iPhone'u çalınan onun evine gidiyor!

Kapınıza "iPhone'umu sen çaldın" diyen birileri dikilseydi ne yapardınız? İşte bunu yaşayan adam...

Her iPhone'u çalınan onun evine gidiyor!

Partiler, bol miktarda alkol ve eğlencenin ardından kaybolan iPhone'lara sıkça rastlanan Las Vegas'ta Wayne Dobson adındaki bir vatandaş, devamlı olarak çalınan iPhone'lardan sorumlu tutuluyor.

Las Vegas'ta iPhone'unu kaybedip, onu konum hizmetleriyle bulmaya çalışanlar, hedefte hep 59 yaşındaki Dobson'un evini görüyorlar. Dobson ise hiçbir zaman telefon çalmadığını, bunun Sprint'teki bir hatadan olduğunu anlatmaya çabalıyor. Son iki senedir günün her saatinde rahatsız edildiğini söyleyen Dobson, telefonunu çaldığını söyleyen ve çığlık çığlığa bağıran insanlarla, özellikle hafta sonlarında karşı karşıya geldiğini anlatıyor. Telefonunu çaldıran bazı kullanıcıların polisi araması nedeniyle Dobson, bazen kapısına polisin de geldiğini söylüyor.

Sorunun mobil sağlayıcı Sprint'in baz istasyonunun alandaki koordinatları etkilemesi nedeniyle meydana geldiği düşünülüyor. Uzmanlara göre sorun, switchboard yazılımında olabilir. Dobson, şu an sorunu evinin önüne astığı "KAYIP TELEFON YOK!!" tabelasıyla çözmüş durumda.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

zavalli yaa :)

ha ha haaa :)

ne geriler var :D

İPHONE'UN AYIBI...

@20 Oca 2013 22:44 Bütün konum tabanlı telefonlar konumunu sadece GPS den almaz. A-GPS denilen sistem çok daha hızlı bir şekilde konumunu bulabilmek için, şebekenin baz istasyonlarının sabit konumlarının bilgisini alır. Sonra hangi baz istasyonlarının çekim alanında onun bilgisini alır, sonra bunlara olan uzaklıklarla yaklaşık bir konum belirler. Sonra internet ağı yardımıyla uyduların o anki konumlarının bilgisini alır. Böylelikle hangi uyduların kapsama alanında olduğunu bilir. (Eğer internet ve şebekeyi kapatırsanız, GPS uydularını bulmasının daha geç olduğunu göreceksiniz) Bunlardan da konum bilgisini aldıktan sonra daha kesin konum bilgisi verir. Ancak burada belirtilen olay Sprint Mobil şebekesinin baz istasyonlarındaki konum bilgilerinin yanlışlığından kaynaklandığını söylüyor. Yani değil iphone başka bir cihaz bile olsa Sprint'in hattı varsa cihazda malesef yanluş konum bilgisi verecektir. Hem S3 hemde iphone 4s sahibi olarak cihazımı bul özelliği en güzel iphone'da çalışıyor. Samsungdive da her zaman doğru bir konum bulduramadım. Ayrıca arada sırada web sitesinde harita ekranı bile çıkmıyor, yada bağlanamıyor. Kısacası telefonları karalamadan önce bir araştırın fanboyluk yapmayın...

haha süper ya :D

bir başka i phone rezaleti daha .....! sanırım apple konum bulmada çok başarılı :))

Anaaa gerçekten kötü bir durum arkadaş. Tamam çalmamıştır ama bu hata yüzünden insanın hırsız damgası yemeside kötü be. Çamur atmak gibi birşey..

ZİYARETÇİ 02:15, BAYAĞI UĞRAŞMIŞSIN AMA BEN SENİ ANLAMADIM :)

adam samsunga özenmiş garibim :)

O kadar çok çalınıpta, hep aynı adamın yeri çıkıyorsa, demekki telefonları çalanlar bir şekilde gps yi manipüle etmeyi başarmışlar. Artık gps leri söküp adamın evine mi atıyorlar :) yoksa yazılım olarak sprinti mi manipüle ediyorlar anlamadım ama, adamın haline üzüldüm, hırsızsın diye kapıya dayanan hangi birine laf anlatacaksın ki )

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir