iPhone satıldıkça Samsung kazanıyor. Niye mi?

iPhone satılıyor; Samsung kazanıyor? Peki bu ilginç ilişkinin altında yatan gerçek...

iPhone satıldıkça Samsung kazanıyor. Niye mi?
Samsung ortağını kaybetmek istemiyor gibi...

Akıllı cep telefonları piyasayı yavaş yavaş işgal ediyor. Tıpkı PC'lerde olduğu gibi akıllı cep telefonlarında da artık işlemci ve ram gibi değerler konuşulur oldu. İşte iPhone ve Samsung ilişkisinin başladığı yerde burası.

iPhone 3GS ilk çeyreğe göre satış oranını 10,1'den 13,9'a yükselti ve bu sayede Samsung'un kar yüzdesini 15,9'a taşıdı. Şimdi asıl soru: Samsung, iPhone satıldıkça neden kazanıyor? Cevabı aslında çok açık. Apple iPhone üzerinde bulunan yongalarda Samsung imzası var.

iSuppli'nin belirttiğine göre Samsung'un pazar payı %1'e yakın bir değerde. Samsung ilk iPhone piyasaya sunulduğunda bile uygulama işlemcisi üzerinde adeta kilitlenmişti. Ayrıca iPhone 3GS'nin Pazar payı kazandığı haberleri ses getirirken Samsung da büyük miktarda işlemci satışı yaptığını açıklamıştı.

Fakat Apple ve Samsung ortaklığı uzun sürmeyecek gibi görünüyor. Çünkü Apple'ın daha düşük ücretli olan PA Semi işlemcilere yöneldiği söylentileri ortalıkta dolaşıyor. 2008 yılında PA Semi'den ürün satın aldığını dahi açıklamıştı Apple.

Ama Apple bunları nerede kullanacaktı? Çıkaracağı iddia edilen tablet için mi satın alınmıştı yoksa.

Texas Instruments'in bir miktar pazar payını Samsung'un almasına karşın Texas kendi kategorisinde hala bir numara.

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Su haberler bazen okadar komikki Nokia, Lg, Samsung, HTc vs vs senelik toplam tüm modellerinin satislarini toplayin bir iphone ile karsilastirin özellik ile karsilastirma yapmiyorum ama piyasada liderler satislar belli ama hic bir firma Steve aganinki kadar reklamla pofpoflanmiyor

psp'de de aynı; sony satar samsung kazanır, sharp kazanır, mmc üreticileri kazanır...biz de kaybederiz.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir