak kazanır nasıl olsa akıllı telefon kullananların istekleri göz önünde eksikleride göz önünde ...

Sen de yorum yaz