IPHONE: Şaka gibi bir gerçek daha!

Çalma değil, sahte değil... Yüzde yüz orijinal IPHONE. Ama Apple'la ilgisi yok; üstelik Android'li!

IPHONE: Şaka gibi bir gerçek daha!
İsim hakları yıllardır Gradient isimli firmadaymış

Bazen ülkemizdeki teknolojik gelişmeleri, dünyanın kalanına göre geride buluyor, gelen ürünlerin fiyatlarından şikayet ediyor ve sürekli arka planda yer aldığımızdan düşünüyoruz... Brezilya'da bulunan bu farklı telefon ise, halimize bir kez daha şükretmemiz gerektiğini anlatacak cinsten.

Brezilya'da yakın bir zamanda satışa çıkan IPHONE; tamamen Android işletim sistemi ile çalışan bir ürün ve Apple ile uzaktan yakından hiçbir alakası yok. Ülkede "Gradient" olarak tanınan ve Brazilya'daki "IPHONE" ismi haklarının tamamını satın almış olan marka, kendi telefonlarını satmak için, bu tek harfi değiştirilmiş seriyi üretiyor. İşin ilginç yanı ise, her ne kadar Gradient isimli firmanın, IPHONE adını kullanarak satış yapıyormuş gibi bir görüntüsü olsa da aslında Apple'ın iPhone isminden daha önce, 2009 yılında isim haklarını edinmiş olması.

Firmanın bugüne kadar sahip olduğu isim haklarıyla neden herhangi bir harekette bulunmadığı konusunda bir çok görüş var ama en çok göze çarpan, Apple'ın zirveye çıktığı şu günlerde piyasaya çıkarak, aslan payını kapmak istemesi. Üretilen cihaza bakaca olursak, Android 2.3.4 işletim sistemi ve 3.7 inç'lik bir ekran ile karşılaşıyoruz. Dual SIM desteğine sahip olan telefon, hem ön, hem de arka kameraya sahip. Satış fiyatı ise anlaşmalı satın alındığı taktirde 285 dolar seviyelerinde...

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

işte Apple isim haklarını bile çalmış... hırsız Apple "Brezilya'da yakın bir zamanda satışa çıkan IPHONE; tamamen Android işletim sistemi ile çalışan bir ürün ve Apple ile uzaktan yakından hiçbir alakası yok. Ülkede "Gradient" olarak tanınan ve Brazilya'daki "IPHONE" ismi haklarının tamamını satın almış olan marka, kendi telefonlarını satmak için, bu tek harfi değiştirilmiş seriyi üretiyor. İşin ilginç yanı ise, her ne kadar Gradient isimli firmanın, IPHONE adını kullanarak satış yapıyormuş gibi bir görüntüsü olsa da aslında Apple'ın iPhone isminden daha önce, 2009 yılında isim haklarını edinmiş olması."

@grezimonk gördüğüm kadarıyla gece gündüz bu sitede her habere Apple düşmanlığı ve nefreti kusan yorumlarda bulunuyorsun. Liseli gibi davranıyorsun diyeceğim, liselilere ayıp olacak. Takma bu kadar. Sana da yazık.

@grezimonk iphone 2007'de çıktı ama bu firma 2009'da isim haklarını "ç"almış. anlıyacağın sorun apple'da değil mahkemede, android fanboyu.

@19 Ara 2012 16:58 Ah canım benim sende gece gündüz bu sitelerde appleyi savunuyorsun apple düşmanlarına "Cool" bir şekilde apple düşmanları diyorsun ilkokullu diyeceğim , ilkokullulara ayıp olacak . Takma bu kadar sana da yazık

HA HA HA! ELMACILAR NERDESİNİZ, BAKIYORUM SUSTUNUZ :D

o hakkı ona nasıl vermişler onu anlamadım. iphone 2007de çıktı, android bikaç ay sonra geliştirilmeye başlandı. bu telefona gelene kadar nerden baksanız 1 yıl geçmiştir. yani bu telefon en erken 2009 gibi ortaya çıkmıştır. android telefondan tam android'e yakışır çakmacılık..

grezimonl Apple iphonenin isim haklarini 2007 de aldi :)

@grezimonk olum git bi su iç nefes al. Senin iphone kinli yorumlarını okumaktan chip.com'dan nefret etmeye başladım. Bildiklerin sende kalsın. YETER SUS ARTIK!

işeyarar bişey olmuş, içinde ios olsaydı 3500tl di.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir